RESİM MERAKLILARINA 7 ÖZEL KİTAP

Resme merakınız varsa ve bu konuda derinlemesine bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu 10 kitaptan ilginizi çekenleri okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Haydi bu özel kitaplara birlikte göz atalım!salvodar dali

Dali Hayatı ve Eserleri

Salvador Dali egzantrik giyimi, aykırı davranışları ve sözleri, din konusundaki değişken fikirleri ve ilginç tekniğiyle, 20’nci yüzyılın en büyük sürrealist ressamıdır. Bugün bile resimlerinin hikayesi ve hayatı, büyük ilgiyle merak ediliyor. Hayatında onu etkileyen olaylar ve yaşadıklarının eserlerine yansımasını doğru bir şekilde okuyabilmek ve anlayabilmek için renkli hayatına hakim olmanız gerek. Henüz 10 yaşındayken ressam Ramon Pichot’un önerisiyle resim dersleri almaya başlayan Dali’nin gerçeküstü eserleri ve hayatına dair ilginç bilgiler edinmek istiyorsanız bu kitap tam da size göre!

 

woohoobox davinci

Resim Sanatının Öyküsü Rönesans’tan Günümüze

Resim Sanatının Öyküsü, Rönesans’tan günümüze resim sanatının geçirdiği evreleri ve akımları dönemin sosyal ve kültürel bağlamıyla birlikte ele alarak mükemmel bir bilgi kaynağı olarak hazırlanmış bir kitap. Okuyucularına resim sanatı tarihinin en önemli kültürel ve tarihi olayları hakkında özetlenmiş bilgiler veriyor. Kitabın düzenine uygun olarak seçilmiş resimler öğrenmeyi daha zevkli hale getiriyor. Zaman çizelgeleri ve belli başlı sanatçılar için ayrılan özel bölümlerle metinler destekleniyor. Ayrıca resim sanatına ait kavramlardan oluşan bir sözlük ve önemli sanatçılar hakkında kısa bilgilerden oluşan bir bölümde kitabın içinde yer alıyor. Resim sanatı hakkında söylenebilecek her şeyi bu kitapta bulamanız mümkün! 

işte olmazsa olmazlar resim

‘’İşte” olmazsa olmazlar

Bacon, Cézanne, Dali, Goya, Kandinsky, Matisse, Monet, Rembrandt, Van Gogh ve daha birçok sanatçı Hep Kitap’ın çıkardığı “İşte” dizisinde yer alıyor. Farklı ülkelerden, farklı akımlardan sanat dünyasında yer edinmiş sanatçılar ve haklarındaki ilginç bilgiler bu dizinin genel teması halinde. Ödüllü çizerlerin kitaplara özel çizdikleri her biri kendi başına da bir sanat eseri adayı olan resimlerle bu 17 kitabı okurken hem keyif alacak hem de yeni bilgiler edineceksiniz.

rönesans düşüncesi ve resim sanatı

Rönesans Düşüncesi ve Resim Sanatı

İtalya’da başlayıp yayılan değişim ve dönüşüm süreci hızla Avrupa’yı ve İngiltere’yi ardından da bir yanıyla Osmanlı İmparatorluğu’nu etkisi altına aldı. Dönemin güçlü devletleri, günümüz dünyasını her yönüyle şekillendiren Rönesans’a kayıtsız kalamadı. Rönesans Düşüncesi ve Resim Sanatı isimli kitap, bu dinamik sürecin fikri ve sanatsal boyutuna odaklanıyor.

büyük ressamlar

 Büyük Ressamlar

Rembrandt, Cézanne, Gauguin, Degas, Van Gogh, Renoir, Manet ve resim sanatına damga vurmuş daha nice sanatçı Büyük Ressamlar serisinde hayatlarıyla, eserleriyle ve haklarındaki ilginç bilgilerle yer alıyor. Sanatlarından neler öğrenebileceğinize, yaşadıkları dönemdeki toplum ve sanatın eserlerine nasıl yansıdığını öğrenirken, eserlerinde ele aldıkları aşk, yaşam ve ölüm ile ilgili düşüncelerine dair bilgilerde edinebilirsiniz. 

picasso

Picasso

Resim sanatının en gizemli isimlerinden birisinin Pablo Picasso olduğu yadsınamaz bir gerçektir.  Picasso çocukken resim malzemelerinin cazibesine kapıldı. Küçükken, oyun oynamak yerine saatler boyunca mutlulukla sadece kendisine anlamlı gelen şekiller çizerdi. Çocuk yaşta kendini ifade etmenin bir yolunu buluşu, ender görülen bir yeteneğin de habercisiydi. Picasso’nun hayatına ve eserlerine dair kapsamlı bir kitap arıyorsanız bu kitap tam da size göre. Okurken büyük keyif alacağınız kitaplardan biri. ‘‘Eğer olağanüstü bir yeteneğiniz var ama ününüz yaygın değilse, yakınlarınız ve herkes size bir dahi gibi davranırlar. Ne zaman ki para kazanmaya başlar ve ün sahibi olursunuz, yakınlarınız ve herkes size artık olağanüstü bir kişi gözüyle bakmazlar. Yalnızca başarı kazanmış biri olarak görürler sizi.” 

Michelangelo Buonarroti Michelangelo Buonarroti

Heykeltıraş, ressam, mimar ve ozan Michelangelo Buonarroti’nin yaşamı ve eserleri üzerine bir kitap. Michelangelo’nun hayranlık uyandıran eserlerinin perde arkası ve sanatsal gelişiminin temellerine dair bu kitapla bilgi edinirken, sanatçının hayatı ve eserleri hakkında da eğlenceli ve sürükleyici bir şekilde bilgi ediniyorsunuz. Sadece bilgi edinmekle kalmıyor aynı zamanda sanatçının yaşamı ve sanat tarihinde eşsiz bir dönem sayılan İtalyan Rönesans’ında oynadığı role ilişkin hayranlık uyandırıcı bir araştırma, Michelangelo’nun eskizlerini, resimlerini, heykellerini, fresklerini ve mimari yapıtlarını içeren kapsamlı bir galeri de incelemiş oluyorsunuz.

Sanatçı Büşra Özcanın diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Diğer İçerik:

Sanatçılar Hakkında İlgi Çekici 10 Film

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler