Gerçekçi Bulutlar Çizmek İçin 4 Basit İpucu

Merhaba, bu yazımızda bir sonraki bulut çiziminizde size yardımcı olacağını düşündüğüm bulutlar hakkında birkaç ipucu paylaşmak istiyorum!

1. Bulutların bir karakteri vardır! Gerçekçi Bulutlar Çizmek İçin 4 Basit İpucu

Bulut çizerken dikkat edilmesi gereken ilk şey, sürekli değiştikleridir. Bulutlar tıpkı nefes alan ve hareket eden bir canlı gibidirler.

Bir referans fotoğraftan çizim yapıyorsanız bile her ayrıntıyı yüzde yüz doğru bir şekilde almaya çalışmamalısınız. Hiper gerçekçilik olmadığı sürece her detayı çizmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine hedefiniz, bulutun “karakterini” yakalamak olmalıdır.

Gerçekçi Bulutlar Çizmek İçin 4 Basit İpucu

Bazı bulutlar devasa ve etkileyicidir. Gökyüzünde yükselirler, ışık ve gölge ile doludurlar. Bu efekti bulutlara verirken daha dikkatli olmak gerekir.

Bazı bulutlar ise rüzgarda sürüklenen tüylere benzerler. Bu tür bulutları çizerken sert kenarlar ve keskin çizgiler yapmamak gerekir.

Bir başka bulut türü ise çok ince ve tanımsız olan bulutlardır. Bu bulutları gerçekte tek tek bulut olarak göremezsiniz. Daha çok yüksek bölgelerde, ince bir sis gibidirler. Keskin kenarlara ve çok fazla ışığa sahip değillerdir.

  • Sanırım ilk ipucum şu şekilde özetlenebilir: gerçekçi bulutlar çizmek istiyorsanız, pamuk toplarına benzeyen “bulut” şekillerinden uzak durmalısınız. Çünkü gerçek hayatta asla böyle görünmezler!

2. Gölgelendirme

Gerçekçi Bulutlar Çizmek İçin 4 Basit İpucu

Bulutların gölgeleri bulutun engellediği ışık miktarı ile ilgilidir. Bazı bulutlar o kadar incedir ki, neredeyse tüm ışığın geçmesine izin verirler. Bu yüzden üzerlerinde çok fazla gölge yoktur ve yakınlardaki bulutlara çok fazla gölge düşürmezler. Çok hacimli bulutlar ise yok denecek kadar az ışığı geçirirler. Bu tür bulutları çizerken çok fazla gölgelendirme yapılmamalıdır. Aksi  takdirde bulutlarınız gerçekçiliğini kaybedecektir.

3. Genelden başlayın ve ayrıntılara doğru çalışın!

Gerçekçi Bulutlar Çizmek İçin 4 Basit İpucu

Ne tür bulut çizmek istiyorsanız bunu belirleyin ve bulutun sınırlarını belirleyin. Daha sonra ayrıntılara başlayın. Gölgelendirme yaparken de aynı yolu takip edebilirsiniz. Son olarak renklendirmeye geldiğinizde renklerinizi katman katman uygulayarak daha gerçekçi bulutlar oluşturabilirsiniz.

 

4. Zaman ayırın! Gerçekçi Bulutlar Çizmek İçin 4 Basit İpucu

Zaman ayırmak paylaşabileceğim en önemli ipuçlarından biri.

Bir şeyin en iyisini yapmak istiyorsanız ona zaman ayırmalısınız. Gerçekçi bulutlara sahip olmak istiyorsanız da bulutlarınızı çizerken zaman ayırmalı ve sabırla çalışmalısınız. Bulutlar sürekli değişkenlik gösterdiği için çizimleri biraz zor olabilir. Ama pes etmeden çalışırsanız sonunda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz!

 

Eğer bulut çizimlerini adım adım takip etmek isterseniz aşağıdaki linkten videoya ulaşabilirsiniz!

İlgili Yazılar:
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler