Yanınızda Bir Defter Taşımanız için 7 Harika Neden

Doğru uygulamalarla bir akıllı telefon neredeyse her şeyi yapabilir, ancak bazen güvenilir not defterinizi telefonun yerine tercih etmek de yararlıdır.

İşte yanınızda fiziksel bir kağıt not defteri taşımanız için yedi neden.

1. BAĞLANTIYI KESMEK BEYNİMİZ İÇİN İYİDİR.

Hayatınızın her alanında telefonunuza güvenirken fiziksel bir defter kullanmaya geçmek, el yazınızdan daha fazlası için faydalı olabilir. Birincisi, not defterinizdeki sosyal ağları kontrol edemezsiniz. Hayatınızın belirli yönleri için, örneğin yapılacaklar listeniz için bir not defteri kullanmayı tercih etmek, akıllı telefon bağımlılığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Telefonunuzu aşırı kullanmak uyku sorunlarına, endişeye, üretkenliğin azalmasına ve diğer sorunlara yol açabilir ve uzmanlar, bildirimlerinizi birkaç dakikada bir kontrol etme ve yeniden kontrol etme döngüsünü kırmak için gün içinde telefonunuzu düzenli aralıklarla kendinizden uzak bir yere kaldırmanızı önerir.

Dijital görevlerinizden birkaçını fiziksel bir not defterine yazmanız, ekrandan uzak durmayı kolaylaştırabilir. Bir kağıt not defteri neyle dolduracağınızı bilmiyorsanız, hedeflerinizi, yapılacaklar listenizi ve randevularınızı düzenli bir şekilde takip edebileceğiniz bir planlayıcı gibi kolay bir şeyle başlamayı deneyin.

2. HER ŞEY İÇİN KULLANABİLİRSİNİZ.

Çok yönlülük söz konusu olduğunda, not defterleri bilgisayar/telefon uygulamalarını geride bırakır. Sadece günlük tutmak için kullanılmazlar. Bir defter aylık bütçenizden, alışveriş listenize, ziyaret ettiğiniz tüm harika restoranlar veya içmekten keyif aldığınız kahvelere kadar hatırlamak istediğiniz tüm olasılıklar ve sonuçlar için bir kaynak olabilir. Ayrıca sadece yazmak için kullanmanıza da gerek yok. Çizerken güzel hissettiğiniz eskizleriniz, karalamalarınız ve taslaklarınız için harika bir yerdir.

3. EL YAZISI, DİJİTAL YAZMANIN ÖNÜNE GEÇER.

Elle yazma, dijital yazmaya kıyasla çok sayıda avantaja sahiptir ve el altında bir not defteri bulundurmak, senaryo becerilerinizi keskin tutmanın harika bir yoludur. Araştırmalar, elle yazmanın bilgileri daha iyi işlemenize, daha fazla hatırlamanıza ve dijital yazmaya kıyasla daha hızlı düşünmenize yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca, heceleme becerinizi de geliştiriyor. İş yerinde el yazısıyla bilgi yazmak için çok fazla zaman harcamadığınız için okuldan ayrıldığınızdan beri el yazısı becerileriniz muhtemelen körelmiştir. Bazen bir not defterine düşünceleri not etmek, beyninizin (ve elinizin) bilgisayarda veya akıllı telefonda yazarken egzersiz yapmayan kısımlarını canlandırmanın kullanışlı bir yoludur.

4. HAFIZAYA GÜVEN OLMAZ

Bir defter, unutmadan önce bir anda gelen düşünceyi not almak için mükemmel bir yerdir. O anda hafızanızın bunu unutmayacğını düşünebilirsiniz, ancak büyük olasılıkla o küçük bilgi kırıntısı veya bir fikir kıvılcımı kalıcı olmayacaktır. Belleğinizde kısacık bir mola vermekle kalmaz, aynı zamanda inanılmaz derecede de yanıltıcıdır. Mahkemedeki davalarda görgü tanığı ifadelerinin son derece güvenilmez olduğu tespit edildi ve araştırmacılar, yaşamlarındaki hemen hemen her ayrıntıyı hatırlamalarını sağlayan süper hafıza becerileri olan, Çok Üstün Otobiyografik Anılara sahip kişilerin bile sahte anılara yatkın olduğunu keşfettiler. Olayları canlı bir şekilde hatırladığımıza inandığımızda bile, anılarımız yanlış olabilir. O halde telefon numaralarını ve alışveriş listelerini hatırlamakta zorluk çekmemiz pek de şaşırtıcı olmasa gerek.

Kalem ve kağıt taşımak, defterinize bakış attığınızda günün daha doğru bir şekilde hatırlanmasını sağlayarak bilgileri anında kullanmayı kolaylaştırır. Gün içindeki olayları ve düşünceleri yazmak, hafızanızı güçlendirmenin iyi bir yoludur ancak bir defter, o harika pizza dilimini nereden aldığınızı yazmak gibi daha az yüce amaçlar için de kullanılabilir pek tabii.

5. YAZMAK RUH SAĞLIĞINIZ İÇİN İYİ OLABİLİR.

Günlük kaydı, doktorların anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele etmek için önerdiği bir tekniktir. Bir tür günlük tutmak, insanların içsel düşüncelerini ve korkularını ifade etmelerine, olumsuz düşüncelerinin neler olduğunu belirlemelerine ve semptomları izlemelerine yardımcı olur. Anksiyeteniz olmasa bile günlük tutmak duygularınızı netleştirmenize ve kendinizi tanımanıza yardımcı olabilir. Her gün yazmaya ayıracak vaktiniz olmadığını düşünebilirsiniz ancak yanınızda bir defter taşıyorsanız, zaman öldürürken telefonunuzla oynamak yerine bir deftere neler yaptığınızı yazmak size iyi gelebilir.

6. İLHAM PERİLERİNİZİN NE ZAMAN GELECEĞİNİZ BİLEMEZSİNİZ.

Bir defter taşımak yüzyıllardır yaratıcı sürecin önemli bir parçası olmuştur. Ludwig van Beethoven, dışarıdayken ilham gelmesi ihtimaline karşı, bir not defteri olmadan hiçbir yere gitmezmiş. Benjamin Franklin, “13 erdem” karakter geliştirme planındaki ahlaki ilerlemesini kaydetmek için bir cep defteri taşırmış. Mark Twain, gözlemlerini yazmak ve fikirlerini kitap haline getirmek için gittiği her yere not defterlerini de götürürmüş. Aynı şey bugün için de geçerli. Modern yazarlar ve sanatçılar, çalışmaya hazır hissedip masalarına oturduklarında en iyi fikirlerinin muhtemelen hemen gelmeyeceğini bilirler. Akıllarına parlak bir fikir geldiğinde onları not almak ve unutmadıklarına emin olmak için defter taşırlar. Ünlü bir yazar ya da besteci olmayı planlamıyor olsanız bile, günlük yaşamınızda ilham perileriniz bir anda gelip kulağıınıza fısıldar ve defteriniz de onları hatırlamanıza yardımcı olur.

7. BİR NOT DEFTERİNİN BATARYASI ASLA BİTMEZ

Dijital planlayıcılar ve uygulamalar, telefonunuz kapanana kadar elverişli ve kullanışlıdır. Kağıt ve kalem şarj gerektirmez ve her zaman kullanıma hazırdır. Yazma işlerinin çoğu için telefonunuzu veya bilgisayarınızı kullanıyor olsanız bile, dijital cihazlarınızın şarjı bittiğinde elinizin altında bir not defteri bulundurmak harika bir çözüm olacaktır. Telefonunuzun şarjı henüz bitmemiş olsa bile bir not defteri kullanmak, yol tarifi almak veya oyun oynamak gibi daha önemli bir şey için pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Defter ile ilgili daha fazla mı içerik istiyorsun!Buraya tıklayabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler