Tükenmez, Jel ve Roller Kalemler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Daha önce kırtasiye malzemelerinin bulunduğu o sonsuz reyonlarda muhtemelen tükenmez kalem, jel ve roller kalemlerle karşılaşmışsınızdır. Baktığınızda hepsi benzer görünür, ancak kendi aralarında farklılıkları bulunur. Peki bu kalemlerin her birini diğerinden tam olarak farklı kılan şeyler nelerdir?

Bu yazımızda, bu kalem türlerini neyin farklı kıldığını ve ne zaman ne için kullanılmasının uygun olacağından bahsedeceğiz. Yazı yazarken kullanabileceğiniz en iyi kalemlerle ilgili önerilerimiz için okumaya devam edin!

Kalemler Arasındaki Fark Nedir?

Tükenmez, jel ve roller kalemlerin hepsinin ortak bir özelliği vardır: mürekkebi dağıtmak için uçlarında küçük, döner bir top bulunmaktadır. Siz bir şey yazarken, topun yüzeyi mürekkep haznesi ile etkileşime girer ve böylece top mürekkeple kaplanır. Yazmaya devam ettikçe de mürekkep akışı devam eder. Farklı oldukları nokta ise içlerinde kullanılan mürekkebin nasıl formüle edildiğidir.

Tükenmez Kalem Mürekkebi

Tükenmez kalemler için genelde akışkan olmayan, yağ bazlı mürekkepler kullanılır. Kaleme renk verecek olan boyanın, alkol ve yağ asitleri karışımı içinde çözülmesiyle iş görür hale gelirler. Alkoller mürekkebin düzgün bir şekilde akmasını sağlarken, yağ asitleri kalemin ucundaki topun daha rahat dönmesi için yağlanmasını sağlar. Mürekkep çok kalın olduğu için tükenmez kalemler, çok az denecek kadar veya hiç sızıntı olmadan düşük kaliteli kağıtlarda iyi iş görürler. Ancak, yazmak için daha fazla baskı uygulanması gerekir. Bu, kalem uzun süre boyunca kullanıldığında kişi için yorucu olabilir, ancak bazı kullanıcılar, bu kalemleri kontrol etmeyi daha kolay bulur. Tükenmez mürekkepler genellikle leke tutmaz, çabuk kurur ve su geçirmez özelliğe sahiptirler.

Hibrit Mürekkep

Bazı tükenmez kalemler, hibrit veya düşük akışkan yapıya sahip bir mürekkep kullanır. Bu, uçtaki topun düzgün bir şekilde dönmesini sağlayan, yağlayıcılarla zenginleştirilmiş bir mürekkep oluşumunu ifade etmesi anlamına gelir. Jel ve tükenmez kalemler, bu mürekkep formülünü kullandıklarında kalem dünyasının en iyilerini bir araya getirirler. Hibrit tükenmez kalemler, bir jel kalemin pürüzsüz akışına ve canlılığına, aynı zamanda bir tükenmez kalemin hızlı kuruma kabiliyetine ve su geçirmezliğine sahiptir.

Jel Mürekkep

Jel mürekkep, su bazlı bir jel içine enjekte edilmiş pigmentten oluşur. Bu özel mürekkep formülü, jel kalemleri hassas ve daha canlı hale getirir. Üretilmiş tükenmez kalemler arasındaki çok az sayıda kalem 0,28 mm kadar küçük uç boyutlarına sahip olmakta veya aynı ölçüde renk verebilmektedir. Pürüzsüz mürekkep akışı, daha az basınçla uzun süreler boyunca yazmayı çok daha kolay hale getirir. Böylece yazarken sizi olumsuz etkileyecek el kramplarına maruz kalmazsınız. Bununla birlikte jel kalemler, tükenmez kalemlerden veya roller toplardan daha fazlasını yazabilme eğilimindedir. Bunun nedeni, uçlarının daha ince, su bazlı mürekkeple eşit şekilde kaplanmamış oluşudur. Jel kalemlerin ayrıca daha uzun süreye varan kuruma sürecine sahiptir ki bundan dolayı dikkat etmezseniz, kolunuza veya kıyafetinize bulaşabilirler.

Roller Kalem Mürekkebi

Bir roller kalem, genellikle dolma kalemlerde kullanılana benzer şekilde, suda çözülmüş boyalardan oluşan sıvı mürekkep formülünü kullanır. Mürekkep, tükenmez ve jel kalemlere kıyasla daha serbest bir şekilde akar. Bu nedenle bir roller kalemle yazmak için daha az basınç uygulamanız yeterli olacaktır. Bu, el yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur ve uzun mektuplar (hala kullanıyorsanız) veya not almanız gereken durumlar için sizi rahat ettirir. Bununla birlikte, sıvı mürekkep kullanmak, daha düşük kaliteli kağıtlardan akacağı için kağıt seçiminin önemli olduğu anlamına gelir. Dolma kalemler, mürekkebin inceliği nedeniyle genellikle daha fazla geri bildirime sahiptir. Buna bir örnek vermek gerekirse şu cümle iyi açıklar: Kağıdı kalemin ucundan, en sonuna kadar “hissettiğiniz” bir dokunma hissi. Diğer kalemlerin pürüzsüz yazma deneyimini tercih edenler için daha geniş uçlar ve daha ıslak yazarlar daha yağlı bir his verir.

Bu Kalemleri Hangi İşlerde ve Ne Zaman Kullanmalıyım?

Tükenmez kalem

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tükenmez kalemler güvenilir yazarlardır.

Tükenmez kalemlerde bulunan yapışkan yapıya sahip mürekkep, su bazlı mürekkepleri bulaştırabilecek kaygan yüzeylere (makbuzlar veya diğer ısıya duyarlı kağıtlar gibi) yazmak için kesinlikle uygundur. Kullanımları açısından verdikleri güven sayesinde, tükenmez kalemler günlük kullanım için vazgeçilmezdir.

Tükenmez kalemler yazmak için biraz baskı gerektirdiğinden, karbonsuz kopya kağıdı ile eşleştirildiğinde koyu işaretleri ortaya çıkarmak için birebirdir.

Jel Kalemler

metin, beyaz tahta içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Jel kalemler, günlük not almak için mükemmeldir.

Okul yılları boyunca onlarca defteri yazıp, bitiren öğrencilere tavsiye edilebilecek bir kalem çeşididir. Geniş renk çeşitliliği sayesinde kendisini diğer kalemlerden ayırır. Bu da notlarınızı gerçek bir gökkuşağını andıran tonlarda yazmanıza yardımcı olur.

Roller Kalemler

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Roller kalemler özellikle el krampları çekenler için faydalıdır

Not almak için rollerball kullanmaktan hoşlanırız, ancak özellikle el krampları çekenler için faydalı olduğunu düşünülen bir kalem tipidir. Serbest akışlı sıvı mürekkep, hafif bir dokunuşla bile yazabilir. Bu nedenle yazı yazarken gerçekleşebilecek el kramplarının önlenmesine yardımcı olur.

Öneriler

En İyi Tükenmez Kalem: Uni Jetstream

kalem içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

En sevilen tükenmez kalem Uni Jetstream’dir. Tükenmez kalemin ne olması gerektiği konusunda fikrinizi değiştirebilecek özel bir düşük akışkanlığa sahip bir mürekkep kullanır. Az çabayla sorunsuz yazar ve hatta 0,38 mm gibi uç boyutlarıyla da yazabilir hale gelmektedir. Jetstream’lerin diğer tükenmez kalemlerden biraz daha hızlı tükendiğini gördük, ancak bunun yazma deneyimi için değerli bir takas olduğu da düşünülebilir.

Basınçlı Tükenmez Kalem: Fisher Space Pen

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Yerçekiminin hiç olmadığı bir yer de dahil olmak üzere herhangi bir yere yazmak için bir kaleme ihtiyacınız varsa, kesinlikle Fisher Space Pen’e bir şans verin. Basınçlı mürekkep dolumu özelliğiyle üretilen bu kalem, ıslak kağıda ve aşırı sıcaklıklarda bile yazabilme yeteneğine sahip. Bullet tipi şık bir tasarıma sahipken, Backpacker yanınızda taşımaya uygun bir anahtarlığa sahiptir. Böylece yanınıza kalem alıp almadığınızı düşünmenize gerek kalmaz.

En İyi Jel Kalem: Uni-ball Signo UM-151

yazı gereçleri, sabit, kalem içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Uni-ball Signo UM-151’i tekrar tekrar önermekten bıkmıyor ve iyi bir seçenek olarak sunmaya devam ediyoruz. Bu güvenilir ve gerçek jel mürekkebe sahip kalem, 0.7 mm’lik kalın bir uçtan, hassas 0,28 mm’ye kadar herhangi bir uç boyutunda sorunsuz yazar. Canlı renklerdeki mürekkep, pastel ve metalik mürekkepler dahil olmak üzere çok çeşitli renklere sahiptir. Ayrıca pigment bazlı formülü su geçirmezdir ve ışıktan dolayı solmaya karşı dirençlidir.

Silinebilir Jel Kalem: Pilot FriXion

metin, yazı gereçleri, sabit, kalem içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Pilot FriXion, kendi kulvarında açık ara en iyi silinebilir kalemdir ve işin sırrı tabii ki mürekkebin formülünde yatmaktadır. Isıya duyarlı mürekkep, sürtünme ile oluşan gibi ısıya maruz kaldığında görünmez hale gelir. FriXion mürekkebi ısıya duyarlı olduğu için dizüstü bilgisayar üzerinde, arabanızın içinin sıcak olduğunu düşündüğünüz bir durumda veya diğer sıcak ortamlarda bırakmayın. Ayrıca önemli belgeleri FriXion kalemle imzalamanızı da önermiyoruz.

En İyi Roller Kalem: Uni-ball Vision Elite

sabit, kalem içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Karşıdan pek alçakgönüllü görünse de Uni-ball Vision Elite, sert bir yumruk atabilecek güce sahip. Kadifemsi pürüzsüz mürekkebi yayılma yapmaz ve mükemmel bir yazı yazma deneyine sahip olmanız için de zengin pigment yapısına sahiptir. Ek olarak, mürekkep sahtekarlığa karşı dayanıklıdır ve silinmeye, solmaya karşı gelebilir. Bu nedenle çeklerinizin ve yasal belgelerinizin değiştirilmeden kalacağına emin olabilirsiniz.

İnce Uçlu Kalem: Morning Glory Pro Mach

metin, sabit içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Morning Glory Pro Mach, tükenmez kalemlerde neredeyse hiç duyulmamış 0,38 mm’lik bir uca sahiptir. Jel kalemlerle karıştırabilirsiniz fakat İnceliği eğri büğrü bir yazıya neden olmaz ya da Pro Mach, kontrol için bir geri bildirim verebilecek ucu ile tatmin edici derecede pürüzsüz çizgiler oluşturmanıza yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler