Küçük Not Defterinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kapak tasarımları ile öne çıkan not defterleri, 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor. Küçük olması sebebiyle çantamızda rahatlıkla taşıdığımız bu defterler, güç içinde oldukça yardımcı oluyor. Ebatları ile çantanızda çok yer kaplamayan küçük not defterleri, bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabiliyor. Dışarıdayken telefon numarası, adres gibi önemli bilgileri kaydetmemiz gerekebilir. Bu gibi durumlarda yanımızda not defteri bulundurmak, yararlı olacaktır. Peki küçük not defterinin kullanım alanları nelerdir?

Okulda öğrencilere büyük avantaj sağlayan not tutma alışkanlığı, günlük hayatta da önemli şeyleri unutmanızın önüne geçiyor. Kimi kişiler, bunun için telefonunu kullansa da günümüzde not tutmak için defter tercih eden kişilerin sayısı da oldukça fazla. Bu sebeple küçük boyutlu not defterlerinin kullanım alanı, aslında oldukça geniştir. Tarzınıza uygun not defteri arayışındaysanız not defteri çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız not defterlerini yararlı hale getirmenizi sağlayacak bu içeriğimizde “Neden daha önce aklıma gelmedi?” diyerek yakınabilirsiniz. Not defterlerini nasıl yararlı hale getirebileceğimize birlikte göz atalım.

Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Not defterinizi yararlı bir şekilde kullanmak istiyorsanız yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz. Not defterinizin sağ üst bölgesine tarihi yazarak o gün yapmanız gereken işleri maddeler halinde yazabilirsiniz. Bu sayede zamanı etkin ve verimli bir şekilde yönetebilirsiniz. İşlerinizi yaptıkça söz konusu maddenin yanına tick işareti koyun.

Anı Defteri Hazırlayın

Not defterinizi anılar ile süsleyebilirsiniz. Sevdiğiniz bir arkadaşınız ile gittiğiniz tiyatro, konser veya sinema biletini defterinize yapıştırabilirsiniz. Aynı zamanda yalnızca anılarınızı not ederek günlük tarzında da kullanabilirsiniz.

Diyet Yapıyorsanız Öğünlerinizi Not Edin

Kilo vermek veya almak için uyguladığınız bir diyet varsa gün içinde hangi öğünde ne yediğinizi not defterinize yazabilirsiniz. Bu sayede diyet programınıza uyup uymadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bir süre sonra beslenme alışkanlığınızın daha sağlıklı olmasında bu yöntem, oldukça yararlıdır.

Bullet Journal Oluşturun

Son yıllarda popülerliğini artıran Bullet Journal; hedeflerinizi, yapmanız gereken işleri, etkinlikleri vs. not aldığınız bir defter. Birçok kişi tarafından kullanılan Bullet Journal; hedeflerinizi, planlarınızı, iş takibinizi düzenlemenize yardımcı oluyor. Bu defterleri hazır olarak satın alabileceğiniz gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Not defterinizi Bullet Journal olarak kullanmak istiyorsanız bu içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Günlük Olarak Kullanın

Kullanmadığınız not defterinizi değerlendirmenin bir diğer yolu elbette günlük olarak kullanmaktır. Gün içinde neler yaptığınızı yazabileceğiniz gibi sizi sevindiren veya üzen olayları da yazabilirsiniz. Duygu ve düşüncelerinizi not almanız sizi rahatlatacağı gibi not tutma alışkanlığınızın da gelişmesini sağlayacaktır.

Lezzetli Tarifleri Not Alın

Mutfakta vakit geçirmekten ve yeni lezzetler keşfetmekten hoşlanıyorsanız hazırladığınız tarifleri, not etmek için kullanabilirsiniz. Klasik ve sıkıcı tarif defterleri yerine, kişiselleştirdiğiniz not defterinize yazacağınız yemek tarifleri, oldukça yaratıcı olacaktır. Not defterinize tariflerle ilgili notlar alabilir, tarifi deneyenlerin yorumlarını ve önerilerini ya da kendi görüşlerinizi not edebilirsiniz.

Hobi Defteri Oluşturun

Film izlemek, kitap okumak veya müzik dinlemek gibi hobileriniz varsa not defterine izlediğiniz filmler, okuduğunuz kitaplar ve dinlediğiniz müzikler ile ilgili notlar alabilirsiniz. Bunun yanında izlediğiniz dizileri unutmamak için de dizilerin konularını ve karakterleri de not defterinize not edebilirsiniz. Bu sayede gelecek bölümleri izlerken kafanız karışmayacaktır.

Rüya Günlüğü Oluşturun

Eğer rüyalarınızı hatırlamakta zorlanıyorsanız gördüğünüz rüyaları, uyanır uyanmaz yazmanız, yarar sağlayacaktır. Not defterinizi, her zaman yatağınızın başında bulundurmanız gerekiyor.

Yabancı Dil Çalışın

Yabancı dilinizi geliştirmek istiyorsanız öğrendiğiniz yeni kelimeleri ve cümle yapılarını aklınızda tutmanız zor olabilir. Bu sebeple kelimeleri ve cümle yapılarını not defterine not etmelisiniz. Yabancı dizi veya film izlerken, yabancı müzik dinlerken yeni duyduğunuz kelimeleri, not defterinize not alabilirsiniz. Bu sayede kelimeler, hafızanıza yer etmiş olur.

Egzersizlerinizi Not Alın

Spora gidiyorsanız veya evde düzenli egzersiz yapıyorsanız not defterinizi bunun için kullanabilirsiniz. Egzersizlerin ne kadar yararlı olduğunu görmeniz için harika bir yol. Günlük yaptığınız egzersizleri, tekrar sayılarını not almanız, egzersizin ne kadar yararlı olduğuna dair bilgilenmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler