Okula Dönüş Stresi Nasıl Azaltılır?

Yeni okul yılının başlangıcı olan bir sınıftan diğerine geçiş beraberinde  yeni öğretmenleri  zorbalığı ve sosyal baskıyı getiriyor. Şimdi de covid-19 salgını bu döneme dahil oldu ve zaten zor geçen bir dönem, çocuklar ve ebeveynler için daha zorlu bir hal aldı.  Fakat bu zormuş gibi görünen okula dönüş dönemini biraz hazırlık ve doğru tutumlarla kolaylaştırabilirsiniz. Dilerseniz bir ebeveyn olarak okula dönüş rutinini kolaylaştıracak bu tutumlardan birkaçına göz atarak çocuğunuzun okula dönüşünü kolaylaştıracak tutumlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Stresi Azaltın Ve Rutinler Oluşturun

 • Okula dönüş hakkında konuşun.Bir ebeveyn olarak  çocuğunuza endişe duyup duymadığını sorabilir ve onu rahatlatmak için okul yılı boyunca olacak eğlenceli ve heyecan verici şeyler hakkında konuşabilirsiniz.
 • Pozitif kal! Yeni okul yılının getirdikleri için coşkulu davranışlar sergilerseniz çocuklarınız kesinlikle buna alışacak ve gergin enerji heyecana dönüşecektir.
 • Eğlenceli gelenekler oluşturun. Okul başlamadan önceki gece eğlenceli bir şeyler yapabilirsiniz. Ya da ilk günden önce özel bir kahvaltı da yaparak stresi en aza indirebilirsiniz. Bu tür gelenekler oluşturmak okula dönüş gününü her yıl sabırsızlıkla bekledikleri bir gün haline getirecektir.
 • Programa geri dönün. Okul yılı başlamadan önce, “okul yılı” uyku saatlerini belirlemeye başlayın ve çocukları okula gidecekleri saatte uyandırın. Ayrıca, okul başlamadan önce daha düzenli bir programda yemek yemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.
 • Çocuğunuzu veya ailenizi baskı altına almayın.Hangi etkinlikte ne kadar faaliyette bulunacağına ilişkin kararlara çocuğunuzu da dahil etmelisiniz. Okul çalışmasına ek olarak ne kadar faaliyette bulunacağını  ona sormalısınız.
 • Beklentileri belirleyin. Herkesin zamanında hazır olması için giyinmek, kahvaltı yapmak gibi beklentileri vardır zamanınızı bu beklentiler öncülüğünde hazırlamanız beklentilerinizin gerçekleşmesini sağlayacaktır.
 • Özel jestler yapın. Küçük çocuklar için, günü iyi geçirmelerine yardımcı olacak jestler yapabilirsiniz. Örneğin sırt çantalarına veya beslenme çantalarına bir aile fotoğrafı veya özel bir not ekleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun okuluna karşı ilgili davranın. Ve e-posta üzerinden olsa bile öğretmeniyle düzenli iletişim halinde olun. Çocuğunuzun akademik, sosyal ve davranışsal olarak nasıl davrandığını takip etmeniz olası sorunları daha erken fark etmenize ve daha kolay çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Organize olun! Tüm etkinliklerin ve önemli ödev teslim tarihlerinin kolayca belirlenebileceği bir aile takvimi oluşturabilirsiniz. Okul çantalarını ve kıyafetlerini bir gece önceden hazırlayın, kitapları ve okul gereçlerini raflara, kutulara veya çekmecelere yerleştirin, tüm evrakları öncelik sırasına göre düzenleyin ve her gün tamamlamanız gereken tüm görevlerin tek bir yapılacaklar listesinde hazır bulundurun. Böylece okula dönüş ile ilgili aksaklıklar yaşama durumunuzu en aza indirmiş olacaksınız.
 • Ev ödevlerini planlayın. Ev ödevinin nerede ve ne zaman yapılacağına dair bir plan yapın. Her zaman okuldan hemen sonra mutfak masasında mı yapılır, yoksa çocuğunuzun kullandığı bir masa var mı ve ödev saati akşam yemeğinden sonra mı olacak?  Eğer ödevleri akşam yapmayı kararlaştırdıysanız  ödevler her zaman akşam rutininin bir parçası olacak şekilde bir programa bağlı kalmalısınız.
 • Bir “antrenman koşusu” yapın. İlk günden önce okula yavaş bir yolculuk yapabilirsiniz. Mümkünse çocukları okula giden rotaya alıştırmak için bisiklete binerek veya ailece yürüyüş yaparak yolculuğu eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Arkadaş olmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi teşvik edin

 • Bazı çocuklar yeni arkadaşlar edinme ve “uyum sağlama” konusunda endişelenebilirler. Güvenli ve sıcak bir arkadaş grubu bulmak, okulun iniş çıkışlarıyla başa çıkmak için harika bir yoldur.
 • Çocuğunuzun arkadaşlık kurmanın her parçasının bir beceri olduğunu anlamasına yardımcı olun, bu nedenle ne kadar çok pratik yaparsa o kadar iyi olur. Bu becerilerden bazıları şunlar olabilir: kendinizi tanıtma, başkalarının yorumlarına ilgi gösterme, insanları bir şeyler yapmaya davet etme, vb. Çocuğunuzun bu becerileri kazanması konusunda ona yardımcı olabilirsiniz.
 • Bir kişinin “şakası” kolayca başka bir kişinin duygularının incinmesine yol açabilir.  Çocuklara, sözlerinin ve eylemlerinin başkaları tarafından nasıl yorumlanabileceğini düşünme konusunda rehberlik edin. Uygun davranış için beklentileri önceden onlara anlatmalısınız böylece  arkadaşlarıyla nasıl etkileşim kurmaları gerektiğine dair kafalarında bir fikir belirlenmesine yardımcı olmuş olacaksınız. Ayrıca çocuğunuza empati yapmayı ve  nasıl iyi bir arkadaş olunacağını öğretin.
 • Araştırmalar, kardeşler arasındaki düşmanlığın masum olmadığını ve kalıcı, zararlı bir etki bırakabileceğini gösteriyor. Kardeşler arasında zorbalığa veya saldırganlığa müsamaha göstermeyin.
 • Siber zorbalık, başka bir kişiyi taciz etmek, tehdit etmek, utandırmak veya hedef almak için teknolojinin kullanılmasıdır. Çocuklarınıza siber zorbalığın kötülüğünü anlatın ve onların bilinçlenmesine katkı sağlayın.
 • Çocuğunuzun güvenliği için sosyal medyadaki gönderilerini kontrol edin ve sık kullandıkları siteleri ziyaret edin.

Çocuğunuzun okula dönüş alışverişi rutinini kolaylaştırmak, stresli dönemdeki güvenliğini sağlamak ve yeni arkadaşlıklar kurarak sosyalleşmesine yardımcı olmak  için yukarıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler