Noktalı Defter(Bullet Journal) İle Alışkanlık Takibi

Bir çok uzmana göre her gün yapılması gereken şeyleri yazmak, tutarlı alışkanlıklar oluşturmak için sürdürülebilir bir yöntem değildir.Bu yazımızda alışkanlıklarımızın takibinin noktalı defterler ile nasıl sağlanabileceğinden bahsedeceğiz.

Peki neden alışkanlıklarıma ayak uydurmak neden bu kadar zordur? Biraz daha derine inildiğinde, bir alışkanlıkla takip edemediğimiz her seferinde bir ayı raydan çıkaran bir “olay” olduğunu keşfederiz. Bunlar, bir iş projesini bitirmek için fazladan geç kalmak ya da hasta hissetmek gibi şeylerdir. Bu, günlük alışkanlıklarımı atlamamıza neden olan ve bir kez atladıktan sonra tekrar başlamak zor olan süreçlerdir.

Sorun iki yönlüdür: her gün alışkanlıkları tamamlamak için sağlam bir planın eksikliğidir. (ne zaman? Nereye? Nasıl?) Ve bu nedenle, ne yapağımıza karar vermek ve onu takip etmek için her gün büyük miktarda zihinsel enerji kullanmak zorunda kalmamızdır. Kaçınılmaz olarak, günlük bir alışkanlık planı yapmak, diğer yaşam zorlukları yoluna girdiğinde atılan ilk şeydir.

Bu önceki alışkanlık hatalarına dayanarak, iki önemli alana odaklanan yeni bir izleme yöntemi bulabiliriz.

  • Her alışkanlığı tamamlamak için gereken günlük “karar enerjisini” azaltmak.
  • Tutarlılığı teşvik etmek ve kaçırılan günlerden sonra alışkanlıklara geri dönmek.

Noktalı Defter İle Alışkanlık Takibi İçin Yöntem

Özünde, alışkanlıkları izleme yöntemi mümkün olduğunca önceden planlamakla ilgilidir. İrade gücümün ay boyunca azaldığını ve aktığını bilerek, amaç her gün alışkanlıkları tamamlamak için gereken zihinsel enerji miktarını en aza indirmektir.

Alışkanlıklarını Tanımlama

Bir ay boyunca takip etmek istediğimiz alışkanlıkların bir listesini yaparak başlayabiliriz. Bunları yıl için belirleyebileceğimiz uzun vadeli hedeflere bağlamaya çalışmakta fayda var ve alışkanlıklar katılaştıkça ve öncelikler değiştikçe bu listenin her ay değişmesi normal.

Bullet Journal İle Alışkanlık Takibi

 

Alışkanlık listesinin önemli bir yönü, her alışkanlığın bizim için neden önemli olduğu hakkında kısa bir cümle içermesidir. Bunu yazma eylemi, bu ay için niyetlerimi belirlemeye yardımcı oluyor ve birkaç yol gösterici düşünceyi aklımızda tutmaya çalışabiliriz:

  • Bu alışkanlık uzun vadeli hedeflerime ulaşmama nasıl yardımcı oluyor?
  • Bu alışkanlığı geliştirerek hayatımda görmeyi umduğum değişiklikler nelerdir?

Bu tür bir yansımayı doğrudan izleme yayılımına dahil ederek, ay boyunca “neden” olduğumu hatırlayabiliriz. Altta yatan motivasyon açık olduğunda bir alışkanlığa ayak uydurmak çok daha kolaydır.

Noktalı Defter İle İzleyiciyi Tasarlama

Alışkanlıklarımıza karar verdikten ve niyetlerimizi temellendirdikten sonra, alışkanlıkları izlemek için bir düzen tasarlamaya devam edebiliriz. Kullandığımız tam format aydan aya biraz değişiyor, ancak genel fikir tutarlı: alışkanlıklarımızın önceden planlanmış ve doldurulması kolay bir görsel temsili.

Bir ay boyunca egzersiz, meditasyon, yoga ve 8 bardak su içip içmediğimi takip edebiliriz. Basit bir kutu ile başlayarak, her alışkanlığı izlemek için bir alan düzenleyebiliriz.

Temel günlük “birim” tasarlandığında, Ayın her günü için bir kutu yapabiliriz.

Bullet Journal İle Alışkanlık Takibi

 

Noktalı Defter İle Bir Süreç Planı Oluşturma

Şimdi yöntem en önemli kısımlarından biri için: alışkanlıkları nasıl tamamlayabileceğimize dair bir plan yapmak.Yapabildiğim yerde, bu planları alışkanlık izleyicisine entegre etmeye ve göstermeye çalışabiliriz. Bu durumda, her kutunun orta çizgisi, o gün yapmayı planladığımız egzersiz türünü yazmak için özel bir noktadır.

Bullet Journal İle Alışkanlık Takibi

 

 

Noktalı Defterdeki İzleyiciyi Doldurma

Plan belirlendikten sonra, işi yapmanın zamanı geldi.İzleyicinin doldurulması işin en eğlenceli taraflarından biri.Sonunda doldurmak çok eğlencelidir ve görsel format her gün alışkanlıklarımı tamamlamama yardımcı olur.

Bullet Journal İle Alışkanlık Takibi

 

Bullet Journal İle Alışkanlık Takibi

 

Bullet Journal Noktalı Defter İpuçları

Sonuç olarak, alışkanlık rutinime bağlı kalmak için yararlı bulduğumuz birkaç ipucu:

  • Mümkün olduğunca önceden planlayın.
  • Planlarınızda esneme payı bırakın.Sonuçta hiçbirimizin hayatı stabil değil.
  • İzleyiciyi ay boyunca doldurmak için mümkün olduğunca kolay hale getirin. Her gün sadece alışkanlıkları tamamlamayı işaretleyebiliriz.Alışkanlık planlaması veya karmaşık tasarımlar ile vakit kaybetmek istemyiz.
  • Alışkanlıkları birbirine bağlamanın yollarını bulun. Bir alışkanlık diğer alışkanlıklarımı tamamlamama nasıl yardımcı olabilir?

Doğru Noktalı Defterler İle Benzer Planlamalar

Noktalı defter oldukça fonksiyonlu ürünlerdir.Farklı kullanım amaçları ile çok fazla formda kullanılabilirler.Örneğin günlük olarak kullanmak isteyebilirsiniz.Bunun için defterinizi uygun forma nasıl sokabileceğinize dair içeriğe buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.Veya sadece temel çizim becerinizi geliştirmek isteyebilirsiniz.Bunun için yapmanız gerek tek şey bir noktalı defter edinerek çizim pratiklerine başlamak.Woohoobox’un tüm noktalı defter modellerine göz atmak için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Değerli yorum ve görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler