SORU ÇÖZMENİN DOĞRU YÖNTEMİ NEDİR?

woohoobox ders çalışma

Soru çözmek, konu çalışmalarınızı tamamladıktan sonra, konuların pekişmesi için en önemli aşamalardan biridir. Bunu hepimiz biliyoruz. Çoğumuz günde 200 soru çözen de duymuşuzdur, 1000 soru çözeni de. Peki, çok soru çözmek mi daha iyi, az soru çözmek mi? Ne kadar soru çözmemiz gerekiyor?

Günde 1000 soru çözdüğü halde sınavlarda başarılı olamayan çok kişi tanıyorum. Bunun yanında günde 200 soru çözüp, çok iyi sonuçlar alanı da. Yani aslında çözdüğünüz soru sayısının sandığınız kadar büyük bir önemi yok. Soru çözmede önemli olan soruların niceliği değil niteliği. Çok soru çözmeye kendiniz zorlamak yerine çözdüğünüz sorularda söyleyeceğim birkaç şeye dikkat ederseniz, emin olun başarıyı yakalayacaksınız.

1.Konu çalışmanızı tamamladıktan sonra peşine o konunun sorularını çözün.

Örnek olarak, fizikten A konusunu çalışmayı bitirdiğinizde, hemen peşine A konusun sorularını çözün. Böylelikle konuyu çalışırken, gözünüzden kaçırdığınız ya da aklınızda yerleşmeyen yerler varsa, sorular sayesinde bu eksiklerinizi yakalayacaksınız.

2.Yanlış sorularınızı bir dosyada saklayın.

woohoobox resim çizmeYanlışlarınız fazla çıktığı için moraliniz mi bozuldu? Tam tersi çok sevinmelisiniz. Bu yanlışlar sizin asla kaçırmamanız gereken bir öğrenme fırsatı çünkü. Unutmayın, doğrular size bir şey öğretmez, ama yanlışlarınız çok şey öğretir. Bu yanlışlarınızı keserek bir dosyada saklayın. Bu sakladığınız sorulara neler yapacağınızı diğer maddelerde anlatacağım.Yanlış çıkan konuları, ders çalışma programınıza “tekrar edilecek konular” adlı bir başlığa yazın. 1-2 hafta sonra tekrar çalışın.

Yanlış konularınızı hemen çalışabilirsiniz de ama bu 1-2 hafta sonra tekrar çalışmanızı engellemesin. Öğrendiğiniz bilginin kalıcı hafızaya atılması için 1-2 hafta sonra tekrar edilmesi gerekiyor çünkü. Tekrar edin ki eksik olduğunuz konularda güçlenin.

3.Konuyu tekrar çalıştıktan sonra da çözemediyseniz, bir hocanıza ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınıza çözdürün.

ders çalışmaSoruyu çözdükten sonra işim bitti deyip de soruyu sakın atmayın. O soruları da ayrı bir dosyada saklayın. Çözülen soruları sakladığınız diğer dosyadaki soruları da 1 ay sonra ya da sınavın yaklaştığı zamanlarda çıkarıp tekrar çözün. Konuyu anlayıp anlamadığınızı işte burada test edeceksiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra emin olun o konu hakkında çözemediğiniz soru kalmayacak. Hepinize sınavlarınızda başarılar ve sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Kardelennur Yıldırım

 

Dr. Kardelen Yıldırım’ın diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler