RESİM ÇİZMENİN PÜF NOKTALARI!

Diğer dallarda olduğu gibi resim çizmeye başlamadan önce bilinmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Bu noktalara dikkat ettiğimiz taktirde yapacağımız çalışmalar daha kolay bir şekilde ortaya çıkar. Haydi hep beraber bu noktalara bir göz atalım!

Doğru Resim Kâğıdı Seçimi

woohoobox resim sanatı

  • Karakalem çalışmalarında kağıdınızın yapısı kurşun kaleme uygun olmalıdır. Karakalem çalışması yapmak için kağıdınızın çok sert ya da çok yumuşak olmaması gerekir. Bunun için üretilmiş eskiz defteri satın alabilir ya da resim kağıdına çizim yapabilirsiniz.
  • Eğer pastel boya çalışması yapmak istiyorsanız kâğıt yapısının orta kalınlıkta veya kalın dokulu olmasına dikkat etmeniz gerekir. İnce ve dokulu olmayan bir kâğıt seçimi yaptığınız taktirde pastel boyanın üstüne kat çıkmanız imkânsız hale gelir. Ayrıca pastel boya çalışmalarıwoohoobox resim sanatı 2 için özel hazırlanmış kağıtlar bulmanız da mümkün.
  • Sulu boya yapacağınız kâğıdın su emiliminin fazla olması gerekir. Kâğıdın emiş gücü kalitesine bağlı bir etken olduğu için kâğıdın kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Sulu boya kağıtlarının bir yüzü dokulu diğer yüzü ise düz olur. Kâğıdın yüzü düzleştikçe emiş gücü azalır. Piyasada birçok markanın sulu boya kağıdını bulmanız mümkün. Bunlardan bütçenize uygun olan kâğıdı seçerek sulu boya yapmaya başlayabilirsiniz.
  • Yağlı boyaveyahut akrilik boya yapmak istiyorsanız kâğıt yerine tuval seçimi daha doğru bir tercih olacaktır. Tuvallerinizi ister satın alabilir isterseniz de kendiniz istediğiniz boyutta tasarlayabilirsiniz.

Resim Yaparken İdeal Işık

woohoobox resim görsel

 

Akşam yaptığımız resim gündüz daha canlı, gündüz yaptığımız resim ise akşam daha cansız görünür. Bunun nedeni resim yaptığımız ortamın ışığıdır. Öncelikle başladığımız resmin tamamını aynı ışıkta yapmamız gerekir aksi taktirde bazı yerleri daha canlı bazı yerleri de daha renksiz ve soluk görünür. İdeal ışık her şeyde tercih ettiğimiz gibi doğal olan ışıktır. Fakat ışığın sadece doğal olması yeterli değildir. Işığın geliş açısı da ışık kaynağı kadar önemli bir kriterdir. Çünkü kullandığımız elimizin gölgesi resmin üzerine düşerek gölge yapabilir. Bu olay resme tamamen odaklanamamamıza ve rengin olduğundan daha koyu görünmesine neden olur. Bu da tercih edeceğimiz bir durum olmaz. Sonuç olarak ideal ışık doğal bir ışık kaynağından ve karşıdan gelen ışıktır.

 

  

Öncelikle Taslak Çıkarmak

woohoobox taslak

Resmimizi yapmaya öncelikle resmin taslağını çıkararak başlamamız gerekir. Taslak çıkarmak el ile kâğıda yapılan deneme çizimleri olarak da isimlendirilebilir. Taslak çıkarırken karalama kalemi ile kısa ve seri çizim yapılır. Daha sonra esas çizime başlanır. Daha önce taslak çıkarılması resimde yapılacak muhtemel hata yapma şansını oldukça düşürür. Her yöntemde olduğu gibi taslak çıkarmanın da bazı teknikleri vardır zira taslak çıkarmak karalama yapmak değildir. Resimde yer alan nesnelerin arasındaki mesafeleri ölçerek uyumu sağlamak, ışığın geliş açısına göre gölgelendirme yaparak hazırlanır. Bu yönleriyle resim, tamamen taslağın üzerinde şekillenir. Taslakta belirlenen ana hatlar üzerinden resim ortaya çıkarılır. 

Sabırlı Olmak ve Düzenli Çalışmakwoohoobox resim çizme

Her şeyde olmazsa olmaz olan sabır resimde de en büyük kriterlerden biridir. Her zaman ilk yapışımızda başarılı olamayız fakat bu durum bizi yıldırmamalıdır. Resim çizmeye yeni başlayanların ilk zamanlarda bazı zorluklarla karşılaşabilir ve bu zorluklar aşılamaz gibi görünebilir. Bunun birçok sebebi olabilir. Maalesef bu zorlukları hemen ortadan kaldırabilecek sihirli bir değneğimiz yok. Fakat karşılaşılan zorluklar üç aşağı beş yukarı belli başlıdır. Bunlar büyük bir oranda, kişinin kendi hatalı değerlendirmeleri ve sabırsızlığı nedeniyle ortaya çıkan sorunlardır.

İşte, akıldan hiç çıkartılmaması lazım birkaç nokta.

çizim dersleri

  • Pratik yaparsanız ilerlersiniz. Yetenek elbette önemlidir; ancak isteğiniz, kararlılığınız ve zekânız sizi çok daha ileri noktalara götürür. İlk aşamalarda sunulan alıştırmaları ne kadar sık tekrarlarsanız o kadar ilerlersiniz.
  • Her insan harika resimler çizebilir. Bunu başarmak sizin bunu ne kadar istediğiniz ile ilgilidir. Başarmayı ne kadar fazla istiyorsanız o ölçüde başarılı olabilirsiniz.
  • Büyük bir isteğiniz, gayretiniz ve resim çizmeye de merakınız varsa, başarısız olmanız mümkün değildir. Bu başarı hemen bugünden yarına olacak bir süreç değildir tabi.
  • Sabır bu süreçteki en büyük yardımcınızdır. “Sabır” konusunda da birkaç laf etmek gerekirse; Sabırsız olma halimiz yaşamımızın her alanında olduğu gibi “maalesef” resim çizmek konusunda da hemen kendini gösteriyor. Usta bir ressam, olabilmek için çalışmak ve sabretmek şart!

 

 İyi bir disiplin içinde çalışarak ve gayret göstererek birkaç ay içinde gözle görülür bir ilerlemeye, birkaç yıl içinde de ustalık seviyesine ulaşabilirsiniz!

 

Sanatçı Büşra Özcan’ın diğer yazısı için tıklayabilirsiniz.

İlgili İçerikler:

Fırça Kullanmadan Resim Yapmanın Yaratıcı Yolları

Yeni Başlayanlar İçin Akrilik Boya Resim Malzemeleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler