Sanatsal Can Sıkıntısının 6 Kolay Tedavisi

Uzun zamandır resim yapıyorsun. Belki de uzun süredir bu işin içindesin. Ama bazı nedenlerden dolayı sürekli aynı coşkuyu hissedemeyebilirsin. Bazen yaptığın işi çok sevsen bile sıkılırsın. Başka bir deyişle; konundan, ortamından veya genel olarak yaptığın resimden sıkılırsın… Bu durumlar için 6 kolay yönteme göz atmaya ne dersin?

Sanatsal Can Sıkıntısının 6 Kolay Tedavisi

1. Panik yapmayın!

Bu durumlarda yapılması gereken ilk şey panik yapmamaktır. Yaşadığınız şey sanatçılara veya size özgü bir duygu değildir. Bir insan yaptığı şeyi ne kadar severse sevsin sıkıldığı, bunaldığı bir zaman gelir. Çok sevilen iş rutin olmaya başlar ve yapılırken duyulan şevk azalır. Bu gayet doğal bir durumdur.

Sanatsal Can Sıkıntısının 6 Kolay Tedavisi

2. Yeni bir şey deneyin!

İster bir deney ister basit bir teknik deneyebilirsiniz. Yeni bir şeyler öğrenmek, sanatınızı yeni bir ışıkta görmek için harika bir yoldur! Örneğin suluboya gibi kullanılan kuru boya kalemleri bu iş için harika bir seçenek olacaktır! Bunun dışında çini mürekkebi veya sulu boyaları renkli kalemler ile karıştırmak, tahta parçası hatta bir cam parçası gibi norm dışındaki bir şeyin üzerine çizim yapmak deneyebileceğiniz harika yollardan sadece birkaçı.

Sanatsal Can Sıkıntısının 6 Kolay Tedavisi

3. Farklı bir tarzda yeniden deneyin!

Genelde büyük objeler içeren resimler yapıyorsanız bu defa minyatür objeleri deneyebilirsiniz. Sanatınız genellikle ayrıntılı ve gerçekçiyse, bir veya iki soyut resim yapabilirsiniz. Ya da empresyonist tarzda bir çalışma deneyebilirsiniz. Tam ve zaman alan resimler yerine küçük ve hızlı çalışmalar yapabilirsiniz. Veya zamanlı çizimleri deneyebilirsiniz. On beş dakika boyunca olabildiğince çabuk çizip, ardından o taslağı tamamlayıp bir sonrakine geçebilirsiniz. Farklı bir tarz denemek için birden fazla fikre sahip olabilirsiniz çünkü sadece hayal gücünüzle ve cesaretinizle sınırlısınız. Ve işte en önemli ipuçlarından biri gerçekten kötü çizimler yapmak için kendinize izin verin!

Sanatsal Can Sıkıntısının 6 Kolay Tedavisi

4. Yeni bir ortam deneyin!

Mevcut ortamınızı değişip yeni bir yerde resim yapmayı denemek de işe yarayabilir. Örneğin, çalışmanızda kontrollü iseniz ve çalışma ortamınız bunu yansıtıyorsa, kontrolü zorlaştıran bir ortam deneyebilirsiniz.

Sanatsal Can Sıkıntısının 6 Kolay Tedavisi

5.Başka işlerle meşgul olun!

Okumaktan keyif alıyorsanız kitap okuyabilir hatta kendi hikayelerinizi yazabilirsiniz. Size ilgi uyandıran bir şey bulmak için o kadar uzağa gitmeniz gerekmeyebilir. Bir sanatçıysanız, başka şekillerde de yaratıcı olma ihtimaliniz yüksektir. Bu yaratıcı yollardan birkaçı; bahçe işleriyle uğraşmak, dikiş dikmek ve kendinize özgü bir web sayfası tasarlamak olabilir.

Sanatsal Can Sıkıntısının 6 Kolay Tedavisi

6. Sadece bir veya iki gün izin alın!

Dinlenmek için kendinize birkaç gün izin verin. Eğlenmek için bir şeyler yapın. Bu size gitmeden önce bitirmeniz gereken her şeyi bitirme fırsatı verir. Bir süre sıkıldığınız işten uzak kalmak ona geri dönmenizi kolaylaştıracaktır.

Yaşadığınız sıkıntıdan kurtulmak için bunlar sadece birkaç öneri. Bu önerilerin hepsi size yardım etmeyebilir. Aralarından size uygun olan fikirleri bulup uygulayarak işe başlayabilirsiniz!

İlgili İçerikler:

RENKLERİN DİLİ: Soğuk ve Sıcak Renkler Nelerdir?

Gerçekçi Bulutlar Çizmek İçin 4 Basit İpucu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler