En Sevdiğiniz Öğretmeninizin Gözüne Girmenizi Sağlayacak 10 Taktik

Okulların açılması ile öğrencilerin gündemi değişmeye başladı. Okuduğu okuldan yüksek bir diploma puanı ile mezun olmak isteyen pek çok öğrenci, sınıftaki diğer öğrencilerden farklı olmanın yollarını arıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi sınıf arkadaşlarınız veya dersinize giren öğretmenlerin gözüne girmek için yapmanız gereken birçok nokta bulunuyor. Bunun için ilk olarak sınıf arkadaşlarınız ile uyumlu olmanız oldukça önemlidir. Sınıf arkadaşınızla bir konuda ayrı düştüğünüzde onunla saygılı bir şekilde konuşarak sorunu çözebileceğinizi asla unutmayın. Bu sayede hem öğretmeninizin hem de arkadaşlarınızın sevdiği bir öğrenci olabilirsiniz. Sevdiğiniz öğretmeninizin gözüne girmenizi sağlayacak taktikler konusunda daha fazla bilgi edinmeye ihtiyacınız varsa bu içeriğimiz tam size göre!

  • Derslerine Hazırlıklı Gitmeye Özen Göster

Derslerine Hazırlıklı Gitmeye Özen Göster

Derslerine hazırlıklı giden öğrenciler, tahmin edersiniz ki hocaların sevdiği öğrenci tipleri arasında yer alıyor. Bir gün sonraki ders hakkında okula gitmeden okuma yapmak hem annenin gözüne girmeyi hem de sınıfta öne çıkmayı başarabilirsin. Ayrıca derslerde kullanılan araç, gereçlerin eksik olması, pek çok öğretmenin tahammül edemediği noktalar arasında yer alıyor. Derslerine hazırlıklı ve eksiksiz bir şekilde gitmen, öğretmeninin gözünden kaçmayacaktır.Özellikle matematik öğretmenleri branşı ile ilgili özen gösteren öğrencilere ayrı ilgi duyarlar.

  • Sana Takan Öğretmeninle Zıtlaşma

Öğretmenin gözüne girmek istiyorsan en önemli taktiklerden biri de öğretmeninle zıtlaşmaman olacaktır. Öğretmeninle zıtlaşman sana hiçbir şey kazandırmaz. Öğretmenine karşı uyumlu ve yapıcı davranman sana çok şey kazandıracaktır.

  • Öğretmenlerini İyi Tanı

Dersine giren öğretmenleri iyi tanıman, senin için oldukça önemlidir. Disiplinli ve ketum davranışlar sergileyen öğretmeninin dersinde yersiz espriler yapman, öğretmeninin hoşuna gitmeyecektir. Bu sebeple ‘hocanın gözünden düştüm’ dememek için nabza göre şerbet vermen önemlidir.

  • Ders Esnasında İlgini Belli Et

Ders Esnasında İlgini Belli Et

Arkadaşınla sohbet etmeyi teneffüslere bırakman iyi olacak. Çünkü en sabırlı öğretmen bile ders anlattığı esnada arkadaşıyla kaynatan bir öğrenci istemez. Eğer öğretmenin gözde öğrencisi olmak istiyorsan, ders esnasında ilgili davranman oldukça önemlidir. Dersi iyi bir şekilde dinlemenin yanı sıra konu ile alakalı sorular sorman, öğretmeninin hoşuna gidecektir.

  • Kılık Kıyafetine Özen Göster

Okulunda üniforma giyiyorsanız üniformanı eksiksiz ve düzenli bir biçimde giymeye özen göstermen, öğretmenlerin hoşuna gidecektir. Dağınık saçları, şortları veya etekleri hafta sonu giyebilirsin, okuluna uygun giyinmeye özen göster.

  • Ailenin Veli Toplantılarına Gelmesini Sağla

Öğretmenlerin aileni tanıması, senin için oldukça iyi olacaktır. Belirli aralıkla düzenlenen veli toplantılarına aile üyelerinin katılmasını sağlayarak bunu başarabilirsin.

  • Soru Sormaktan Kaçınma

Derste anlamadığın bir konuda öğretmenine soru sorman, gayet hoş bir davranış. Ders dışında öğretmeninin ilgi alanıyla alakalı merak ettiklerini sorarak aranızdaki iletişimi güçlendirebilirsiniz.

  • Arkadaş Seçimine Özen Göster

Ders çalışan öğrencilerle arkadaşlık etmen hem derslerinin iyi olmasını hem de öğretmenlerinin gözde öğrencisi olmana yardımcı olacak. Çalışkanlarla arkadaşlık edersen, öğretmenin de senin çalışkan olmasan bile o yolda ilerlediğini mutlaka fark edecektir.

  • Kopyadan Uzak Dur

Kopyadan Uzak Dur

Öğrencilik yıllarının olmazsa olmazlarından biri de kopya çekmektir. Ancak kopya, öğrencinin kendini kandırmasından başka bir şey değildir. Üstelik kopya çekerken yakalandığında sınavın iptal olur ve öğretmeninin gözünden düşersin.

  • Etkinliklere Öncülük Et

Sınıf veya okul içerisinde öğrenciler için yararlı olan etkinliklerin planlanmasına katılman hem öğretmenlerinin hem de arkadaşlarının gözüne girmeni sağlayacaktır. Hatta kütüphane gezisi, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler önermen ve bu etkinliklere öncülük etmen, sosyal gelişimin açısından da oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler