Noktalı Defter ile Pixel Günlüğü

Bu yazımızda noktalı defter kullanımında oldukça tecrübe sahibi olan Camille’ye konuk oluyoruz.Camille 27 yaşında ve Fransa’da yaşıyor.Yıllardır noktalı defter çizimleri yapıyor ve bu konuda oldukça tecrübeli.

 

Şimdi gelelim Camille’nin geliştirdiği noktalı defterler ile günlük tutma metodolejisine.

 

Noktalı deftere Temmuz 2015’te başladım. Kırtasiye, planlama ve defterlerin büyük bir hayranı olarak bu sistemi kolayca benimsedim. Bundan birkaç ay önce kendi gündemimi oluşturdum, ancak her zaman bir sorun vardı: girişlerim için boş veya çok kısa boşluklarla nasıl başa çıkılacağıydı.

Noktalı defter sistemini keşfettiğimde, benim için küçük bir devrimdi. Günlüğümü bile bitirmedim ve hemen elimdeki ilk defteri aldım.İlk aylarda onu kullanmak büyük bir zevkti. Bu arada, meditasyon, farkındalık, minnettarlık ve hepimizin cevaplamak istediğimiz ana soru: nasıl mutlu olunur?

Noktalı defter, her gün kullandığım ve istediğim her şeyin günlük takibini destekleyebilen mükemmel bir sistemdi.

Bu nedenle, özel bir kullanım yaratmaya karar verdim: “Pixel Günlüğü”.

Aylar için 12 sütun ve günler için 30 veya 31 blok veya “piksel” içeren basit bir ızgara oluşturdum.

  • 5 renk seçtim: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil ve mavi. 
  • Bu seçim arkadaşlarım ve takipçilerimle çok tartışıldı, çünkü genellikle sıcak renkleri öfkeyle ve soğuk renkleri sakinlikle ilişkilendirdiler. Her şeyi farklı algıladım: olumlu ve iç açıcı duygular için sıcak renkler, aşk ya da neşe gibi ve olumsuz duygular için soğuk renkler.

  • Diğer soru şuydu: 24 saat içinde bu kadar çok farklı duygu yaşadığımızda, günlük piksel için iki renk arasında nasıl seçim yapılır? İşin sırrı, farklı duygularımı değil, günü bütünüyle nasıl algıladığımı izlememdir: duygular, hisler ve olaylar.
  • Gün içinde olumsuz olanlardan daha olumlu şeyler yaşarsam, pikselin rengi daha sıcak olma eğilimindedir. Otobüsümü kaçırırsam ama hava güneşliyse, bir arkadaşımla bir içki içersem ve elbiseme iltifatlar alırsam, gün turuncu veya kırmızı olur. Özel bir şey olmazsa piksel sarıdır. Son olarak, eğer çok yağmur yağıyorsa, geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalsaydım ve biraz çay içip kendimi yaksaydım veya ailemden kötü bir haber duysaydım, piksel yeşil veya mavi olurdu.
  • Bu küçük olayları her gün böyle sıralıyorum: Bu sabah kırdığım bardağın en iyi arkadaşlarımla restoranda biraz zaman geçirmekten daha önemli olup olmadığını kendime soruyorum; günümü gerçekten değiştirdi mi? 2020 yılının zorlu bir kişisel başlangıcından sonra, her gün minnettarlık, meditasyon ve farkındalık uygulamaya başladım.
  • İşte bu şekilde piksellerimi daha çok turuncu ve kırmızıyla doldurmaya başladım: Olumlu şeylere daha fazla odaklanmaya ve onlara hayatımda olumsuz olanlardan daha büyük bir önem vermeye karar verdim.

 

Arkadaşım randevumuza geç kalırsa, gökyüzüne bakmak veya bir mağazanın vitrininin ayrıntılarını incelemek için biraz zaman harcamak mükemmel bir fırsattır. Eğer arabanız bozulursa, yola odaklanmak zorunda kalmadan benzinden tasarruf etmek ve otobüs yolculuğunun tadını çıkarmak için harika bir fırsat.

Noktalı defterimde ertesi gün için gazetelerimi hazırlarken her gece küçük bir blok boyamak oldukça kolaydı. Noktalı defterde bir şeyler yazmak ve ‘Yıl Pikselleri’, yaşamaya karar verme şeklim ve her gün nasıl algıladığım ve daha da ötesi, hayatımı nasıl algıladığımla başa çıkmamda bana çok yardımcı oldu.

2021 yılı günlüğüme baktığımda, son 6 ay çok fazla kırmızı ve turuncu pikselle (bu süre zarfında işimden kovuldum, ızgarama bakarsanız ne zaman olduğunu tahmin edebilir misiniz? 😉 ), 2021 için yeni bir tane yapmama gerek olmadığını biliyordum. Bugün, mermi günlüğümün yardımıyla, hayatımdaki şu anın daha fazla farkında olmak ve olumlu şeyleri fark etmek gerçekten mutlu olmak için ihtiyacım olan tek şeydi.

Peki Noktalı Defterler İle Günlük Tutmak Mümkün Mü?

Camille’nin geliştirdiği Pixel Günlüğü’nü böylece anlamış olduk.Günlük tutmak için bir çok farklı defter seçeneğinin olduğunu sanırım hepimiz biliyoruz.Peki noktalı defterler ile günlük tutmak mantıklı mı?Ya da avantajlı mı?

Noktalı defter günlükleri, tüm bilgilerinizi düzenli tutmak için dizin sayfalarını kullanırken tüm bilgilerinizi tek bir yerde günlüğe kaydetmenin bir yöntemidir.Noktalı defterinizin bir sonraki sayfası sizin kararınızdır. İzlenecek filmlerin bir listesini yapmak, sihirbazlık yapmayı öğrenmek için bir plan yapmak veya bir günlük tutmak isterseniz bunu yapmak mümkün.

Noktalı defterler ile nasıl günlük tutulabileceği ile ilgili oluşturduğumuz daha detaylı yazıya buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Noktalı Defter Önerileri

İstikrarlı bir şekilde günlük tutmak için sevdiğimiz materyalleri kullanmak oldukça önemlidir.Eğer sizde noktalı defterler ile bir pixel günlüğü oluşturmak istiyorsanız buradaki linke tıklayarak noktalı defter modellerimize göz atabilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili İçerikler:

El Yazınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

10 Harika Bullet Journal Noktalı Defter Çizim Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler