Farklı Kullanım Amaçlarına Uygun Kalem Seçmek

İster mektup yazın ister bir belge imzalayın ya da not alın, kalem günlük hayatımızda telefondan sonra kullandığımız vazgeçilmez bir araçtır. Günümüzdeki modern ve dijitalleşmiş bir yaşamda bile evimizde, ofisimizde ya da okulda kullandığımız kalemler önemli bir yere sahip.Kalemlerin basit ve aynı tekdüzelikte olduğu düşünülse de çok farklı amaçlara ve kullanım alanındaki tercihlere göre pek çok çeşitte kalem türü bulunur. Renk, tutma şekli, özel mürekkepli, cebe koymak için klipsi gibi faktörler, yeni bir yazma aracı seçerken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaçından biridir. Bilinenlerin dışında, yapacağınız iş için doğru kaleme sahip olmak üretkenliğiniz, yaratıcılığınız ve işten alacağınız verim üzerinde şaşırtıcı derecede yüksek bir etkiye sahip olabilir.

iç mekan, sabit, yazı gereçleri içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bugün bir kırtasiyeye gittiğinizde gözünüze çarpan kalemlerin çokluğu ve çeşitliliğini göz önünde bulundurduğunuzda, aslında yeni bir kalem almak zorlu bir süreçtir. Bundan dolayı, yapacağınız iş için mükemmel olanı seçmenize yardımcı olmak için bu yazımızda kalem satın alma kılavuzundan bahsedeceğiz.

Farklı Dolma Kalem Türlerini Öğrenin

Herhangi bir konuda iyi bir karar vermenin en mantıklı adımı, tüm olasılıkların düşünülmesi ve bu konuda iyi bir bilgi sahibi olmaktır. Bugün piyasada çok farklı kalem türü bulunuyor ama biz bugün ofis kullanımı için en popüler olan üç türden bahsedeceğiz.

tablo içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tükenmez kalemler için yazarken incelmeyen, kalın yapılı, kalıcı ve su bazlı olmayan mürekkep kullanılır. Tükenmez kalemin uç kısmında, yazarken mürekkebi dağıtmak için pirinç, çelik veya tungsten karbürden yapılmış küçük bir döner bilye bulunur. Standart tükenmez kalemlerin, çizginin istenen kalınlıkta oluşuna bağlı olarak ince, orta ve kalın seçenekleri vardır.

Roller tükenmez kalemler, yazmak için çok çaba gerektirmeyen su bazlı mürekkep kullanır ve pürüzsüz bir yazma deneyimi sunar. Tükenmez kalemlerde olana benzer bir top kullanılır fakat mürekkep çok daha ince olduğu için mürekkep daha çabuk yayılır. Kalemin nokta boyutu ne kadar küçük ise akacak mürekkep miktarı da o kadar az olur. Böylece daha ince bir çizgi elde etmiş olursunuz. Roller tükenmez kalem mürekkebi kalıcı bir özelliğe sahip değildir. Tükenmez kalemlerde olduğu gibi istediğiniz çizgi kalınlığına göre seçim yapabilirsiniz.

tablo içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Jel kalem içindeki su bazlı mürekkep değişebilen bir akışkanlığa veya kalınlığa sahiptir. Jel kalem kullanılmadığında mürekkebin akışkanlığı azalır ve mürekkep kalınlaşır. Uçtaki top dönmeye başladığında mürekkep incelir ve yazım işlemine başlanır. Micro, orta ve kalın uç kalınlığına sahip seçenekleri vardır.

İş İçin Doğru Kalemi Seçin

Artık ofis için en bilinen türleri öğrendiğinize göre aldığınız yeni kalemi ne için kullanmanız gerektiğini öğrenme vakti geldi. Unutmayın ki bir kalem dünyanın en iyi ustası tarafından yapılmış olsa da ihtiyacınız olan şeye uygun değilse, bir işe yaramaz.

Yeni kalemi ne için kullanacaksınız?

Ara sıra not almak için;

Tükenmez kalemler güvenilir, bakımı kolay ve uzun ömürlü oldukları için mükemmeldir.

Günlük yazmak için;

Roller tükenmez kalemler, çok rahat bir deneyim sağlar. Bu da onları kullanmak için başlıca seçenek olarak gösterir. Standart tükenmez kalemlerden daha kolay mürekkep akışı daha zengin bir yazma keyfi için bu roller tükenmez kalemlere bir şans verin.

Resmi belgeleri imzalamak için;

Jel kalemler, temiz ve keskin çizgiler ile pürüzsüz ve çekici bir görünüm sağlar.

Kalemin Kim İçin Olduğunu Düşünün

Alacağınız kalemin günlük kullanım için mi, iş yerinizdeki arkadaşlarınıza mı alacaksınız yoksa patronunuz için güzel bir dolma kalem mi alacaksınız iyice düşünmelisiniz. Bazı kalemler sadece dekor içindir ve harika bir hediyedir. Diğer kalemler ağır işlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır, yani düşürülmeye ya da tekmelemeye dayanıklıdır. Kalemleri çoklu şekilde satın alıyorsanız pek tabii bütçenizi aşmamak için de fiyatı göz önünde bulundurmalısınız. Ergonomik olarak tasarlanmış kalemler, iş arkadaşlarınız için mükemmel bir seçimdir.

Dikkate Alınması Gereken Kalem Özellikleri

Jel kalemler genelde en çok tercih edilen kalemlerdir çünkü en mükemmel iki özelliğe sahiptir; bir roller kalemin pürüzsüzlüğü ve bir tükenmez kalemin performansı. Yine de herkesin kendisine göre kalem ihtiyacı farklı olabilir.

Kalem koleksiyonunuz varsa, birçok kalem özelliği ve pek çok seçenek vardır. Örneğin, kara vermeden önce kalemin ağırlığı, boyutu, mürekkep rengini, malzemesini ve yazma kalitesini karşılaştırmanız gerekir.

Mürekkebi ve Yedeklerini Araştırın

En sevdiğiniz kaleminizin kolayca bulunamayan veya ekonomik olarak doldurulamayan mürekkep doldurmaya ihtiyacı olduğunu keşfetmekten daha kötü bir şey olamaz. Favori kaleminizi uzun yıllar kullanmaya devam etmenize yardımcı olmak için çok çeşitli renklerde, markada ve fiyatta yedek mürekkepler bulunuyor.

Mükemmel Kaleminizi Seçin

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak ve dikkate almanız gereken birkaç öneriyle, seçenekleri karşılaştırmaya ve mükemmel kaleminizi seçmeye artık çok daha hazırlıklı olmalısınız. Artık tek yapmanız gereken ihtiyacınız olan kalemi belirlemek ve en sevdiğiniz kırtasiyeye uğramak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler