Okul Motivasyonunuzu Yükseltmenize Yardımcı Olacak 5 Öneri

Okuldayken motivasyonunu düşük hissediyorsan yalnız değilsin. Bazı zamanlar  motivasyonunu yüksek tutmak  zor olabilir, özellikle uzaktan eğitim döneminde motivasyonunuzu sağlamak daha zor bir durum haline gelebilir. Öğrenciler, özellikle lise ve üniversite öğrencileri çok  fazla çalışıyor. Yani bu durumdan bunalmış olabilirsiniz. Ailenizdeki veya genel olarak dünyadaki zorlukların etkilerini hissediyor olabilirsiniz. Belki odaklanmakta zorluk çekiyor veya hedeflerin çok uzaktaymış gibi hissediyor da olabilirsiniz.

Bazen motivasyonsuz hissetmek normal bir durumdur ve tüm hayatınız boyunca bu duyguyla sürekli olarak uğraşırsınız.

Ama iyi bir haberimiz var. Bu hissi değiştirebilirsin! Kendinizi motive etmek için yeni yöntemler geliştirirseniz, bu yöntemleri kullanma alıştırması yaptıkça ruh halinizi değiştirmek daha kolay olacaktır.

Kendinizi yeniden motive etmenize yardımcı olacak şu anda deneyebileceğiniz beş stratejiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Nedeni Belirleyin

Nedeni Belirleyin

Motivasyonsuz hissediyorsanız, otomatik olarak okulu artık umursamadığınızı veya her zaman böyle hissedeceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak motivasyon eksikliğinizin gerçek nedenini bilmediğinizi fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz, bu yüzden bu durumun  üstesinden gelmeniz zorlaşabilir. Motivasyon eksikliğinizin nedeni ile ilgili Brown Üniversite’sinin “Kendinize Sormanız Gereken Sorular” bölümüne bakabilirsiniz. Bu sorular, neden motivasyon eksikliği yaşıyor olabileceğiniz hakkında daha derin düşünmenize yardımcı olacaktır.

Belki de mükemmeliyetçisiniz ve mükemmel olacağını düşünmediğiniz herhangi bir görevi tamamlamak istemiyorsunuz, bu da sizi en baştan başlamaktan alıkoyuyor. Belki anne babanız sizin için gerçekçi olmayan beklentiler belirlemiştir ya da siz onları kendiniz için belirlemişsinizdir.

Belki de altta yatan bir başarı korkunuz vardır çünkü bunu her zaman başarıp başaramayacağınızdan emin olamayabilirsiniz.

Böyle durumlarda günlük yazmaya biraz zaman ayırın veya neden böyle hissettiğinizi yüksek sesle düşünün. Konuyla ilgili bilinç düşünce akışınızı kaydedin ve kendiniz  hakkında neler  keşfettiğinizin farkına varın. Bazen belirli bir nedeni bulmak, bunun üstesinden gelmek için yeni bir motivasyonun kilidini açabilir!

Önce En Zor Görevlerin Üstesinden Gelin

sıkı çalışma motivas

Aylardır aklınızda olan bir hedefe ulaşamadığınızı bildiğiniz için motivasyonsuz hissediyor olabilirsiniz. Ama önce diğer görevleri bitirerek onu ertelemeye devam ediyorsun.

Motive olmadığınızı hissettiğinizde daha basit görevlerin üstesinden gelmek daha kolay olsa da araştırmalar en zorlu görevlerinizi ilk önce ele alırsanız, gerçekten daha büyük bir başarı ve ilerleme hissi yaşayacağınız fikrini desteklemektedir.

Daha küçük, daha kolay görevleri hemen yapmak, aslında size yanlış bir ilerleme hissi verir, ancak kafanızın üzerinde beliren görevleri zorlamaya devam etmenize neden olur. Bu nedenle, yapılacaklar listenizdeki daha zor maddeleri erteledikçe bu korku hissini daha da artıracaksınız.

Güne korktuğunuz bir görevle başlayın. Sadece başlayın. Muhtemelen düşündüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz. Zor şeyler bittiğinde, kolay şeyler daha da kolay gelecektir.

Aylardır korktuğunuz o büyük projeyi ertelemeyi bırakın. Hatta büyük projeyi daha küçük görevlere bölebilir ve bağımsız çalışma zamanınıza başladığınızda bunları hemen halledebilirsiniz. Bu şekilde, zamanla projeyi yavaş yavaş bitirdiğinizi ve aslında çok fazla enerjinizi almadığını göreceksiniz.

Fiziksel Durumunuzu Değiştirin

Bazen motivasyonunuzu artırmak için ihtiyacınız olan tek şey fiziksel durumunuzu değiştirmektir. Bunu, egzersiz yapmak, dans molası vermek, evinizdeki yerinizi değiştirmek, yürüyüşe çıkmak, hatta ayağa kalkıp birkaç saniyeliğine sallanmak gibi çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

Vücudunuzu hareket ettirdiğinizde zihniniz önünüzdeki iş yüküne bir mola verebilir. Ve fiziksel durumunuzu değiştirdiğinizde kaçınılmaz olarak duygusal durumunuzu da değiştirebilirsiniz.

Muhtemelen egzersizin faydaları  hakkında birçok şey duymuşsunuzdur , ancak yoğun bir egzersiz rutini benimsemeden bile bu faydalardan bazılarını elde edebilirsiniz.

Vücudunuzu hareket ettirmenin sizin için eğlenceli bir yolunu bulun. Ve ya her gün egzersiz yapmak için bir zaman aralığı planlayın ya da rutininizi sarsmak için gün boyunca kısa egzersizler planlayın.

Yine de, belirli bir tür fiziksel aktiviteyi tamamlama zorunluluğu hissinden kurtulun ve yapmanız gereken her ne olursa olsun yeni bir bakış açısı bulmanıza yardımcı olmak için hareket edin.

Çalışma Alanınızı Düzenleyin

ders çalışm

Belki de motivasyon eksikliğiniz dağınık bir çalışma alanından kaynaklanıyor ve bu sadece masanızı ve bilgisayarınızı değil aynı zamanda zihninizi de içeriyor olabilir.

Fiziksel çalışma alanınızı düzenlemek için on beş dakika ayırın. Boş kağıtları yeniden istifleyin, ödevleri düzenlemek için klasörler bulun, sandalye yastığınızı kabartın ve motivasyonel alıntılar yapın. Hatta belki daha çok sizin gibi hissettirmek için en sevdiğiniz renkte olan bazı eşyaları  çalışma alanınıza getirin!

Okul teslim tarihlerinizi ve programınızın geri kalanını düzenlemenize yardımcı olması için cihazlarınızdan birinde veya fiziksel bir planlayıcıda bir takvim oluşturun. Bazen bu teslim tarihlerini diğer faaliyetlerinizle karıştırarak görmek, belirli ödevlere ne zaman öncelik vermeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

Ardından, okul ödevlerinizi yaparken sosyal medya gibi dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın. Sosyal medya hesaplarında zamanınızı yönetmenize yardımcı olacak, hatta odaklanmanız gerektiğinde bunlara erişiminizi engelleyecek dikkat dağıtma engelleyici uygulamalardan bile yararlanabilirsiniz. Hiç kimse çoklu görevlerde gerçekten iyi değildir, bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve okul ödevlerinizi yaparken sosyal medyadan kaçının.

İnsani İhtiyaçlarınıza Dikkat Edin

Son olarak, yeterli uyku, dinlenme, yemek, su ve sosyal etkileşim gibi insani ihtiyaçlarınızı karşılamadığınız için kendinizi motivasyonsuz hissedebilirsiniz.

Gelecekteki hedefleriniz ne olursa olsun, önce bir insan olduğunuzu ve temel ihtiyaçlarınızı iyi karşılamadan fiziksel olarak kendinizi motive edemeyeceğinizi unutmayın.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine bir göz atarak  eksik olduğunuzu düşündüğünüz yerleri not edebilirsiniz.

Dinlenmek için zaman ayırdığınızdan emin olun. (Bu, hayatınız daha az meşgul olana kadar bir süre en sevdiğiniz video oyunundan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelebilir.) Yeterince uyuyun ve gerekirse biraz kestirin!

Bol su için ve vücudunuzu enerjik ve zihninizi zinde tutmak için sağlıklı yiyecekler yiyin. Gün boyunca ne kadar su içtiğinizi izlemenin bir yolunu bulun, belki de su şişenizi kaç kez yeniden doldurduğunuzu bir post-it üzerine işaretleyerek veya bunun için bir uygulama kullanarak su şişenizi kaç kez bitirdiğinizi takip edebilirsiniz. Su içmeyi bir oyun gibi hissetmenize yardımcı olacak bir hedef belirlemek su içmenizi daha kolaylaştıracak bir yöntemdir.

Ve mümkün olduğunda okul çalışmalarınızı sosyal etkileşimlerle dengelediğinizden emin olun. Arkadaşlarınızı her zaman göremeseniz de, onlarla sosyal medya veya telefon üzerinden iletişim kurmanın yollarını bulun. Ailenizle vakit geçirin veya birkaç dakikalığına dünyanın bir parçası olmak için dışarı çıkın.

Hayat tamamen okuldan ibaret değildir, bu yüzden dengeyi bulmak motivasyonunuzu geri kazanmanın anahtarı olacaktır!

Sonuç olarak bazen motivasyonsuz hissetmek sorun edeceğiniz bir durum değildir. Kendinize karşı nazik olun ve motivasyonunuzu yükseltmek için bu ipuçlarını deneyin.

Ama en önemlisi,  asla pes etmeyin!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler