OKULA DÖNÜŞ HAZIRLIĞI İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Her yeni okul yılına hazırlanırken (sınıf listelerinin duyurulmasını beklerken, okul malzemelerini ve yeni spor ayakkabılarını satın alırken) aynı zamanda çocuklarımızın her biriyle değişen duyguları ve diğer her şey hakkında fikir sahibi olmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Fiziksel sağlık

Çocuklarınızın ne kadar atletik olduklarıyla değil fiziksel sağlıklarıyla ilgilenmelisiniz. Çocuklarınızın bedenlerinden ne beklemeleri gerektiğini bilmelerini ve kendi bedenlerine sahip olduklarını anlamaları bilinçlenmelerini sağlayacaktır. Bu konu bazı kişilere gereksiz olarak görünebilir. Fakat  bu bir konuşma değil, okul öncesi dönemde başlayan ve yetişkin olana kadar devam edecek sürekli gelişen bir sohbet konumundadır.

Her yeni okul yılının başlangıcından birkaç hafta önce, düzenli olarak kütüphaneye yaptığınız gezi sırasında anatomi, vücudun nasıl çalıştığı, ergenlik ve benzerleri hakkında yaşınıza uygun kitaplar almanız bedeninizi tanımanız için size yardımcı olacaktır.

Ayrıca kitapları kitaplığınıza koyup  orada bırakabilirsiniz. Böylece çocuklarınızın onlara kendi başlarına bakma şansına sahip olmalarını sağlamış olacaksınız. Eğer kütüphaneden bir kitap aldıysanız son teslim tarihi yaklaşırken, kitabı iade etmeden önce kitabı herkesin  okuma şansı olup olmadığını sorabilirsiniz. Ve “Kitapla ilgili herhangi bir sorunuz var mı?” diye sorarak çocuğunuzun aklındaki soru işaretlerini yok edebilirsiniz.

Sadece bununla bırakmamalısınız. Çocuklarınız hemen bir soru yöneltmemiş olabilir. Yanlarına oturabilir ve kitabı beraber karıştırmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir soru sormazlarsa, okul öncesi dönemden beri öğretilmesi gereken uygun veya uygun olmayan dokunuşlarla ilgili çocuğunuza bilgi verebilirsiniz.

Kimsenin rızası olmadan vücuduna dokunma hakkına sahip olmadığını ve başka bir kişiye uygunsuz bir şekilde dokunmamaları gerektiğini söylemelisiniz. Çocuklarınız artık bu konuşmaya  alışacak ve onların başka sorular sormasını sağlayacaktır.

Çocuklarınızın her biri farklı şekilde sorular sorabilir  ancak  bunun sonucunda  bazı harika sorular ve cevaplar ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda oyun alanında arkadaşlarından duyduklarının çoğunun doğru olmadığını ve duydukları veya gördükleri bir şey hakkında herhangi bir soruları olup olmadığını her zaman size  sorabileceklerini hatırlatmalısınız.

Çocuğunuzla bu konuşmayı yaparken amacınız çocuklarınızın  iyi bilgilendirilmesini ve sorularını yanıtlarken rahat olduğunuzu bilmelerini sağlamak.

Duygusal sağlık

Çocuklarınızdan biri ilk kalp kırıklığının ya da bir dostluk dramasının ortasındaysa, bu konuşmayı yapmak için doğru zaman demektir. okul yılının başlangıcından önceki haftalarda, her bir çocuğunuzla oturup biraz ilişkiler hakkında konuşmaya özen göstermelisiniz.

Bu konuşma şöyle bir şey söyleyerek  başlayabilirsiniz, “Yani 3. sınıf! Biliyorsun bu yıl fark edeceksin…” ve daha sonra uygun olan konuya  başlayabilirsiniz.

Arkadaşlıklar ve nasıl iyi bir arkadaş olunacağı hakkında konuşmak, birinin onlara karşı iyi bir arkadaş olmadığını nasıl anlayacakları hakkında ve o kişiye karşı nazik olduğu sürece birinden hoşlanmamanın ya da biriyle arkadaş olmak istememenin sorun olmadığını konuşmak çocuğunuzun duygusal açıdan gelişmesini sağlayacaktır.

Farklı ilişki türlerinden de  bahsedebilirsiniz. Her yıl arkadaşlık, aile sevgisi ve  aşk arasındaki farkı biraz daha derinlemesine inceleyebilirsiniz. Birinin sevimli olduğunu düşünmeye nasıl başladıklarından ya da kendi arkadaşlarının nasıl birinin kız arkadaşı ya da erkek arkadaşı olmak isteyebileceklerinden de  bahsedebilirsiniz.

Çocuğunuza birinden “hoşlandığı” zaman, bunun en önemli şeymiş gibi hissedebileceğini açıklamalısınız. Bu duyguyla beraber başka şeylere odaklanmanın zor olabileceğini ya da diğer kişi senden hoşlanmadığında  bunun  incitebileceğini de  hatırlatmalısınız. Ve bu durumun çocuklarınız için hiçbir zaman hissettiği kadar önemli olmadığını, hayatın devam edeceğini ve başkaları olacağını, büyük şemada gerçekten olmadığına da değinmelisiniz. Bu konuşmaları her yıl tekrarlayarak, zamanı geldiğinde daha donanımlı hale gelmelerini ve bu ezici duyguların kesinlikle dünyalarındaki en önemli şeymiş gibi hissettirmemesi gerektiğini öğreneceklerdir. Ayrıca böyle bir durumun zamanı geldiğinde, sadece onların yanında olmanız gerekecektir.

Akıl sağlığı 

Akıl sağlığı duygusal sağlık ile çok yakından bağlantılıdır – aslında, tüm bu konular, yaşamda ve yeni bir okul yılının başlangıcından kadar olan farklı konular bile iç içe geçmiştir – ancak zihinsel sağlık en önemlisi olabilir. Çocuklarınıza ne olursa olsun onları seveceğinizi ve kabul edeceğiniz söylemelisiniz. Çocuklarınıza kibar olmayı ve zorbalık yapmamayı öğretmelisiniz. Ayrıca onlara başkaları tarafından nasıl olsa zorbalığa uğrayacaklarını ve bununla nasıl başa çıkacaklarını da öğretmeniz iyi olacaktır. Çocuklarınızla akıl sağlığı ve intihar hakkında konuşarak onları bilinçlendirmelisiniz. Akranlarının bu tür mücadeleleri olduğu ve onların da yaşayabileceği gerçeğinden onları koruyarak  çocuğunuzun bilinçlenmesine engel olmamalısınız. Çocuklarınızla zihninizin size nasıl oyunlar oynayabileceği ve hiç umut yokmuş gibi hissettirebileceği hakkında da  konuşmalısınız. Nasıl her şey olduğundan çok daha kötüymüş gibi hissettirebilir, zihniniz bazen kendinize zarar vermek istemenizi veya ölmüş olmayı istemenizi nasıl sağlayabilir ve eğer böyle hissediyorlarsa, her zaman birisiyle nasıl ve neden konuşmaları gerekir konulu konuşmaları çocuğunuzla yapmalı ve onu bu konularda bilinçlendirerek ileride başına gelecek olası sorunlarda daha kolay baş etmesiniz sağlayabilirsiniz.

Konuşmayı Başlat

Eğer çocuğunuzla bir sohbet başlatmakta sorun yaşıyorsanız, bir kitabı içerik bakımından  kontrol ettikten sonra onu çocuğunuzun özel olarak okuyabileceği bir yerde bırakmayı deneyin, ardından soruları olup olmadığını sorun. Haberlerdeki veya bir gösterideki durumu sohbet başlangıcı  olarak kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Yüz yüze konuşmak sizi rahatsız ediyorsa, bir günlüğe yazı yazmayı, e-posta göndermeyi veya mesajlaşmayı da deneyebilirsiniz.Çocuğunuza sizinle iletişim hattının açık olduğunu kesinlikle ona bildirmelisiniz.Ve herhangi bir endişeniz varsa bir doktora veya danışmana danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler