Kalem Ucu Yemenin Zararları Nelerdir?

Çevrenizde kalem ucu, toprak, kum, saç gibi yenilmeyen maddeleri tüketen insanlar ile karşılaşmış olma ihtimaliniz yüksektir. Özellikle okula giden çocuğunuz var ise size arkadaşının kalem ucu yediğini söylemesi muhtemeldir. Kimi doktorlar, kalem ucu yeme alışkanlığını davranış bozukluğu olarak adlandırıyor ve sıklıkla öğrencilerde görüldüğünü belirtiyor.  Bu sebeple birçok kişi tarafından merak edilen ‘kalem ucu neyden yapılır, kalem ucu neden yenir, kalem ucu vücuda girerse ne olur’ gibi soruları sizler için araştırdık.

Kalem uçlarının ana maddesi grafit madenidir. Karbondan oluşan bir maden olan grafit bir metal değildir. Hem kurşun kalem uçları hem de uçlu kalemlerde kullanılan uçlar, grafit madeninin içerisine kil eklenerek sertleştirilmesiyle oluşturuluyor. Bu sebeple kalem uçlarının metal olmayan elementlerden üretildiğini söyleyebiliriz.

Kalem Ucu Neden Yenir?

Uzmanlar, yenilebilir olmayan maddelerin yenmesini, davranışsal bir bozukluk olduğunu belirtiyor. Kalem ucu yeme alışkanlığı da buna örnek gösteriliyor. Pika sendromu adı verilen bu rahatsızlık, kişilerin saç, kum, toprak, kalem ucu gibi yenilmeyen maddeleri yemesine sebep oluyor. Bazı kişilerde stresten kaynaklanan bu durum, kişilerin yoğun stres altındayken yenilmeyen maddeleri yemesine sebep oluyor. Yenilemeyen maddeler, pika sendromu adı verilen davranış bozukluğuna sahip insanlar lezzetli buluyor. Bu rahatsızlığa sahip kişiler, ellerine kalem geçtiğinde kalemin ucunu yemekten ayrıca zevk alıyor.

İlkokul döneminde sıra arkadaşınızın kalem ucu veya silgi yediğini fark etmiş olabilirsiniz. Arkadaşınıza bunun sebebini sorduğunuzda denemenizi tavsiye etmiş ve sizin de mideniz bulanmıştır. İşte o arkadaşınız, yüksek ihtimalle pika sendromu rahatsızlığına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bir psikologdan veya psikiyatristten destek almadıysa ilerleyen dönemlerde bu rahatsızlığı artabilir. Örnek vermek gerekirse; duvardan aldığı sıva parçasını veya yerdeki topraktan da tadabilir. Bunun yanı sıra çocuğunuz varsa ve kalem ucu, silgi gibi maddeleri yiyorsa duruma müdahale etmeniz, gelişimi açısından yararlı olacaktır. Peki kalem ucu vücuda girerse ne olur?

Kalem Ucu Vücuda Girerse Ne olur?

Kalem ucu yani grafitin zehirli olmadığını ve yemeniz durumunda sizi zehirlemeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak kalem uçlarında bulunan grafit maddesi, mide asitleri tarafından tam anlamıyla sindirilemez. Bu sebeple kalem ucu yemek, kişilerin mide ağrısı yaşamasına ve ağrı sonucunda kişinin kusmasına sebep oluyor.

Kalemler hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler