Veliler İçin Küçük Çocukları İlkokula Hazırlama İpuçları

Okula başlamak hem ebeveynler için hem de çocuklar için önemli bir dönüm noktasıdır.  Küçük çocuklar için okula başlamak evden çıkışın ilk adımı veya yeni bir ortama geçiş olabilir.  Okula başlamak tanıdık bir programa dönüştürülse bile heyecanları, zevkleri ve endişeleri her zaman vardır. Altı, yedi ve sekiz yaşındaki çocuklar için gelişim aşamalarında, “değişim” çok sayıda duygu ve düşünceyi beraberinde getirebilir. Bazı çocuklar, değişimi diğer çocuklardan daha çabuk kabul eder ve bundan daha fazla zevk alır. Ancak, değişimlere karşı en “deneyimli” çocuğun bile okulun ilk günleri ve haftalarında ekstra ilgiye ihtiyaç duyması sürpriz bir durum değildir. Siz de çocuğunuz okula başlarken birkaç basit ipucu uygulayarak okula geçiş dönemini kolaylaştırabilir ve çocuğunuza gereken ilgiyi gösterebilirsiniz.

İlk günden önce okulu veya sınıfı ziyaret edin.

Bazı öğretmenler aileleri önceden okulu ziyaret etmeye davet eder. Eğer böyle bir davet almadıysanız binayı ve oyun alanını görmek için okula bir gezi yaparak okulu tanıyabilirsiniz. Veya öğretmeni tanımak için evinize davet etmeyi de düşünebilirsiniz.

Okula başlama hakkında kitaplar okuyun

Kitaplara başvurmak okula gitme konusunda bilgi sahibi olmanın harika bir yoludur. Okula dönüş gerginliğini azaltmak için de kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Okul hakkında sohbet edin

Çocuğunuzla okul, arkadaşlar, öğretmenler ve yeni etkinlikler hakkındaki duyguları konusunda sohbet edin. Bu konuşma ayrılık kaygısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Pratik yapın

Her sabah okul günü gezisi için nasıl hazırlanılacağını öğrenmek zaman ve pratik gerektirir. Bunu okulun ilk gününden önce uygulamak faydalı olacaktır. Ayarlayacağınız bir gün okul günüymüş gibi davranın ve kalkma, giyinme, beslenme ve kapıdan çıkma adımlarını sanki okula gidiyormuş gibi eksiksiz yerine getirerek deneyim kazanın. Çocuğunuzun yapması gereken her şeyi hatırlamasına yardımcı olmak için bir çizelge hazırlayıp duvara yapıştırabilirsiniz. Ayrıca giyinme ve el yıkama gibi kendi kendine yapması gereken becerilerini prova edin.  Bu provaları yapmak çocuğunuzdan okulda bunları yapması istendiğinde kendinden daha emin hissetmesini sağlayacaktır.

Taşınabilir bir aile albümü yapın

Tüm yıl çocuğunuzla kalamazsınız, ancak fotoğraflarınız kalabilir! Birlikte bir fotoğraf albümü yapabilirsiniz. Bu süreç hem sizin hem de çocuğunuz için birleştirici ve rahatlatıcı olabilir. Bu proje için kolayca yıkanabilen, taşınabilen ve öpülebilen küçük, yumuşak bir plastik albüm tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuzun isteklerine önem verin

Çocuğunuza ne tür bir atıştırmalık götürmek istediğini sorun.  Bu atıştırmalıklar için birlikte alışveriş yapın. Atıştırmalıkları paketleme ve hazırlama evresini beraber yapın.

Okul alışverişine gidin

Okula dönüş kıyafetleri ve eşyaları büyük olduğu kadar küçük çocuklar arasında da popüler bir yere sahiptir. Okul kıyafetleri, sırt çantaları, kalemler, silgiler ve su mataraları okul listenize ekleyebileceğiniz ürünler arasında yer alıyor. Okula geçiş dönemi için beraber kırtasiye alışverişi yapmanız bu stresli dönemi daha eğlenceli hale getirecek faktörler arasında yer alıyor.

 

Eğer ilkokula veya anaokuluna başlayan bir çocuğunuz varsa yukarıdaki ipuçlarını deneyerek okula geçiş stresini hem kendiniz hem de çocuğunuz için en minimum düzeye indirebilirsiniz. Böylece daha rahat olacak ve yapılan etkinliklerden daha fazla keyif alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler