Evde Makinesiz Filtre Kahve Yapımı

Dünyanın farklı bölgelerinde sevilerek tüketilen kahve, eşsiz kokusu ve aroması ile ülkemizde de oldukça popüler. Geleneksel Türk kahvesinden özel demleme kahvelere kadar pek çok çeşidi bulunan kahveler, bazı kişiler için güne başlama sebebidir dersek yanılmış olmayız. Dünyada en sık tercih edilen demleme yöntemlerinden olan filtre kahve ise güne başlamadan önce kahve tiryakilerinin tükettiği bir üründür. Eşsiz aromalara sahip olan bu kahve genellikle kahve makinesinde hazırlanıyor. Elbette evde fitre kahve yapımı için kahve makinesi şart değil! Bu içeriğimizde evde makinesiz filtre kahve yapımı için basit ipuçları sunacağız.

Doğru malzemeler ile hızlı ve lezzetli kahve hazırlamanız elbette mümkün. Makinesiz filtre kahve yapımı için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor. Evde makinesiz pratik bir biçimde kahve hazırlamanıza olanak sağlayan bu yöntemleri, birlikte inceleyelim.

Evde Makinesiz Filtre Kahve Yapımı

Makinesiz Filtre Kahve Hazırlamanın Püf Noktaları

Lezzetli bir filtre kahve içmek istiyorsanız hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunuyor. Bu noktaları, şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kahvenizi hazırlarken kullandığınız ekipmanların sıcak olması, önemlidir. Bu, kahvenizin aromasının mükemmel olmasını sağlayacak önemli bir faktördür. Bu sebeple filtre kahvenizi hazırlayacağınız ürünleri, kullanmadan önce sıcak su ile çalkalayabilirsiniz.
 • Kahvenizi hazırlarken kullanacağınız suyun kaynar olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde kahveniz tam anlamıyla çözünmeyecek ve yanacaktır.
 • Kahveyi alırken metal kaşık yerine cam kaşık kullanmaya özen gösterin. Bu küçük bir ayrıntı gibi görünen nokta, kahvenizin lezzetini çok etkileyecektir.

French Press ile Filtre Kahve Yapımı

Makinesiz kahve yapımının en zahmetsiz yolu elbette French Press kullanmaktır. Filtre kahvenizi pratik bir biçimde hazırlayıp tüketmenizi sağlayan bu yöntem, pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

 • Bir fincan kahve için 7 gram öğütülmüş kahveyi French Press’in içine dökün.
 • Daha önceden kaynattığınız suyu, kahvenin üzerine yavaşça ekleyin.
 • Frech Press’in kapağını kapatarak 4 dakika bekleyin.
 • Ardından French Press’in üstündeki filtreye bastırarak kahvenizi tüketebilirsiniz.

Evde Makinesiz Filtre Kahve Yapımı

Filtre Torbası ile Filtre Kahve Yapımı

Filtre kağıdı, makinesiz filtre kahve yapımında tercih edebileceğiniz pratik yöntemlerin başında geliyor. Marketlerde paket halinde bulabileceğiniz filtre torbaları sayesinde lezzetli kahveler hazırlayabilirsiniz.

 • Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak filtre kahve veya espresso için öğütülmüş kahvenizi filtre torbasının içerisine koyun. Bu noktada filtre kağıdını, kupanızın veya fincanınızın orta bölümüne yerleştirmeniz pratiklik sağlayacaktır.
 • Ardından torbayı, bohça haline getirip ip ile bağlayarak fincanın içine yerleştirin.
 • Daha sonra fincana sıcak suyu ilave ederek 5 dakika kadar bekleyin. İşte enfes aromalı kahveniz hazır!

Farklı Ekipmanlar Keşfedin

Filtre tutucu gibi ekipmanlar sayesinde filtre torbası yöntemini ileri seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu ekipmanlar oldukça hızlı ve pratik bir şekilde kahve hazırlamanıza olanak sunar. Günümüzde pek çok marka evde kahve hazırlamanıza olanak sağlayan birçok ürün üretiyor. Filtre tutucu ile kahve hazırlama yöntemini birlikte inceleyelim.

 • Filtre tutucu aparata ilk olarak kahve filtresini takın.
 • Sonrasında bu ekipmanı kahve fincanınızın veya kupanızın üzerine yerleştirin.
 • Öğütülmüş kahveyi, filtreye ekleyerek önceden kaynattığınız suyu, filtrenin içerisinde bulunan kahvenin üzerine yavaşça dökün.
 • Ardından filtre tutucu ekipmanı fincanınızın üzerinden alın.
 • Yaklaşık 5 dakika sonra kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz.