Okula Dönüş Öncesi Zihni Yenilemek İçin Öneriler

Sizin için yaz tatili ister seyahat ister rutin bir değişiklik olsun, bu basit mindfulness uygulamalarıyla tatilden aldığınız keyfi artırabilir ve okula dönüş için enerjinizi toplayabilirsiniz. Mindfulness şimdiki zaman farkındalığı anlamına gelen bir günlük hayat pratiğidir. Harvard Health makalesinin yazarı şimdiki zamana odaklanmayı “Dikkatli olmak, hayattaki zevkleri meydana gelirken tatmayı kolaylaştırır, faaliyetlere tam olarak katılmanıza yardımcı olur ve olumsuz olaylarla başa çıkmak için daha büyük bir kapasite yaratır” diye açıklıyor. Herhangi bir farkındalık tekniğinin amacı, düşünce ve duyumlara kasıtlı olarak yargılamadan dikkat vererek uyanık, odaklanmış bir rahatlama durumunu devam ettirerek zihnin şimdiki zamana yeniden odaklanmasını sağlamaktır. Bu günlük hayat pratiklerini her an ve her yerde uygulayabilirsiniz. Şimdi günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz ve verimimizi artıracak birkaç pratiğe beraber göz atalım!

Kendini Nefesinle Tanıştır

Odak noktası olarak nefesi referans almak birkaç eski meditasyon uygulamasında hala devam ettiriliyor. Ek olarak, nefes evrenseldir; inanç, din veya milliyet ne olursa olsun, hepimiz nefes alıyoruz.  Nefes pratiği yapmak ve rahatlamak için gözlerinizi kapatın ve nefesinize odaklanın. Dikkatiniz burun deliklerinizin girişinde sabitlenmişken, nefesin doğal olarak içeri ve dışarı hareket ettiğini hissedin. En iyi verimi almak için, dik bir omurga ile rahat bir şekilde oturabilirsiniz fakat oturmak zorunda kalmanız sizi odaklanmaktan alıkoyuyorsa, yatar bir pozisyon alarak da nefes egzersizinizi yapabilirsiniz. Alternatif bir odaklanma olarak, nefes alırken göğüs kafesinin hareketine dikkatinizi verebilirsiniz. Her iki durumda nefesin neden olduğu harekete odaklanmanızı sağlayacaktır. Düşüncelerin veya diğer hislerin odağınızı kaybetmenize sebep olduğunu fark ettiğinizde, kendinizi azarlamadan nefesinize odaklanmaya geri dönün. Bu nefes egzersizini stresli hissettiğiniz anlarda yapmak rahatlamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Örneğin, bu tekniği stres atmak için trafikte sıkışıp kaldığınızda gözleriniz açık bir biçimde yaparak rahatlamayı deneyebilirsiniz.

Vücudunuzun Hislerine Uyum Sağlayın

ned

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nefese benzer şekilde fiziksel duyumlar vücudumuzda her zaman devam eder, bu nedenle bu hislere uyum sağlamak, dikkatimizi dağıtan düşüncelerden uzak durmak için mükemmel bir araç olacaktır. Bu uygulama 2.500 yıldır öğretilen ve uygulanan vipassana meditasyonunun temelidir. Başlamak için, gözlerinizi kapayın ve rahat bir pozisyonda oturun birkaç dakika nefesi gözlemleme alıştırması yapın. Ardından, dikkatinizi başınızın üstüne verin ve orada hissettiğiniz hissin farkına varın. Yargılamadan veya değiştirmeye çalışmadan kısa bir süre gözlemleyin, ardından baştan ayağa kadar vücudun her bir bölümünden diğer bölümüne geçin ve dikkatinizi hislerinizde yoğunlaştırın. Vücut duyumlarınız ısı, kaşıntı, nabız veya karıncalanma gibi hafif hisler olabilir. Vücut hislerini artık kolayca fark edebildikten sonra, hareket halindeyken pratik yapmak daha eğlencelidir. Hareket ederken, vücudunuzu içeriden hissetmeye çalışın. Yürürken veya koşarken ayak tabanlarınızın yere bastığını veya giysilerinizin teninizi okşadığını fark edin. Hislerinizin farkına varmanız rahatlamanızı ve gereksiz düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Tüm Duyularınızı Harekete Geçirin

Tüm duyuları harekete geçirmek, farkındalığınızı artırmanın ve zihninizi şimdiki zamana döndürmenin basit bir yoludur. Bunu masayı kurarken veya parkta yürürken yapabilirsiniz.  Bu basit yöntem tatildeyken, uzakta geçirdiğiniz zamanın keyfini daha fazla çıkarmanıza yardımcı olabilir. Örneğin sahilde yürürken ayaklarınızda kum ve suyu hissedin. Bir süre sonra, rüzgarın cildinize ve dalgalara çarpma sesini fark edin, dalgalar gelgit yaparken küçük deniz köpüğü kabarcıkları patlar dikkatinizi bu küçük ayrıntılara verin. Düşünmeden veya planlamadan duyularınıza odaklandığınızı fark ettiğinizde bunu ne kadar süre devam ettirdiğinize dikkat edin. Dikkatinizi duygularınıza verdiğinizde aniden bunun gibi bir düşünce treni fark edebilirsiniz… “Vay canına, bu çok iyi hissettiriyor, bunu daha sık yapmam gerekiyor, burada sahilde bir evim olması harika olmaz mıydı, eğer o terfiyi alırsam ya da…” İçeriği ne olursa olsun düşüncelere daldığınızı fark ettiğinizde, tekrar kumu ve suyu ayaklarınızla hissederek duyularınızı harekete geçirmeye ve rahatlama devam edin. 

Doğanın Gücünü Deneyimleyin

Back to School Vector Illustration (Ai)

Dikkatinizi toplamakta zorlanıyorsanız dışarıda kısa bir doğa yürüyüşü yapmak dikkatinizi toparlamanıza yardımcı olabilir. Doğayı gözlemlemek kendinize daha iyi bir zihinsel sağlık oluşturmak için otomatik bir motivasyon başlatmanın belki de en kolay yollarından biridir. Son 25 yılda yapılan çok sayıda çalışma doğanın vücut ve zihin sağlığı için harika bir destek olduğu kanıtlamıştır. 2018 Business Insider makalesine göre doğada zaman geçirmenin bilime dayalı 12 nedeni arasında zihinsel yorgunluk, kaygı ve iltihaplanma düzeylerinin azalması, kan basıncını ve kalp atış hızını düşürür. Listeye gelişmiş hafıza, ruh hali, benlik saygısı, bilişsel işlev, bağışıklık sistemi ve odaklanma yeteneğini de ekleyebiliriz. Hem farkındalık kazanmanızın hem de doğada olmanın refahınız için bu kadar faydalı olduğu düşünülürse her ikisini de bu yaz yapabilirseniz, bu sonbaharda okul başladığında ne kadar enerji dolu olacağınızı şimdiden hayal edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler