Noktalı Defter İle Yapılacaklar Listesi Nasıl Oluşturulur?

İyi hazırlanmış bir yapılacaklar listesi, gününüz için yol gösterici bir ışık görevi görür.Gün boyunca üretken olup olmadığınızı ve endişenizi aşmanıza yardımcı olur.Şimdi gelin hep birlikte noktalı defter kullanarak nasıl daha iyi bir yapılacaklar listesi oluştururuz hep beraber bakalım.

1. Bir “Ana” Listeye Sahip Olun

Bir ana listeye sahip olabilirsiniz,buna yabancı kaynaklarda”Brain Dump” denilmektedir.Hemen zamana duyarlı olmayan acil olmayan görevlerin bir listesidir.

Daha İyi Bir Yapılacaklar Listesi Nasıl Oluşturulur?

Bir görevin üstesinden geldikten sonra, noktanın arasına bir “X” koyabilir ve onu ne zaman yaptığınızı veya sonuçlarını not alabilirsiniz.

Yapılması gereken (ancak bugün olması gerekmeyen) bir şeyi her düşündüğümde, bu ana listeye eklenir. Ertesi gün için yapılacaklar listesi oluşturmak üzere akşam oturduğumda, zamana duyarlı bir görev haline gelen şeyi görmek için Brain Dump’a başurabilirsiniz.

 

Daha İyi Bir Yapılacaklar Listesi Nasıl Oluşturulur?

2. Bir “İlk 3”e Sahip Olun

Bir sonraki gün için yapılacaklar listesini dikkatli bir şekilde hazırladıktan sonra gözden geçirir ve o gün için hangi görevlerin “ilk 3” olacağına karar verebilirsiniz. Bazı uzmanlar buna HIT (yüksek etkili görevler) listesi diyor.

Günün en önemli 3 görevini belirlemek için kendime şu soruları soruyorum:

  • Günümü en çok hangi görevler etkileyecek?
  • Bugün hangi görevlerin yapılması gerekiyor?
  • Bugün başka bir şey yapmazsam, hangi görev (ler) bana en çok başarılı olduğumu hissettirir?

Hangi görevlerin en önemli olduğunu bulduktan sonra onları 1, 2 ve 3 olarak numaralandırabilirsiniz.

Bu neden işe yarıyor?

Enerji seviyenizi arabanızdaki benzin deposu gibi düşünebilirsiniz. Sabah ilk iş benzini doldurursun ve her iş için kasabanın her yerini gezmeye başlarsın. Er ya da geç, benzininiz bitecek ve yeniden doldurana kadar (yatağa gidin ve biraz dinlenin) başka hiçbir yere gidemezsiniz.Benzin deponuz kurumadan seyahatinizin çoğunu yapabilmek için önce önemli yerlere gitmek istersiniz, değil mi? Enerji seviyelerinizle aynı.Enerji deponuz doluyken bu önemli ve zamana duyarlı görevleri önce ortadan kaldırmak, daha sonra enerjiniz azalmaya başladığında daha küçük ve daha kolay işleri yapmak için size zaman kazandıracaktır.

3. Planları Parçalara Ayırın ve Spesifik Olun

Yapılacaklar, eyleme geçirilebilir görevler olmalıdır. Eyleme geçirilebilir olmalarına ek olarak, spesifik olmalıdırlar. “Araştırma kağıdı üzerinde çalışma” gibi görevler – eyleme geçirilebilir olsa da çok belirsizdir.

Daha büyük projeleri daha yönetilebilir parçalara bölmek, daha fazlasını yapmanıza yardımcı olur. Her görev ayrı ayrı küçük ve önemsiz görünse de; bunları hafta veya ay boyunca topladığınızda, etkili olurlar.

4. Bitmemiş Görevler Konusunda Israrcı Olun

Bahse girerim yapılacaklar listenizde günler, haftalar, hatta yıllar boyunca almayı düşündüğünüz birkaç görev vardır.Bu bitmemiş görevler üzerinde stres atmak yerine, neden yapılmadıklarını anlamaya çalışın.

Daha İyi Bir Yapılacaklar Listesi Nasıl Oluşturulur?

 

Görev çok geniş/göz korkutucu olduğu için mi? Daha yönetilebilir alt görevlere ayırmayı ve her gün bu küçük parçaların üstesinden gelmeyi deneyin.Görev senin için önemli olmadığı için mi? Bu görevin hala değerli olup olmadığını analiz etmek için bir dakikanızı ayırın.

5. Planlamanı Yap

Yapılacaklar listenizi planlamak için zaman planlamak, üretkenliğinizi artırmak için yapabileceğiniz en önemli şeydir.Her gece yatmadan önce noktalı defterinizin başına oturabilir ve ertesi gün için yapılacaklar listemi planlayabilirsiniz. O gün yaptıklarınızı analiz edebilir ve g gerektiği gibi ana listenizden görevler ekleyebilirsiniz.

Daha İyi Bir Yapılacaklar Listesi Nasıl Oluşturulur?

Her sabah uyanmak ve o gün neyi başarmanız gerektiğine dair net bir vizyona sahip olmak paha biçilemez. Gününüzde ileri bir ivme başlatır. Sabahları ne yapmanız gerektiğini anlamak için çabalamak yerine, en önemli görevlerinize hemen başlayabilirsiniz.

6. Bir “Eğer/Sonra” Listesi Düşünebilirsiniz

Analitik bakış açınızı daha ileri seviyede kullanarak noktalı defterinizde farklı ihtimalleri yazıya dökebilirsiniz.Böylece her ihtimal dahilinde aldığınız aksiyonların neticesini daha yakından takip edebilirsiniz.

Daha İyi Bir Yapılacaklar Listesi Nasıl Oluşturulur?

6. Noktalı Defter ile Alışkanlık Takibinizi Otomatikleştirin

Alışkanlık takibi ile bir çok farklı fonksiyonlarınızın ortaya çıkmasına katkı sağlayabilirsiniz.Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir çok metodoloji de bunun verimli olduğunu da kanıtlamaktadır.Basitçe noktalı defter ile alışkanlık takibi yapmanın anlamı şudur;

Alışkanlıkları izleme yöntemi  önceden planlamakla ilgilidir. İradenin ay boyunca azaldığını ve aktığını bilerek her gün alışkanlıkları tamamlamak için gereken zihinsel enerji miktarını en aza indirmektir.

Noktalı defterler ile yapılabilecek alışkanlık takibi yazımıza buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

7. Doğru ve Sevdiğiniz Noktalı Defteri Seçin

Sevdiğiniz defter modeli ile yazı yazmak çok daha fazla eğlenceli hale gelecektir.Noktalı defter seçerken zorlanıyorsanız “Noktalı Defter Önerileri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Planlama yapmanın hayatımızda yadsınamaz bir faydası vardır.Bu yazımızda noktalı defterler ile nasıl yapılacaklar listesi oluşturulur yakından inceledik.

Sizde planlama yapabilmek adına Noktalı Defter modellerine göz atmak isterseniz Noktalı Defter kategorimize göz atabilirsiniz.

Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler