Matematik Öğretmeninin Gözüne Nasıl Girebilirim?Matematik Öğretmenleri İle İyi Geçinmenin Yolları

Matematik Öğretmeninin Gözüne Nasıl Girebilirim?

Öğretmenlerimizle olan iletişimimiz dersi daha iyi takip etmemizi, zor konuları dahi kolayca anlamamızı sağlar. Matematik dersleri, bir çok öğrenci için kolay anlaşılabilir olmuyor bazen. Matematik derslerine, daha çok odaklanmamız gerekebiliyor. Büyük bir dikkat isteyen bu derste öğretmenimizle olan iletişimde çok önemlidir. Peki, matematik dersinde öğretmenin gözüne nasıl gireriz? Matematik öğretmenin gözdesi nasıl oluruz? Ögretmenlerin en sevdiği öğrenci tipleri nelerdir? Gelin, beraber inceleyelim.

Neden Matematik Öğretmenimin Gözüne Girmeliyim?

İletişim, başarının temel taşlarından biri. Matematik öğretmeninizle aranızdaki bağ ne kadar kuvvetliyse, kendinizi derse o kadar çok verebilir; zor konuları dahi rahatlıkla anlayabilirsiniz. Güvenilir ve sağlam bir bağ kurduğunuz matematik öğretmeninizle aranızda sağlıklı bir iletişim oluşacak; bu nedenle derslerde daha rahat hissedecek konulara odaklanabileceksiniz. Dilediğiniz zaman söz alabilecek, anlamadığınız yerleri ifade ederken çekingenlik duymayacaksınız. Matematik öğretmeniniz sıcakkanlı ve sevgiyle yaklaşan biri olabilir veya disiplinli, mesafeli yaklaşan bir öğretmen olabilir. Öğretmeninizin karakteri nasıl olursa olsun, onunla bağınızı kuvvetlendirebilirsiniz.Yazının devamında, uygun adımları takip ederek matematik öğretmeninizin nasıl en sevdiği öğrenci olabileceğinizi göreceğiz. Gelin, adımlara beraber bakalım.

Öğretmenin Gözüne Nasıl Girilir?

Bahsedeceğimiz adımları takip ederek, öğretmenimizin gözüne kolaylıkla girebilirsiniz.

via GIPHY

  • Söz Hakkı İstemeyi Unutmayın

Derslerde, cevabını bildiğimiz sorular olunca heyecanlanabiliyoruz. Parmak kaldırmadan cevabı söyleyebiliyoruz. Bu durum, öğretmeninizin hoşuna gitmeyecektir. Eğer, matematik derslerinde öğretmeninizin gözüne girmek istiyorsanız; bu şekilde başarısız olabilirsiniz. Derslerinizde parmak kaldırarak konuşmaya özen gösterin. Daha önce söylediğimiz gibi, dikkat isteyen bu derste nasıl sınıf arkadaşlarınızın bir anda yüksek sesle ulu orta konuşmaları hoşunuza gitmeyecek ise; sizin de söz alırken, yorumda bulunurken saygılı bir öğrenci olarak parmak kaldırmanız gerekir. Bu, matematik öğretmeninizin sizin düşünceli bir öğrenci olduğunuzu görmesine ve etrafınıza saygılı olmanızı içtenlikle takdir etmesini sağlar. Unutmayın, özellikle kalabalık sınıflarda parmak kaldırarak söz hakkı isteyen öğrenciler, öğretmenlerin en çok sevdiği öğrencilerdir.

  • Yorum Yapmak İçin Öğretmeninizin Soru Sormasını Beklemeyin

via GIPHY

Derslerde kendinizi ifade etmelisiniz. Öğretmeninizle olan iletişimin kuvveti sizin daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Ama, yine de bunu sağlamak için derslerde söz almanız; düşüncelerinizi ifade etmeniz gerekir. Matematik dersinde bir problemi çözememiş, konuyu anlamamış olabilirsiniz veya farklı bir çözüm öneriniz olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, parmak kaldırıp öğretmeninizin size söz hakkı vermesini beklemelisiniz. Ardından, kafanıza takılan ve ifade etmek istediğiniz konuyu açmalısınız.Matematik öğretmeninizin sınıfı konuşturmak için nasıl bir emek harcadığını görüyorsunuzdur. Siz, bu noktada ona yardım edecek ve konuyu daha iyi özümseyeceksiniz. Matematik öğretmeniniz, sizin bu çabanızı ve özgüveninizi takdir edecek ve sizinle gurur duyacaktır.

  • Dersi Dikkatle Dinlediğinizden Emin Olmalısınız

Şimdiye kadar siz derste kendinizi nasıl ifade edebilirsiniz üzerine odaklandık. Peki, öğretmeniniz dersi anlatırken, kendisini ifade ediyorken siz ona gereken saygıyı gösteriyor musunuz? Matematik derslerinde nasıl davrandığınızı hatırlayın. Gözleriniz dalıyor, eliniz telefonda veya odak noktanız arkadaşlarınızda mıydı? Bunları düşünün. Cevabınız evet ise, saygı görmediğini düşünen matematik öğretmeninizin ilgisini dersi dikkatle dinleyerek geri alabilir ve onun en sevdiğini ögrencilerden biri olabilrisiniz. Derste, odak sorunu yaşamamak için ön sıralara oturmayı tercih edin. Telefonunuz kapalı olsun. Konuyu biliyor olsanız dahi öğretmeniniz ders anlatırken ödev yapmak, kitap okumak gibi hatalara düşmeyin. Öğretmeninizle göz teması kurun ve notlar alın. Bu, onu mutlu edecek ve size olan sevgisini artıracaktır.

  • Ödevlerinizi Özenle Yapmalısınız

Öğretmenler için ödevler büyük bir önem taşır. Matematik öğretmeninizin size verdiği ödevleri özenle yapmalısınız. Öğretmeniniz, ödevinizi kontrol edecek ve sizin konuyu anlayıp anlamadığınızı görecektir. Ödevinizin, tamamıyla doğru olmasına gerek yok. Yanlışlarınız olabilir. Alıntı ödevler, arkadaşlarınızın ödevlerine yakın cevaplar, ailenizin yaptığı ödevler matematik öğretmeniniz tarafından kolaylıkla fark edilecektir. O halde, öncelikle ödeviniz için kaç güne ihtiyacınız olduğunu öğrenin. Ödevinizi son teslim tarihinden önce teslim edecek şekilde planlayın. Bunun ardından, konu ile ilgili ne hatırlıyorsanız ödevinize yansıtın. Özenin. Gereken dikkati verin. Özenilmiş ve doğru zamanda teslim edilmiş bir ödev öğretmeninizin gözünde sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır.

  • Matematiği Hayatınıza Dahil Ettiğinizi Öğretmeninize Gösterin

Ders bitişlerinde öğretmeninizle bir kaç dakikalık sohbet edebilirsiniz. Ona, ders için teşekkür edebilirsiniz. Anlamadığınız noktaları size özetlemesini rica edebilirsiniz. Bu noktada, öğretmeninizin zamanınıza saygı duymanız gerekir. Bu dakikaların uzamamasına özen gösterin. Gerekli özeni gösterdiğinize emin olmalısınız. Öğretmeniniz, anlattığı dersin sizin hayatınızı etkiledigini görünce çok mutlu hissedecektir. Ona, şöyle sorular sorabilirsiniz; “İleride, doktor olmak istiyorum. Matematik çalışmaya ne kadar zaman ayırmalıyım?”, “Matematiği bize farklı bir yoldan sunan bir film biliyor musunuz? İzlemek isterim.” “Matematiğimi geliştirmek için neler yapmalıyım? Siz nasıl bu kadar başarılı oldunuz?” Buna benzer sorularla, öğretmeninizin ilgisini çekebilirsiniz. Ögretmenler, bu tip meraklı ve iletişime açık öğrencileri çok severler.Sizin matematik ile ilgili olmanız, öğretmeninizin size karşı daha ılımlı ve sevecen yaklaşmasını sağlayacaktır.

Unutmayın, öğretmenler öğrencilerini çok severler. Onların size olan sevgileri, sizin derste ne kadar başarılı olduğunuz, ona ne kadar iltifatta bulundugunuz ile ölçülemez. Çekingen bir öğrenci de olabilirsiniz veya bu ders sizin gerçekten de başarılı olduğunuz bir ders değildir. Bunlar, öğretmeniniz için büyük kıstaslar olamaz. Sadece, bazen öğretmenimiz ile daha özel bir bağ kurmak isteyebiliriz. Onu, öteki öğretmenlerimizden daha yakın görüyor veya onun anlattığı dersle daha çok ilgileniyor olabiliriz. Bu konuda, ona saygı duyarak ve derse olan ilgimizi göstererek aramızda daha özel bir bağ oluşabilir. Bu da, derse olan ilgimizi daha da artırır. Sadece, öğretmenlerimizin saygıyı hak ettiğini ve onların derslerine yeteri özeni göstermemizin bize bir çok olumlu dönüşü olacağını hatırlayalım.

Öğretmenler ile aranızı iyi tutmak için daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler