Japon Kırtasiye Ürünlerinin Özellikleri

Japon kırtasiye endüstrisi büyüme yaşıyor. Planlayıcılar, ders araç gereçleri, kaligrafi (hat sanatı) ve günlük tutma hakkında bloglara ve sosyal medyadaki postlara ufak bir bakış attığınızda tüm dünyayı saran bir Japon yazı araç gereçleri sevdasına tanık olabilirsiniz. Japonya’nın teknolojik ilerleme ve kalitesi konusundaki itibarı, mütevazı kalem ve kırtasiye malzemelerine de yansıyor. Bu yazımızda Japon kırtasiyesinin neden sürekli olarak dünyanın “en iyileri” listesinde olduğundan ve favorimiz olan birkaç Japon kalemini ve kırtasiye malzemelerinden bahsedeceğiz.

JAPON KIRTASİYE MALZEMELERİ NEDEN ÖZEL?

Kalite, Tasarım ve Yenilik Barındırırlar

Japon Kırtasiye Ürünlerinin Özellikleri

Japon kırtasiyesi ilk olarak nazik tasarımı ve mükemmel kalitesiyle bilinir. Bunun sebebi üreticilerin, Japon müşterilerinin taleplerine göre üretim yapmasıdır. Özel tasarımcı ekipleri ve mühendisler pratik, çekici ve güvenilir ürünleri yaparken küçük detayları iyice inceler. Ucuz ürünler bile genelde kalitelidir. Rekabetçi Japon kırtasiye pazarı, üreticileri mevcut üretim hatlarını düzenli bir şekilde geliştirerek ve yenilerini icat ederek yenilik yapmaya yönlendiriyor.

Yazmaya Odaklanırlar

Japon Kırtasiye Ürünlerinin Özellikleri

Bu güçlü beklentiler, Japonya’nın muazzam hat geleneğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu sanat, sanat icra eden hattatlığa karşı hayranlık besler. Çocuklar hala okulda hat sanatını, Japonca adıyla shodo, öğreniyor. Japon kaligrafisi, tome (tam noktalar), hane (küçük kancalar) ve harai (süpürme vuruşları) olarak adlandırılan ince vuruşları kolaylaştıran üstün yazı malzemeleri gerektirir. Küçük yaşlardan itibaren verilen yazma derslerinin, güzel yazı malzemelerinin bu kadar çok tutuluyor olmasına yardımcı olması şaşırtıcı değildir.

 

Sıradan Japonca yazı bile belirli özelliklere sahip araçlardan yararlanır. Bazıları çok detaylı olabilen ve diğerlerinden farklı görünen karakterler kullanır. Japon kalemleri, Batı’daki üreticilerden farklı olarak şaşırtıcı derecede küçük uçlara sahiptir. Bu özellik karmaşık karakterleri, çok küçük yazılmış olsalar bile, düzenli ve okunabilir hale getirir.

JAPON KALEMLERİ ÖZELLİKLERİ VE MODELLERİ

İnce Uçlu Japon Kalemleri

Japon kalemleri genelde ince uçludur. Bu, tüm dünyadaki insanların, takvim kutucukları gibi küçük alanlara yazmalarına yardımcı olur. Daha ince kalem uçları daha düzensiz yazarlar fakat Japon üreticiler, mükemmel derecedeki pürüzsüz bir yazı deneyimi için gelişmiş kalem uçları ve mürekkepler tasarladı. Bu özellik, Batılı emsallerinden daha ince uçlara sahip olan Japon dolma kalemleri için de geçerlidir.

Pilot Hi-Tec-C Jel Kalem

metin, beyaz tahta içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Pilot Hi-Tec-C bir iğne uç harikasıdır. Dağılmayı ve fazla akışı sınırlayan, yüksek akış dirençli biopolimer mürekkep ile yazı sürtünmesini azaltan döner karbür topu birleştirir. 0.5 mm’ye kadar ulaşan uçlar bulunmasına rağmen,0.25 mm’lik uç, ince uçların en incesini isteyen kişiler için en çok tutulan seçeneklerden biridir. Çoklu kalem denilen Coleto ile 15 farklı renk ve farklı tipe sahiptir. Kişiselleştirilebilen çoklu kalem öğrenci, sanatçı ve planlama yapacak kişilerin kendi isteklerine göre renk ve uç olarak beş farklı seçim yapmasına olanak sağlar.

Uni-ball Signo Jel Kalem

metin, yazı gereçleri, sabit, kalem içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Uni-ball Signo, Hi-Tec-C’nin baş düşmanıdır. Hi-Tec-C ile eşdeğer yüksek mühendislikle üretilmiş mürekkep ve rakibinin pürüzsüzlüğüne uyum sağlayabilecek uç kullanır. Signo’nun en ince ucu 0.28 mm’dir ama 0.38 mm’lik olan incelik ve pürüzsüzlük dengesi anlamında açık ara en popüler seçenektir. Çoğu Signo konik bir uca sahiptir. Bu, bir iğne ucundan daha az hassastır, ancak daha dayanıklı ve açılı yazarken kullanımı daha kolaydır. 2017 yılında Uni, Signo’nun daha fazla güç için genişletilmiş bir tabana sahip iğne uçlu bir çeşidini piyasaya sürdü. Uni ayrıca, Uni Style Fit adı verilen ve Signo mürekkebi veya Uni’nin süper pürüzsüz Jetstream tükenmez mürekkebini kullanabilen özelleştirilebilir çoklu kalem de üretiyor.

Japon Jel Kalemleri

Jel kalemleri her yerde bulabilirsiniz. Jel kalemler genelde, tükenmez kalem ve rollerball kalemlere göre pürüzsüz, güvenilir ve yoğun pigmente sahiptir. Bu, bir Japon kalemi olan Pilot G2’nin Birleşmiş Milletler’de neden en popüler kalemlerden biri olduğunu açıklıyor. Pilot Hi-Tec-C ve Uni-ball Signo da aynı şekilde popüler olanlardan.

Sakura Ballsign & Gelly Roll Jel Kalemler

Sakura, tükenmez kalemlerinkinden daha yumuşak, roller kalemlerinkinden daha az akışkan ve saklama konusunda diğer ikisinden daha az duyarlı olan bir mürekkep formülü geliştirmek için yola çıktı. Bu mürekkebin özelliği, kullanılmadığı zaman katı ve yazmaya başlandığında da sıvılaşmaya geçmesidir. Mürekkep formülü ve kalemin tasarımı tamamlandığında, Sakura, 1984’te Ballsign’ı satışa sundu. Tabii ki Japonya’da hemen popüler oldu ve satışa çıkarılmasından birkaç yıl sonra Gelly Roll olarak Birleşik Devletler’de piyasaya sürüldü. Bu kalem, 90’lardaki çocuklar için fazlasıyla memnun ediciydi. Günümüzde de birçok farklı alanda da kullanılan kalem özelliğini devam ettiriyor.

metin, sabit içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Pilot FriXion Jel Kalemler

Pilot FriXion, mevcut olan en şaşırtıcı Japon kalemidir. Sıcakken görünmez olabilen silinebilir bir mürekkebe sahiptir. Her bir kalem, sürtünme kuvveti sayesinde ısınabilen, sert kauçuk silgiye sahiptir. Bu özelliği onu öğrenciler, planlama yapan kişiler ve silinebilir mürekkebin esnekliğini ve büyüsünü takdir eden diğer kişiler arasında popüler hale getirdi. Pilot, zaman içinde FriXion ürün serisini çok çeşitli renk ve stilleri içerecek şekilde genişletti. Bunlara çoklu kalemler, renkli kalemleri taklit eden kalemler, keçeli kalemler ve işaretleyiciler dahildir.

metin, sabit, yazı gereçleri, kalem içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Fırça Uçlu Japon Kalemler

Geleneksel Japonca aslında fırça ile yazılır. Fırçalar, çizgi çeşitliliği ve ifade gücü açısından çok büyük olanaklar sağlar fakat fırçayı taşımak, modern kalemleri taşımak kadar kolay değildir. Fırça uçlu kalemler, rahat bir kullanım için fırçayı yerleşik bir mürekkep haznesiyle birleştirerek fırça görevi görür. Fırça uçlu kalemlerin uçları keçe, sentetik kıl ve hatta gerçek kıldan da yapılabilir. Kullanılan her bir malzeme hem kaligraflar (hattatlar) için hem de sanatçılar için farklı özellikler sunar.

Tombow Fudenosuke Fırça Uçlu Kalemler

metin, beyaz tahta içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tombow Fudenosuke Fırça Uçlu Kalemleri, kullanıcılara yazarken kontrolü kolaylaştırmayı sağlayan elastik bir uca sahiptir. Bu uç, kolayca ince ve kalın çizgiler yapmalarını sağlar. Kanji’nin yazılması için yapılmışlardır, fakat esnek uçları sayesinde fırça yazıları, çizim ve eskiz için güzel bir seçenektir. Tombow Fudenosuke Fırça Uçlu Kalemleri, ifade gücünü artırmak için yumuşak uca ve daha küçük, daha hassas yazılar için de sert uçlara sahiptir. Yeni başlayanlar için sert uçlu olanlar daha uygundur.

Akashiya Sai Suluboya Fırça Uçlu Kalemler

Tombow Fudenosuke Fırça Uçlu Kalemleri, Aslında kaligrafi için geliştirilmiş olsalar da fırça uçlu kalemler resim yapmak için de güzel bir seçenektir. Mürekkebi kolayca hapseder ve çok az temizliğe ihtiyaç duyarlar. Böylece sanatçılar nerede isterlerse orada çalışabilirler. Akashiya Sai Suluboya Fırça Uçlu Kalemler, renklerin kolayca karışabilmesi için geliştirilmiş suda çözünen mürekkep kullanırlar. Sahip olduğu sentetik kıllar, normal fırça hissi verir. Bu fırça uçlu kalemler, Japonya’nın en büyük kırtasiye ve ofis ürünleri fuarı olan ISOT’tan 2007 Yılın Kırtasiye Ürünleri ödülünü kazanmıştır.

metin, yazı gereçleri, sabit, ahşap içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

Kuretake Su Fırçaları

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Su fırçaları, diğer fırça uçlu kalemlere benzer fakat çalışma prensibi daha farklıdır. Mürekkep ya da boya tutmak yerine, suluboya ve diğer suda çözünür ortamlarda kullanılabilirlik için sadece su tutarlar. Bu fırça bir sanatçının, boyalarını daha farklı malzemelere gerek duymadan, neredeyse her yerde kullanabilmesini sağlar. Su fırçası üreten birkaç Japon şirketi bulunuyor, ancak Kuretake Su Fırçaları, piyasanın gözdesidir. Kullanım sonrası yıkama sırasında kolaylık sağlayacak düz başlı bir fırça da dahil olmak üzere birkaç farklı boyut ve uç çeşitleri bulunur.

Japon Dolma Kalemleri

Japon dolma kalem üreticilerine göre bir kalemin kalbi ucudur. Bu yüzden, kalem ucunu dışarıdan temin etmek yerine kendileri üretiyorlar. Pek tabii bu üretimlerde uçların her zaman yüksek kalitede olması için büyük bir özen ve kontrol söz konusudur. Japon dolma kalemleri de diğer kalemlerde olduğu gibi özellikle ince uçlarıyla tanınır.

Pilot Vanishing Point Dolma Kalemler

Daha önce geri çekilebilir dolma kalem duymuş muydunuz? Aslında pek yaygın değiller ama varlar. Pilot Vanishing Point, dolma kalem severlerin kalemi kullanmadıkları zaman kuruyacaklarından korkmalarına engel olacak bir özelliğe sahip. Altın uç, kalem gövdesine geri çekilebilmek için ekstra ince olmasına rağmen bu incelikten genişe kadar değişen boyutlara sahiptir.

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Platinum Preppy Dolma Kalemler

metin, beyaz tahta içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Platinum Preppy Dolma Kalemler ilk bakışta sıradan bir kalem gibi görünüyor ama yine de kullananlar arasında en çok tavsiye dilen ve beğenilen dolma kalemler arasındadır. Bunun sebebi ucuz ve iyi yapılmış olmalarıdır. Dolma kalem alma konusunda pek emin değilseniz, düşük bir fiyata alınabilecek ve test edilebilecek en iyi kalemdir. Bu mütevazı kalemler, kalemin kullanılmama nedeniyle kuruması olasılığını önemli ölçüde azaltan “kaydır kapat” kapağı ile donatılmıştır. Ayrıca Platinum, lüks bir kalem olan 3776 Century dahil olmak üzere diğer dolma kalemlerinin çoğunda bu kapaklardan kullanıyor.

Japon İşaretleme Kalemleri

Japon kırtasiye malzemesi üreticileri, sıradan fosforlu, sarı işaretleyicileri çok eskide bıraktı. Normal işaretleticilerden sıkıldıysanız, bir şeylerin altını çizmek için kullanıyorsanız ya da notlarınızın daha güzel gözükmesini istiyorsanız Japon işaretleyici kalemler tam size göre.

Zebra Mildliner Çift Taraflı İşaretleyiciler

Zebra Mildliners, kalem kullanmayı severlerin kesinlikle sahip olması gereken parçalardan biri. Geleneksel fosforlu renkler yerine, çok parlak olmadan öne çıkabilecek hafif tonlar kullanır. Bu hafif tonlu işaretleyiciler gri, koyu mavi, kahverengi ve parlak kırmızı gibi çok popüler olmayan renkler de dahil olmak üzere 15 farklı tona sahiptir. Ek olarak, standart keskin ucun diğer tarafında daha ince bir uç bulunur. Bu ince uç, belirli kelimeleri işaretlemek, altını çizme ve şekiller çizme konusunda iyi bir performans sergiler.

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Uni Propus Window & Kokuyo Beetle Tip 3way İşaretleyiciler

metin, iç mekan, yazı gereçleri, sabit içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bu kalemlerin her ikisi de işaretleme işinizi kolaylaştırmak için özel uçlara sahiptir. Uni Propus Window’un ucunda neyin işaretlendiğini görmeniz için bir boşluk bulunur. Kokuyo Bettle Tip ise farklı çizgi kalınlıkları kullanmayı sevenler içindir. Kalemi tutma şeklinize bağlı olarak sivri, geniş, ince ya da çift çizgiler oluşturabilirsiniz.

Japon Mekanik Kurşun Kalemleri

Japonların yazılarını ince yazma tercihleri, mekanik kalemlere de yansımıştır. Karşılaşabileceğiniz en ince uçlu mekanik kalem 0,2 mm’lik uca sahip Pentel Orenz’dir. Japon mekanik kalemleri 0,3 mm ve 0,5 mm olmak üzere çok çeşitli genişliklere sahiptir. Japon üreticiler, daha küçük uçlar kullanmanın yanı sıra, sürekli olarak uç kırılması ve donukluk gibi sorunların üstesinden gelmek için büyük çabalar sarf ediyorlar.

Uni Kuru Toga Mekanik Kurşun Kalemler

Hemen hemen bütün kalemlerin kullandıkça bir tarafının aşınması ve uçlarının aşınması genel bir sorundur. Uni bu sorunu Kuru Toga ile ortadan kaldırmıştır. Bu mekanik kurşun kalemler, kalemin her kaldırılışında ucun dönmesini sağlayan otomatik bir döndürme mekanizmasına sahiptir. Böylece kalemin ucu eşit olarak aşınmaktadır.

metin, iç mekan içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Zebra DelGuard Mekanik Kalemler

metin, iç mekan, diş fırçası, plastik içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Mekanik kurşun kalemler, kolayca kırılan ince uçlar kullanır. Birkaç Japon üretici buna boyun eğmek yerine, kalemlerini kırılgan uçları korumak için tasarladı. Zebra bunun en önde gelen örneğidir. DelGuard, iki parçalı bir kurşun koruma sistemine sahiptir. Kalem gövdesindeki bir yay, çok fazla dikey basınç hissederse ucun kurşun kalemin içine geri kaymasına izin verirken, başka bir yay, üzerine çok fazla yan basınç uygulanırsa ucu güçlendirmek için metal bir manşonu dinamik olarak uzatma özelliğine sahiptir.

JAPON KAĞITLARI VE DEFTERLERİ

Japon tüketicilerin sızdıran veya tüylenen kağıtlara karşı çok az sabrı vardır, bu nedenle günlük veya okul kullanımı için tasarlanan kâğıt ürünleri bile çoğu Amerika’da kullanılanlardan çok daha kalitelidir. Ayrıca Japon üreticiler, kullanımı daha kolay olan veya ortak bir sorunu çözen yeni ciltler ve sayfa stilleri geliştirerek defterler için rekabet ediyor.

Tomoe River Paper

Dolma kalem kullanıyorsanız veya büyük defterlerden nefret ediyorsanız, Tomoe River Paper’ı denemelisiniz. Zarif pürüzsüz yüzeyi, dolma kalem mürekkeplerini tam etkisini göstererek sergiledikleri her türlü gölgeyi veya ışıltıyı görmek istediğiniz gibi sunar. Ayrıca şaşırtıcı derecede incedir. Bu, Tomoe River Paper ile yapılan defterler daha az yer kaplar ve diğer defterler kadar sayfaya sahip olmanızı sağlar. Hassas görünüşüne rağmen sızdırmaya karşı dirençlidir.

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Kokuyo Campus Akıllı Halkalı Defterler

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bir not almanız gerektiğinde aradığınız sayfayı bulamazsanız, diğer konularla arasında bir karışıklık yaşayabilirsiniz. Bu olay, daha sonra ihtiyacınız olduğunda doğru bilgiye ulaşmanızı zorlaştırır. Bu sorunu çözmek için Japon üretici Kokuyo, akıllı halkalı defterleri üretti. Plastik halkalar, sayfaları yeniden düzenlemenize olanak sağlar. Halkaların bulunmasına rağmen, normal defterler kadar incedir.

Kokuyo Campus Akıllı Halkalı Defterler’de pek de alışık olmadığımız bir kağıt tipi kullanılıyor. Çizgili kağıt, her çizgi boyunca çok belli olmayan ufak noktalara sahiptir. Noktalar, mükemmel düz çizgiler çizmenizi ve tablolar oluşturmanızı kolaylaştırır. Diğer Kokuyo Campus kağıtlarda olduğu gibi kağıtlar pürüzsüzdür ve hem sızdırmaya hem de tüylenmeye karşı dayanıklıdır.

JAPON OFİS MALZEMELERİ

Japon kırtasiye piyasasında övgünün pek çoğunu kalemler ve kağıtlar alıyor fakat unutulmamalı ki Japon tasarımcılar ataç, silgi ve düzeltme bandı gibi minimal ofis malzemeleri üzerinde de çalışıyorlar.

Pentel Hi-Polymer Ain Silgi – Toz Toplayıcı & Midori Silgi – Mini Toz Temizleyiciler

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Küçük hataları düzeltmek bile çok fazla silgi kalıntısı üretir. Japon kırtasiyeciler silgi tozunu ortadan kaldırmadı, ancak daha iyi hale getirmenin yollarını buldu. Pentel Hi-Polimer Toz Toplayıcı, Ain Silgi’den çıkan artıkların toplanmasını kolaylaştırmak için birbirine yapıştırır. Bir sürü küçük parçayı bir kenara atmak yerine, sadece bir veya iki tanesini alıp çöp kutusuna atmak daha kolay bir işlemdir.

Silgi tozunu şık bir şekilde temizleyerek de halledebilirsiniz. Midori Eraser Dust Mini Cleaner, sadece birkaç geçişle silgi kalıntılarını temizlemek için döner fırçasını kullanır. Bu sevimli araba benzeri süpürücüler, Japonların biçim ve işlevi birleştirmeye odaklanmasının mükemmel bir örneğidir. Yani, sevimli görünüyorlar ama iyi çalışıyorlar.

Velos Bağlayıcı Klipsler

metin, iş kartı içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Küçük hataları düzeltmek bile çok fazla silgi kalıntısı üretir. Japon kırtasiyeciler silgi tozunu ortadan kaldırmadı, ancak daha iyi hale getirmenin yollarını buldu. Pentel Hi-Polimer Toz Toplayıcı, Ain Silgi’den çıkan artıkların toplanmasını kolaylaştırmak için birbirine yapıştırır. Bir sürü küçük parçayı bir kenara atmak yerine, sadece bir veya iki tanesini alıp çöp kutusuna atmak daha kolay bir işlemdir.

Sonuç olarak Japon firmaları kalite ve tarzlarıyla kırtasiye üretiminde önemli bir alanda yer alıyor.Bir çok ülke japon kırtasiye firma ürünlerini kullanıyor ve kullanmaya devam ediyor.Sizde farklı bir çok marka kırtasiye ürünü için Woohoobox kırtasiye kategorisini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler