Yeni Başlayanlar İçin Bullet Journal Önerileri

Birçok insan plan yapmakta zorlanır. Çoğu zaman ne yapacağımızı planlamak ve bu planları yazıya dökmek, zor gelir. Bu da birçok işimizi, hayalimizi ve hedeflerimizi ertelememize sebep oluyor. Ryder Carroll tarafından keşfedilen Bullet Journal, son zamanlarda tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılıyor. Yaratıcılığın sınırlarını zorlamak isteyen pek çok kişi, bu planlayıcıyı hazırlıyor. Öyle ki bunun bir sanat akımına dönüştüğünü bile söyleyebiliriz. Peki yeni başlayanlar için Bullet Journal önerileri nelerdir?

Hayatını planlı bir biçimde yaşamak isteyenlere tavsiyeler sunduğumuz bu yazımız, Bullet Journal’e yeni başlayacak kişiler için harika bir rehber olacak. Bullet Journal’e başlamadan önce ne olduğu hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacaktır. Bu sebeple Bullet Journal Nedir? Nasıl Yapılır ve Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Bullet Journal Önerileri

Bullet Journal’in ne olduğunu öğrendiyseniz ve bu yöntem ile hayatınızı planlayarak hayallerinizi ertelemenin önüne geçmeye karar verdiyseniz içeriğimizin devamında bulunan basit teknikler ile Bullet Journal oluşturabilirsiniz. Gelin bu konu hakkında harika ipuçlarını birlikte inceleyelim.

Yeni Başlayanlar İçin Bullet Journal Oluşturma Rehberi

Planlı çalışma gerek okul hayatında gerekse iş hayatında yaşadığınız pek çok sorunun önüne geçecektir. Bunun yanı sıra Bullet Journal, kendi zevkinize göre tasarladığınız bir planlayıcı olduğu için sizin motive olmanızı sağlayacaktır. Bir yemek planlayıcısı, tarif defteri, günlük veya haftalık yapılacaklar listesi olarak kullanabileceğiniz bu planlayıcı, hayatınızı pek çok noktada planlamanıza yardımcı olacaktır.

Renkli kalemler, stickerlar ve post-itler ile hazırlayacağınız bu planlayıcı sayesinde ertelemenin önüne geçerek kendinizi motive edebilirsiniz. Bullet Journal hazırlarken emek verdiğiniz için işlerin ve planların unutulmasının da önüne geçiyor. Şimdi Bullet Journal oluşturmak için kullanabileceğiniz basit teknikleri birlikte inceleyelim.

Yeni Başlayanlar İçin Bullet Journal Önerileri

İpucu 1

İlk olarak Bullet Journal oluşturmayı düşündüğünüz not defterinizde bir sayfa düzeni belirlemelisiniz. Aklınızdaki tasarımı önce kurşun kalem ile çizin. Sayfa düzeni oluştururken stickerlar kullanabileceğiniz gibi kendiniz de çerçeve, süsleme ve küçük figürler de çizebilirsiniz.

İpucu 2

Bullet Journal için tasarladığınız sayfanın başlıklarını renkli keçeli kalemler ile süsleyerek defteri daha çekici hale getirebilirsiniz. Bu, planlayıcıyı kullanmanız için sizi motive edecek en önemli unsurdur.

İpucu 3

Görsel hafızanızın daha güçlü olduğunu düşünüyorsanız deftere planlarınızı yazarken şemalar oluşturmanız yararlı olacaktır.