Evde Yaratıcı Bir Stüdyo Alanı Tasarlamak İçin İpuçları!

Sanatsal süreç daima daha hassas bir sürece sahiptir. Bu konuda çalışma yapılan ortam hayati bir önem taşır. Çalışma ortamınızda daha rahat hissetmek, evinizin bir köşesini sanat stüdyosuna çevirmek için gerekli olan birkaç önemli noktaya göz atmaya ne dersiniz?

1. Sahip olduğunuz alanı düzenleyin!

İster fazladan bir odanız ister tek odalı dairenizin bir köşesi olsun, öncelikle nereyi yeniden düzenlemek istediğinize karar verin. İlk adım stüdyonuz için bir yer belirlemektir. Herkesin çalışma alanı biraz farklı görünecektir. Ayrıca nerede çalışmaya karar verdiğiniz büyük ölçüde nerede yaşadığınıza bağlı olacaktır. Ne kadar yer ayırabileceğinizi düşünürken bu fikirler karar vermenize yardımcı olabilir.

Kullanılmayan odaları dönüştürün.

Alanınız varsa yedek olan fazla bir oda, sanat stüdyonuz için harika bir seçenek olacaktır. Odanızda hala misafir ağırlamak istiyorsanız düzenleyici kutular kullanarak odayı düzenli tutabilirsiniz. Bu kutular, misafiriniz olduğunda malzemelerinizi olabildiğince düzenli tutmanıza yardımcı olacaktır.

Evde Yaratıcı Bir Stüdyo Alanı Tasarlamak İçin İpuçları!

Bodrumu ele geçirin!

Kolayca gözden kaçsa da sanat stüdyosu kurmak için ideal bir yer olabilir. Çimento zeminler, uygun drenaj ve açık bir zemin sanat odası olmak için gerekli potansiyeli sunar. Bu seçeneğin tek dezavantajı aydınlatma olacaktır. Standart floresan lambalar yeterli olmayacağından, çalışma alanınız için uygun armatürler kurmak iyi bir fikir olabilir.

Bir sanat köşesi oluşturun.

Ayıracak çok az yeriniz varsa, yaratıcı olma zamanı geldi demektir. Mini bir stüdyo için alternatif olarak, oturma odası veya yatak odanızın bir köşesini ayrı bir çalışma alanı olarak dekore edebilirsiniz. Devam eden çalışmalar veya malzemeler açıkta olsa bile, sanatsal bir dekor olarak odaya eğlence katabilirler.

Taşınabilir sanat stüdyosu oluşturun.

Sabit bir stüdyoya alternatif olarak, açık havada stüdyo kurmayı keşfetmek isteyebilirsiniz. Her yere götürebileceğiniz bir mobil sanat kiti geliştirmek, tek bir yerde çalışma alanı veya eğilimi olmayanlar için ideal bir seçenek olabilir.

2. Organizasyon sizi özgür kılacak!

Evde Yaratıcı Bir Stüdyo Alanı Tasarlamak İçin İpuçları!

Dağınıklık sanat yaratmanın yaygın yan etkileri olsa da düzenli kalmak yine de önemlidir. Bunun için bir DIY depolama duvarı yapmak tüm aletlerinizi görmenizi ve onlara kolayca erişilebilmenizi sağlar. Duvara monte raflar, asılı sepetler ve pegboard da çok yönlü depolama seçenekleri sunar. El işi saklama dolapları başka bir göz alıcı ve basit seçenek olarak sunulabilir. Bol miktarda çekmece ve raf ile boyalarınızı, tuvallerinizi, fırçalarınızı ve diğer aletlerinizi düzgün bir şekilde yerleştirebilir, belirli malzemeleri ararken zaman kaybetmekten kurtulabilirsiniz. Ayrıca çalışırken çok fazla hareket etme eğilimindeyseniz, tekerlekli sandalyeler ideal bir seçim olacaktır.

3. Biçim ve işlev

Organizasyon için yeriniz ve planınız tamamlanınca, mobilya seçmeye başlama zamanı gelmiş demektir. Mobilya seçiminde;

  • Geniş sanat masaları ve çizim masaları, çalışırken dağılmanıza izin verir.
  • Destekleyici bir sandalye, oturur haldeyken saatlerce çalışmayı çok daha kolay hale getirecektir.
  • Sanat stüdyonuz aynı zamanda iş alanınızsa, bazı rahat ve pratik ev ofis mobilyalarını düşünebilirsiniz.
  • Bir şövale gerekliyse, en büyük projelerinizi tutabilecek (veya ayarlanabilir) bir model seçebilirsiniz.
  • Arkanıza yaslanıp derinlemesine düşünmeyi tercih ediyorsanız, rahat bir koltuk akıllıca bir seçim olacaktır.
  • Ve hangi mobilyayı seçerseniz seçin, dağınık olmasına aldırmayacağınız parçaları seçtiğinizden emin olun!

Evde Yaratıcı Bir Stüdyo Alanı Tasarlamak İçin İpuçları!

4. Kendinizi ilhamla çevreleyin!

Herhangi bir evde sanat stüdyosu kurmanın temel amacı, ilham aldığınızı hissettiğiniz bir çalışma alanına sahip olmak ve rahat çalışabilmektir. Tüm temel unsurlar yerine getirildikten sonra, alanınızı kişiselleştirmenin keyfini çıkarmak için birkaç dakikanızı ayırın. Neler yapabileceğinizi hatırlatmak için bitmiş projeleri asın veya hayran olduğunuz sanatçıların eserlerini sergileyin. Değişim yapmak, büyük veya küçük farklar olsun, yaratıcılığı teşvik eder. Mobilyaları yeniden düzenleyerek, dekoru değiştirerek veya duvar rengini değiştirerek ortamınızı ve perspektifinizi periyodik olarak yenileyin. Hatta birkaç tane küçük ev sanat stüdyosu oluşturabilir ve yeni bir ortama ihtiyaç duyduğunuzda aralarında geçiş yapabilirsiniz.

Çalışma alanınızın nasıl olmasını istiyorsanız öyle tasarlayın. Bir ev stüdyosu tasarlamanın güzelliği, onu benzersiz bir şekilde kendinize ait hale getirebilmenizdir.

Alan, depolama ve mobilya gibi temel bileşenlere sahip olduğunuzda, oda üzerine imzanızı atmanızı bekleyen başka bir boş tuvaldir!

Online Alışveriş ve Çok Daha Fazlası İçin Woohoobox’a tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar:

Gerçekçi Bir Göz Nasıl Çizilir: Adım Adım Çizim Eğitimi!

Dijital İllüstrasyon: Dijital Sanat Nasıl Oluşturulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler