Herkes İçin Güzel Yazı Yazma Sanatı

Herkes bir şeyler yazmayı ya da karalamayı sever. Ancak bazıları o kadar çok sever ki bunu bir sanata dönüştürür. İşte hat sanatı ve kaligrafi sanatı tutkunları da yola bu şekilde varmışlardır. Tüm bu sanatların temelinde esasen güzel yazı yazma tutkusu ve isteği yatmaktadır. Aslına bakılırsa herkesin yazısı kendine özgüdür ve güzeldir.Ancak her bakanı kendine hayran bırakacak derecede bir güzel yazı yazma için grafiksel oran oldukça önemlidir. Yani bir yazıyı güzelleştirmek aslında harflerin nasıl yazıldığından ziyade ne düzende ve oranda yazıldığı ile alakalıdır.

Harflerin yazı içinde birbirleri ile yazım uyumu ve oranı da bizlere aralarındaki ahengi gösterir. Bir yazı uzaktan bakıldığında hem bir orana bağlı hem de ahengli ise bu güzel görünecektir. Ancak elbette ki şekilli yazı yazma sanatının temelini oluşturan hat ve kaligrafi sanatı bu kıstaslardan çok daha geniş ince noktaları kapsamaktadır. Bu sanatı icra edebilmek şöyle dursun siz aslında var olan yazınızı biraz daha güzelleştirmek ve hoş kılmak istiyorsanız birkaç taktik önerimiz olacaktır. Bu taktikle harfleriniz arasındaki oranı oturtabilecek ve güzel bir ahenk yakalayacaksınız. Bu aşamada ihtiyacınız olan birkaç malzeme şu şekildedir;

 

  • Küçük ve kareli bloknotlar
  • Yuvarlak bir uca sahip keçeli kalem (Tercihen 0,7 ya da 0,5 mm arası uç kalınlığına sahip olmalıdır.)

 

Tüm bu malzemelerinizi hazırladıktan sonra bilmelisiniz ki birkaç işlem sonrasında değil gerçek bir sabır ve tekrarla hedefinize ulaşabileceksiniz. Güzel bir yazı yazmanın şartı “oran” ve “ahenk” demiştik. Her iki durumu sağlayabilmek adına kareli bir not defterine ihtiyacınız olacaktır. Çizgili ya da çizgisiz defterlerde bu durumu sağlamanız kolay olmayacaktır. Keçeli kaleminiz ve kareli bloknotlarınıza ilk yapmanız gereken şekil zig zag şeklidir. Kağıdın sol altından sağ üstüne doğru çekeceğiniz zig zaglar ile yazı oranınızı ayarlayabileceksiniz. Bunu birkaç kez tekrarlamanızda fayda vardır. Bu hem yazılar arasındaki oran mukavemetini kazanmanızı hem de ahenkli bir şekilde yazı yazmanızı sağlayacaktır.

Güzel ve şekilli yazı yazma sanatını daha hızlı geliştirebilmek için Sharpie ve Artline kalem özel kaligrafi kalemi geliştirmişlerdir. Bu özel kalem markaları sayesinde hat sanatını ve kaligrafi sanatını geliştirmek çok daha kolay ve zevkli bir hale gelmektedir. En sevilen birkaç markadan kalem modellerini aşağıda sizlerle birlikte inceleyelim.

woohoobox artline kalemler

 

Artline Kaligrafi Kalemi

Kaligrafi ve hat sanatı denildiğinde akla gelen kalem markaları arasında Artline kaligrafi kalemi ilk sıralarda yer alır. Hem özel metal yapısı ile muhafaza edilmiş hem de poliasetal reçine uç sayesinde kolay, kaygan ve zarif bir yazı yazmanız sağlanmıştır. Teknik çizim, illustrasyon çizim, şekilli isim yazma gibi pek çok alanda kullanılır.

Özellikle de çizim yapan öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir markadır. Bu tercihin temelinde kolay kullanımı, kaygan uç yapısı, değişik renk ve uç seçenekleri ile seçimi sizlere bırakması yatmaktadır. Keçeli kalem hissi veren Artline hat kalemi aslında şekilli isim yazma konusunda ustalaşmak isteyenler için birebir niteliktedir.

Güzel yazı yazma sanatını profesyonel olarak icra etmek isteyenler için Artline kalem modelleri oldukça iyi bir tercihtir. Ancak yalnızca kendini geliştirmek ve güzel ve şekilli yazı yazabilmek için ya da çizim derslerinizde kolay bir kullanım elde etmek için de tercih edebilirsiniz. Pek çok renk seçeneği ile sizi yine standartların dışına çıkararak renkli ve göz alıcı çizimler ve yazılar ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

woohoobox sharpie kalemler

Sharpie Kalemleri 

Sharpie kalemleri Artline kalem modellerine göre biraz daha kalın bir uca sahip ancak en az onun kadar kaliteli ve kolay kullanıma uygun bir yapıdadır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi iyi bir kaligrafi sanatı icra edebilmek için yine tercihlere bağlı olarak biraz daha kalın uçlu kalemler kullanmak yazıyı daha kolay ve güzel yazmanızı sağlar. Sharpie kalemlerinde de bulunan pek çok renk seçeneği ile standart ve düz renklere bağlı kalmadan birçok farklı renk ve şekillerde güzel yazılar yazabileceksiniz.

Güzel yazı yazmanın neredeyse vazgeçilmez araç gereçlerinden biri olan hem Artline kalemleri hem de Sharpie kalemleri kalem fiyatları ile de gönüllerde taht kurmayı başarıyor. Kolay kullanım, çoklu renk seçeneğinin yanı sıra uygun fiyat avantajı ile de artık pek çok kimse güzel yazı yazamıyorum şikayetinden kurtulabilecek. Tüm kalem seçenekleri ve fiyat bilgisi için Woohoobox web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler