Planlamada Başarılı Olmak İçin Uygulayabileceğiniz Teknikler

Zaman yönetimi, zamanı etkin ve verimli kullanmak anlamına gelen bir terimdir. Günümüzde oldukça popüler olan bu terim, sorumluluk duygusunun gelişmesine katkı sağlarken her alanda koyduğumuz hedeflere ulaşmamıza da yardımcı oluyor. Zamanı etkin ve verimli bir biçimde yönetmek için plan yapmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda yapılan planlara sadık kalmak, başarıya giden kestirme yollar arasında yer alıyor. Peki planlara sadık kalmak ve planlamada başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor?

İş dünyasında oldukça önemli bir kavram olan planlama, akademik olarak da oldukça önemli bir kavramdır. İş hayatında veya akademik alanda başarılı olmak için günlük, haftalık veya aylık planlar yapmak oldukça önemlidir. Bu sayede zamanı verimli bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Başarılı planlar sayesinde hem bireysel olarak hem de ekip olarak belirlenen hedeflere kısa süre içerisinde ulaşmanıza olanak sağlıyor. Öyle ki ulusal veya uluslararası birçok şirket, planlama konusunda personeller, yetiştirmeye önem veriyor. Bu sebeple bireysel hayatınızda uygulayacağınız planlama teknikleri ile başarının kapısını aralayabilirsiniz.

Planlamada Başarılı Olmak İçin 6 Teknik

Doğru bir planlama gerek okul hayatında gerekse kariyer anlamında başarılı olmanızın temel noktalarından biridir. İş dünyasının önemli isimleri, hedeflerine ulaşabilmek için yıllarca planlı bir biçimde çalıştıklarını belirtiyor. Başarılı bir planlamacı olmak için aşağıdaki konulara dikkat etmeniz önemlidir:

1. Hedefler Belirleyin

Başarılı planın olmazsa olmazlarından biri hedeflerin belirlenmesidir. Planlamada ortaya koyulan hedefler, yapılan plana uyulması için kişinin motivasyonunu artıracaktır. Aynı zamanda ortaya koyulan hedefler, plana uymanızı da kolaylaştıracaktır. Kendiniz için hedefler belirleyip bu hedefleri planlamanıza koymanız hem okulda daha başarılı olmanızı sağlayacak hem de kariyerinizde istediğiniz yere gelmenizi sağlayacaktır.

2. Planlama Harekete Geçmenizi Kolaylaştıracaktır

Hazırladığınız doğru bir planlama hedefleriniz doğrultusunda harekete geçmenize destek olacaktır. Planlarınıza her baktığınızda kendinizi harekete geçmek için hazır hissedeceksiniz. Ki zaten başarılı olmanın temel sırları, hedeflere inanmak ve hedefler doğrultusunda harekete geçmektir.

3. Doğru Planlama ile Belirsizliklerin Önüne Geçin

Planlama, günlerinizi ve anlarınızı etkin bir şekilde kullanmak için yapacaklarınızı önceden belirlemenizdir. Yapacağınız işlere zaman belirlemek ve yön vermek için belirlediğiniz planlama stratejisini; sürelerine göre kısa, orta, uzun vadeli planlar oluşturmalısınız.

Öte yandan doğru bir planlama stratejisi oluşturmak, belirsizliklerin önüne geçmenizi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple planlamada yer alan tüm işlerin, ayrıntısı ile yazılması önemlidir. Çünkü ancak bu sayede kendinizi iyi bir planlamacı olarak nitelendirebilirsiniz.

4. Performansınızı Değerlendirin

Yaptığınız günlük, haftalık, aylık veya yıllık planlamaları, belirli aralıklar ile değerlendirmelisiniz. Bu sayede yaptığınız plana ne kadar uyum sağladığınızı ve bu planın performansınızı nasıl etkilediğini fark edeceksiniz. Eğer planlamanızdan istediğiniz verimi elde edemiyorsanız planınızı düzenlemeniz yararlı olacaktır.

5. Başarılı Planlama Her Sonucu İçinde Barındırır

Başarılı bir planlamacı olayları, yalnızca olumlu sonuçları göz önünde bulundurmaz. Bu sebeple planlama yaparken hem olumlu sonuçları hem de olumsuz sonuçları göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede planlama stratejinizi gereken durumlarda değiştirebilirsiniz.

6. Başarılı Bir Planlama ile Krizleri Yönetebilirsiniz

Hazırladığınız başarılı bir planlama, kriz anlarında da çabucak toparlanmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü hedeflerinize ulaşmanız için yeniden motive olmanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler