Okula Dönüş İçin Ders Çalışma Önerileri

Artık eski alışkanlıklarınızdan kurtulma zamanın geldiğini düşünüyorsanız, bu çalışma ipuçlarını deneyebilir ve okula geri dönmek için ihtiyacınız olan motivasyona sahip olabilirsiniz.

1.Çalışma Alanına İhtiyacınız Yok!

Evde sessiz bir yere yerleştirilmiş masa ideal bir çalışma alanı olabilir. Ancak bazen çeşitliliğe ihtiyacınız da olabilir. Kahve dükkanları, kütüphaneler, parklar ve hatta sadece mutfak masasına geçmek bile, beyninizi bilgiyi daha iyi tutması için harekete geçirebilecek bir manzara değişikliği sağlayacaktır.

2.Okul Planlayıcınızdan İşlerinizi Kontrol Edin.

Bir planlayıcı ile takvim tutmak, önceden plan yapmanıza yardımcı olacaktır. Takviminize ders dışı, iş ve sosyal sorumluluklarınızı da işaretlediğinizden emin olun.  (Testler, grup çalışması, deplasman maçları, SAT tarihleri, yarım günler ve tatiller, planlayıcınız için hatırlatıcılardan yalnızca birkaçıdır.)

3.Küçük Küçük Başlayın.

Bir araştırma ödevi gibi büyük bir ödeviniz varsa, birkaç günde bir projenin bir bölümünü tamamlayarak motive olun.  Her gece bir paragraf yazın.  Veya problem setinizden bir seferde 5 cebir problemi yapın ve sonra bir ara verin.

4.Okul Malzemeleri (tek başına) Sizi Düzenli Yapmaz.

Kendinize özel bir sistem kurun ve bu sistemi devam ettirin. Eğer ayrı not defterleri ve notlar için bir klasör tutmayı tercih ediyorsanız sisteminizi sade tutmanız daha iyi olacaktır. Çünkü sisteminiz çok süslü veya karmaşıksa, her gün sürdürme olasılığınız daha düşük olacaktır.Burada kullanışlı ve özenle tasarlanmış kırtasiye ürünleri sizi motive edebilir.

5.Bir Rutine Girin.

Her gün ödevini yapmak için ne zaman uygun oluyorsan planlamanı ona göre yapman işlerinin daha düzenli ilerlemesini sağlayacaktır.  Sizin için en uygun günün saatini bulun (bu, programınıza bağlı olarak günden güne değişebilir!) ve  bir plan yapın. İşe yarayacağını göreceksiniz.

6.Dikkat Dağıtmayan Bir Bölge Oluşturun.

İş yerinde dikkat dağıtıcı şeyler üzerine yapılan bir araştırma, çalışanların  çalıştıkları işe dönmelerinin ortalama 25 dakika sürdüğünü belirledi.  Elinizdeki  görevlerinize konsantre olabilmek için telefon bildirimlerinizi kapatmayı veya bilgisayarınızda ki sekmeleri (geçici olarak) kapatmayı deneyebilirsiniz.

7.Gerçekçi Olun.

Bu gece bitirmen gereken ödevlere bakarken, işlerin gerçekte ne kadar sürdüğü konusunda gerçekçi olmalısınız. Bir tarih bölümünü okumanın bir saat süreceğini ve bir yanıt yazmanın 30 dakika daha süreceğini ölçmek, zamanınızı nasıl geçireceğinizi planlamanıza yardımcı olacaktır.

8.Ders Zamanını Akıllıca Kullanın.

Öğretmenin dersi bitirdiğinde  anlamadığınız noktalar varsa dersiniz  henüz zihninizde tazeyken bir adım atabilir ve aklınıza takılan noktayı hemen öğrenebilirsiniz. Veya öğretmeninize anlamadığınız noktayı sormakta iyi bir seçenek olabilir.

9.Her Gece Notlarınıza Bakın

Ayrıntılara yer vermeyin , anlamlı olmayan kısımları düzenleyin ve en önemli olduğunu bildiğiniz bilgi parçalarını yıldızlayın veya altını çizin. Notlarınızla etkileşim kurmak, onları daha çabuk  hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

10.Her Gün Biraz Çalışın.

Bir günde bütün görevlerinizi yerine getirmek yorucu olacaktır. Hatta bu durum motivasyonunuzun düşmesine bile sebep olabilir. Bu nedenle çalışmalarınızı düzenli olarak günlere dağıtmak ve her gün biraz çalışarak tamamlamak bilgilerinizin daha kalıcı olmasını sağlayacak ve daha az yorulup motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

11.Kötü Notun Seni Hayal Kırıklığına Uğratmasına İzin Verme!

Döneme kötü bir başlangıç yapmış olabilirsiniz ama not ortalamanızı düşünerek motivasyonunuzu kaybetmemelisiniz.  Kötü notlar aldıysanız daha düzenli çalışarak iyi  notlarda alabilirsiniz.

12.Her Sınıftan Bir Arkadaş Edinin.

Bir ödev sorunuz varsa veya dersi kaçırmak zorunda kalırsanız Her  sınıftan  iletişime geçebileceğiniz birkaç kişinin olması işinize yarayacaktır. Ayrıca sınavlara çalışma zamanı geldiğinde, bir çalışma grubunuz varsa beraber çalışmak daha keyifli olabilir.

Okula dönüş hakkında ilgilinizi çekebilir: OKULA DÖNÜŞ ALIŞVERİŞİ İÇİN İPUÇLARI

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler