Okulda Başarılı Olmak İçin Kendinizi Nasıl Motive Edersiniz?

Alarmınız çaldığında kahvenizi almak, sırt çantanızı takmak ve sınıfa gitmek için yeterli zamanınız varken yataktan yuvarlanırsınız ve tüm bunlar olurken  fazla heyecanlanmazsınız.

Üniversitede kendinizi tükenmiş hissediyorsanız yalnız değilsiniz.  Üniversite öğrencilerinin danışmanlık aramasının en yaygın nedenlerinden bazıları kaygı, depresyon ve strestir. Bu olumsuz duygular zamanla birleşerek öğrencilerin bunalmış hissetmelerine ve nihayetinde motivasyon duygularını kaybetmelerine neden oluyor.  Bazı öğrenciler için bitiş çizgisine yakın olmak, stresi artırabiliyor.

Bunalmış veya sıkılmış hissedebilirsiniz, okula odaklanmak yerine dışarı çıkmak, TV izlemek isteyebilirsiniz. Ancak üniversitede motive kalmak, daha fazla bilgi öğrenmenize, sınıfta daha iyi olmanıza ve genel deneyiminizden keyif almanıza yardımcı olacaktır.  İşte içimizde ki okul aşkının kıvılcımını yeniden alevlendirmenin ve okul için tekrar motive olmayı öğrenmenin bazı yolları.

Neden Motive Olmak İstiyorsunuz?

Üniversitede hevesli kalmak zor görünebilir. Belki de imkansız bir görev veya zaten uzun olan listenizde yapılacak önemsiz bir iş gibi de görünebilir.  Ancak sizi üniversitenin stresini hissetmekten alıkoyacak bazı basit adımları uygulamak çok kolay! Üniversitede  motivasyonunuzu sağladığınızda, diğer şeylerin de daha parlak görünmeye başladığını göreceksiniz.

Üniversitede motivasyonunuzu artırdıktan sonra göreceğiniz yararlara aşağıdan göz atabilirsiniz.

  • Notlarınız artar: Kampüs hayatından sınıfa kadar genel üniversite deneyiminize dair iyimser bir bakış açısı, daha iyi notlar almanıza yardımcı olabilir.  Bu ekstra motivasyon, daha verimli çalışmanızı ve ödevlerinizi daha hevesli yapmanızı sağlayacaktır. Çalışmaya dönüşecek bu ek çabanızın etrafınızdakiler tarafından görülmesi de kaçınılmazdır.
  • İnsanlarla iyi geçinirsiniz: Oda arkadaşınızla aranız gergin mi?    Daha olumlu bir bakış açısına sahip olmak ve okulda başarılı olmak için kendinizi motive etmek sadece akademik olarak size yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ilişkilerinizin gelişmesinde de  size yardımcı olacaktır.
  • Daha iyi uyursunuz: Stres, vücudunuzun nasıl çalıştığı ve nasıl hissettiğiniz konusunda çok büyük bir rol oynayabilir.  Çok sayıda araştırma, stresin insanların iyi bir gece uykusu çekmesini engelleyebileceğini göstermiştir. Uykusuzluk ile dinlenen derste  öğrenilen değerli bilgiler daha kolay unutulur. Ayrıca uykusuzluk sebebiyle  başka sağlık sorunları da yaşayabilirsiniz. Bu durumda ertesi gün için daha az motive olmanıza sebep olacaktır.
  • Daha sağlıklısınız: Daha iyi uykunun yanı sıra üniversitede motive olmak, genel sağlığınızı, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı da iyileştirir.  Mutlu olduğunuzda, düzenli yemek yemeniz ve hayata iyimser bakmanız daha olasıdır.  Bu sevinç bulaşıcıdır.  Aynı tükenmişliği ve coşku eksikliğini hissettiğini gördüğünüz diğer kişilerle de bu motivasyonunuzu paylaşırsanız karşınızdaki kişinin sevincinin size bulaşması ile motivasyonunuz artabilir.

Genel Olarak Kendinizi Nasıl Motive Edersiniz?

Artık üniversitede motive olmanın faydalarını biliyorsunuz, bu yüzden sadece bu mutlu sıkı çalışma ve özveri durumuna nasıl ulaşacağınızı bulmanız gerekiyor.  Şimdi nu motivasyona ulaşmanıza yardımcı olacak  ipuçlarını göz atabiliriz.

1.Sağlıklı Yemekler Yiyin.

Coşkunuzu tazelemenin en iyi yolu, sağlıksız alışkanlıklarınızı bırakmak ve kendinize bakmaya başlamaktır.

Kafeteryada pizza yemek yerine daha besleyici bir şeyler bulmaya çalışabilirsiniz.  Ve böylece sağlıklı bir diyetle kendinizi bunaltıyormuş gibi hissetmezsiniz.  Bunun için haftada bir öğünü sağlıklı bir şeyle değiştirmek iyi bir fikir olacaktır. Böylece vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri verdiğinizde daha enerjik hissetmeye başlayacaktır. Böylelikle sağlıklı beslenmenin faydalarının keyfini çıkarabilirsiniz.

2.Uykuya Öncelik Verin.

Bütün gece süren bir çalışma motivasyonunuza ve sağlığınıza zarar verebilir. 18 ila 24 yaş arasındaki bireylerin yaklaşık üçte biri geceleri yedi saatten az uyuyor ve bu çoğu insan için yetersiz oluyor.

Ayrıca yeterince uyuyor olsanız bile, uyku kalitenizi iyileştirmelisiniz. Yatmadan önce telefonunuzu bir kenara koymak uyku kalitenizi artırmanız için iyi bir adım olabilir.  Artık yastığınıza uzanıp uyumayı düşünürken sosyal medyayı takip etmeyi bırakmalısınız.  Kendinize bir yatma zamanı planlamak, sağlıklı bir uyku düzenine girmenize de yardımcı olabilir.  Vücudunuz belirli saatlerde yatmaya ve uyanmaya alışırsa bu da gün içinde dinlenmiş hissetmenize yardımcı olacaktır.

3.Biraz Egzersiz Yapın.

Az da olsa egzersiz için kendinize vakit ayırmalısınız. Sporcu değilseniz, bu öneri kafanıza yatmamış olabilir.  Bununla birlikte, atletik beceriniz olmasa bile, egzersiz kendinizi okulda başarılı olmak için motive etmenin harika bir yoludur.  Elbette, egzersizin fiziksel faydaları vardır, ancak avantajları bununla sınırlı değildir. Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’ne göre, egzersiz, yalnızca 10 dakikalık bir yürüyüşle bile zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir.

Uzmanlar, haftada 150 dakika veya haftanın beş günü günde 30 dakika egzersiz yapmayı öneriyor.  Günde üç kez 10 dakika boyunca  zıplama ve şınav hareketlerini hızlı bir şekilde yapmayı deneyebilirsiniz.  Ayrıca öğle yemeğinden sonra parkta uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz.  Akşamları binanızdaki merdivenleri birkaç kez çıkmakta iyi bir fikir olabilir.

4.Bir Program Yapın.

Dersleriniz, bir işiniz ve diğer yükümlülükleriniz olduğunda, nereden başlayacağınızı bulmak zor olabilir.  Yapmanız gerektiğini düşündüğünüz her şey tarafından boğulmuş hissetmek yerine, onları yazmalısınız. Plan yaptığınızda o kadar da kötü olmadığını göreceksiniz. Ve ilk etapta görevleri hatırlama olasılığınız daha yüksek olacak.

Dersler, işiniz, kulüp toplantıları vb. şeyler için takviminize zaman ayırdığınızda, ne kadar boş zamanınız kaldığını görmek daha kolay olacaktır.  Bu boş vaktinizi nasıl geçireceğinizi de planlayabilirsiniz. Pazartesi günü dersler arasındaki bir saatlik aranızda, bir sonraki ödevinizi araştırmaya başlamak boş zamanınızda yapabileceğiniz bir öneri olabilir.  Çarşamba günü akşam yemeğinden sonra Cuma matematik dersinizde olacağınız haftalık quize hazırlanabilirsiniz.  İş, uyku ve oyun için de zaman ayırmalısınız. Bir programa bağlı kalmak, daha az bunalmış hissetmenize ve daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

5.Her Zamanki Rutininizi Değiştirin.

Düzenin avantajları olsa da, arada bir günlük rutininizi değiştirmek de faydalı olabilir.  Belirlenmiş bir program ve her hafta sonu birlikte takılacak aynı arkadaş grubuyla, işler biraz yavan gelmeye başlayabilir.  Arada ufak heyecanlar yaşayarak okul alışveriş hevesinizi tazeleyebilirsiniz.

Sınıfa farklı bir rotadan yürümek, yeni bir çalışma yeri bulmak, yabancı bir kafe ya da sanat galerisi gibi boş zamanları için mekânlar aramak okul hevesinizi tazelemek için iyi birer öneri olacaktır. Rutininizde birkaç küçük değişiklik yapmak, üniversite deneyiminize yeni bir bakış açısı kazandırabilir ve daha fazlasını yapmak için motive olmanıza yardımcı olabilir.

Okulda Daha İyi Olmak İçin Kendinizi Nasıl Motive Edersiniz?

Daha önceki önerilerden bazılarını ele almak, üniversite yaşamınızın çoğu yönüne daha fazla dahil olmak için mükemmel birer yol olacaktır. Vücudunuza dikkat etmeye, daha iyi uyumaya ve kendinize bir program belirlemeye başladığınızda, daha sağlıklı bir yaşam tarzına ve yenilenmiş bir coşku duygusuna doğru ilerliyorsunuz demektir.

Ayrıca, özellikle okulla ilgili motivasyon konusunda size yardımcı olacak bazı pratik ipuçlarımız da var.

1.Yönetilebilir Bazı Hedefler Belirleyin.

Hedefler belirlemek akıllıca bir seçim olacaktır.  Elbette, hepimiz her dersten en yüksek notu almak isteriz, ancak bunun olma olasılığının düşük olup olmadığını çalışmamız belirleyecektir. Peki bir sonraki sınavda veya bir sonraki kağıtta hangi notu almak istiyorsunuz?  Bir dahaki sefere sınıfa gittiğinde nasıl hissetmek istersin?  Ulaşılabilir olmaları için hedefleri küçük ve spesifik tutmalısınız.

2.Yeni Bir Çalışma Yöntemi Deneyin.

Her sömestrde aynı şekilde çalışmak çabucak sıkılmanıza sebep olabilir. Daha önce hiç çalışma grubu denemediyseniz, sınıf arkadaşlarınızın bir araya gelip notları değiş tokuş etmek veya zorlu bir ders konusunda fikir alışverişi yapmak sıkılmamanızı sağlayacaktır.

Ders kitabınızda her zaman bir şeylerin altını çiziyorsanız ancak sınava girmek için oturduğunuzda bilgileri   hatırlamıyorsanız, not kartlarına temel çıkarımları yazmayı ve sınav tarihinden önceki haftalarda kendinizi test etmeyi deneyebilirsiniz.  Genelde kütüphaneye gidiyorsanız, ancak arkadaşınız konsantre olmanıza izin vermek yerine sohbet etmek istiyorsa, yeni bir yer bulmayı denemek iyi bir öneri olabilir.

3.Gerektiğinde Mola Verin.

Hiçbir ayrıntıyı aklında tutamıyorsanız, gece boyunca saatlerce ders çalışmak size hiçbir şey kazandırmaz.  Bir zamanlayıcı ayarlayın ve belirli bir süre boyunca bir konuyu veya konunun bir bölümünü çalışın.  Zamanlayıcı çaldığında, yerinizden kalkın ve  bir bardak su alın veya koridorda hızlı bir yürüyüş yapın.  Araştırmalar, sadece beş dakika bile olsa mola vermenin ruh halinizi ve zihinsel performansınızı önemli ölçüde iyileştirebileceğini gösteriyor, bu nedenle bunlar rutininizin çok önemli bir parçası olmalıdır.

Beyninize biraz dinlenme fırsatı verdikten sonra zamanlayıcıyı sıfırlayın ve bir sonraki konuya geçin.  Bilgileri zihninizde taze tutmak, bilgileri unutmamanızı sağlayacaktır. Genel olarak, bir seferde küçük bölümlere konsantre olmak, aynı sayfayı defalarca okumakla beyninizin yorulmasından  daha iyi bir seçenektir.

4.Destek Alın.

Notlarınız düşüyorsa ve bundan dolayı sinirli hissediyorsanız, size iyi gelecek biriyle bire bir görüşme yapmak iyi bir fikir olabilir.

5.Kararlı Olun.

Bir hedefiniz veya fikriniz varsa, onu kovalamaktan korkmayın.  Profesyonel ve kişisel olarak geleceğinizin kontrolü sizde olursa kararlılığınız gitmek istediğiniz yere kadar gitmenize yardımcı olacak.

Birinin size ne yapacağınızı söylemesi yerine, kendiniz öğrenin.  Bunun için biraz araştırma yapabilirsiniz.

6.Başarılar İçin Kendinizi Ödüllendirin.

Tüm bu sıkı çalışmadan ve bir şekilde ödev yapmak için kendinizi motive etmeyi öğrendikten sonra, kendinizi ödüllendirmek iyi bir fikirdir.  Haftanın sonunda bir arkadaşınızla buluşmak için kendinize bir saat verip bir külah dondurma ile kendinizi şımartabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da dönemin sonunda ailenizle akşam yemeğine çıkabilirsiniz.

Başarılarınızı kutlamak için ne yapmak istiyorsanız, onu yapabilirsiniz.  Çok çalıştınız ve bir molayı hak ettiniz.  Eğlenceli aktivite veya hoş bir ikram, sıkı çalışmanızı ödüllendirdiğinde çalışmanız  daha fazla anlam ifade edecek ve daha çok  keyif almaya başlayacaksınız.

7.Ne İçin Çalıştığınızı Unutmayın.

Kendinizi çıkmazda hissettiğinizde, başlangıçta neden üniversiteye kaydolduğunuzu unutmamanız gerekir. Tükenmişlikle savaşmanın mükemmel bir yolu, tüm bu zor işi neden yaptığınızı düşünmektir.  Büyük resmi düşünmek size yardımcı olacaktır.

Örneğin, nihai hedefiniz o hemşirelik derecesini bitirmek değil, sağlık sorunları sırasında hastaların bakımına yardımcı olmaktır.  Ya da belki bir gün girişimci olmak istediğiniz için işletme okuyorsunuz, tıpkı çocukluğunuzdan beri konuştuğunuz gibi.  Amacınız ne olursa olsun, onu yazın ve zor zamanlarda aklınızın ön saflarında tutun.  Ne için çalıştığınızı hatırlayın böylece motivasyonunuzda  önemli bir artış olduğunu  hissedeceksiniz.

8.Değişiklikler Yapın.

Üniversite deneyiminin sıkıntılarını hissediyorsanız, endişelenmeyin.  Okul alışverişi için yeniden heyecanlanmanız mümkün.  Sadece bir şeyleri yapma şeklinizde birkaç değişiklik yapmanız veya bakış açınızı yenilemeniz size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler