Lisedeki İlk Yılınızı En İyi Şekilde Geçirebilmeniz İçin 5 İpucu

Liseye yeni başladıysanız, sizi diğerlerinden ayıracak bir üniversiteye gitmek için saatin işlemeye başlandığı pek çok kişi tarafından söylenmiştir ve bu da birçok yönden doğrudur. Ancak bu noktada mesele, sadece akademik olarak gelişmekle ilgili değil, aynı zamanda sosyal, duygusal ve sınıf içinde ve dışında hayatta kalmakla da ilgilidir. Bu bazen yıpratıcı bir deneyim olabilir. Başarılı bir öğrenci olarak, lisedeki ilk yılınızı en etkili şekilde nasıl geçirebileceğinize dair birkaç ipucu vereceğiz.

 

Zamanınızı yönetin ve düzenli olun.

lise

Bu, yaşamınız boyunca önemli olabilecek bir beceridir ama yine de birçok yetişkin olmuş bir birey bile zamanı yönetmek ve düzenli olmakla mücadele eder. Tüm ödevlerinizi, toplantılarınızı ve etkinliklerinizi takip etmek için kendinize bir planlayıcı edinin. Ev ödevinde her zaman önde ol; muhtemelen eskisinden çok daha fazla ödevin olacak. Bu yüzden arkadaşlarından geride kalmak sizin için eksi bir yön olabilir. Ayrıca, birbirinizi sorumlu tutabilmek için arkadaşlarınızla koordine olmak  ve çalışma grupları oluşturmak da iyi bir seçenektir. Son olarak, gününüzün yarısını kayıp eşyaları bulmaya çalışarak geçirmemek için her şeyi düzenli tutabileceğiniz klasörler alabilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışın.

Lise, yeni sosyal gruplara katılmanın ve bağlantılar kurmanın zamanıdır. Eski arkadaşlarınızla bağlantınızı kesmenize gerek yok, ancak en az bir yeni kişi tanımak, derslere karşı daha uyumlu hissetmenize ve daha fazla eğlenmenize yardımcı olacaktır. Benzer şekilde riskli davranışlarda bulunmayan arkadaşlar edindiğinizden emin olun.

Birkaç üst sınıf öğrencisiyle tanışmak, lisedeki günlük yaşamın içini ve dışını anlamak için çok yardımcı olabilir.

Okulunuzun öğrenci toplantıları, oyunlar ve danslar gibi sosyal etkinliklerini varsa onlara katılmayı unutmayın. Bu etkinlikler bir dizi farklı gruptan insanları bir araya toplar ve size daha fazla insanla tanışma şansı verir.

Son olarak, herkesle arkadaş olamayacağınızı anlayın. Bazı insanlar sadece kötü bir mizaca sahiptir ve bunun sonucunda gerçekleşecek olayların, senin hatan olmadığını hatırlaman gerekiyor. En yararlı ve anlamlı dostlukların oluşması zaman alacaktır.

Ders dışı bir etkinliklere katılın

lise

Okul gazetesi, akademik gruplar, kulüpler, öğrenci etkinlik komiteleri vb. gibi etkinlikler, sosyal olarak farklılaşmak ve kendinizi açık tutmak için bir fırsattır. Belki matematikte başarılısındır ama farklı alanlarla dengelemezsen er ya da geç bir şekilde tükeneceğin anlamına gelir.Okul içinde ve dışında sizi destekleyecek yetişkinleri tanıdığınızdan ve yardım istediğinizde geri dönüş yapacaklarından emin olun.

Bir öğrenci topluluğu kendi ekosistemine sahiptir ve bazen olayları görüş açısında tutmak için onun dışına çıkmanız gerekir. Muhtemelen şimdi daha büyük ve daha bağımsız hissediyorsunuzdur, ancak zaman zaman ailenize güvenmeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü bazen işler bunaltıcı hale gelecektir. Okulunuzdaki yetişkinlerden de destek aldığınızdan emin olun. Bu yetişkinler yalnızca öğretmenleriniz değil; rehberlik danışmanlarınız, eğitmenleriniz, koçlarınız, idarecileriniz olabilir.

Sağlığınıza odaklanın.

Lisede hayatta kalmak için çok fazla enerji gerekiyor. Bir yandan öğrenmeye çalışırken uykuya dalmak ya da aç olmak istemediğiniz zamanlar olacaktır. Stres ve yeni bir ortam, fiziksel ve zihinsel hastalıklara ve devamsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenin, her gece aynı saatte yatın ya da en azından geç saatlerde uyumayın. Biraz egzersiz yapın, kötü maddeleri kullanmaktan ve kullananlardan uzak durun ve düzenli olarak doktora görünün.

Daha fazla okul ve motivasyon yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler