El Yazınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Analog yazının böyle dijital bir dünyada yeri yok gibi; ancak durum tam olarak böyle değil.Temel kalem ve kağıt insanlık boyunca her zaman önemli bir yere sahipti.İnsanların akıl çakralarını açmak için not almaya ihtiyaçları vardır.Buna istinaden yüzyıllarca da önemini koruyacak gibi görünüyor 🙂

El Yazınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

El yazısı, bir iletişim biçiminden daha fazlasıdır. Kimliğimizin bir parçası; Bir şeyin sizin tarafınızdan mı yoksa başkası tarafından mı yazıldığını her zaman anlayabilirsiniz. Örneğin T’lerimizi nasıl yazdığımız ve O’muzu nasıl noktaladığımız, kişiliklerimizi anlatıyor olabilir. El yazımız süper düzgün olmaktan çıkıp acelemiz olduğunda saçma sapan karamalara dönüşebilir.

El Yazınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Düzgün el yazısının değerini anlayan parlak bir öğretmene (büyükannem) sahip olacak kadar şanslıydım. Düzgün, okunaklı bir el yazısı elde etmek için akılda tutulması gereken üç ana ipucu olduğuna inanıyordu: yavaşlamak, mektup formlarınızda tutarlılığı hedeflemek ve pratik yapmak.

Yavaşlarsanız, kağıda kalem koyma konusunda daha dikkatli olursunuz, dolayısıyla harf formlarında tutarlılık sağlamaya daha çok dikkat edersiniz, böylece örneğin her ‘D’ harfi her seferinde aynı şekilde yazılır. El yazısıyla yazılmış alıştırmalar kadar resmi de olsa ya da sadece günlük yapılacaklar listesi yazıyor olsun, pratik yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz.

El Yazınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

 

El yazısıyla ilgili ince ipuçlarına erişmek istiyorsanız, işte size bir kaç püf nokta:

 

Çalışma yüzeyinizi düşünün

Bir masa üzerine yazı yazmak, dizinizin üstüne yazmaktan, trende oturmaktan veya hız trenine binmekten daha sağlam bir platform sağlayacaktır; asıl noktayı alırsınız Kalem seçiminiz bazen, ancak her zaman değil, nasıl olduğunuzu etkileyecektir.Tükenmez kalem kullanmaya alışkınsanız, dolma kalem tamamen farklı bir el yazısı stili sağlayabilir. Ayrıca hangi kalemi kullanırlarsa kullansınlar dudak uçuklatan el yazısı metinler üreten süper yetenekli el yazısı ustaları da tanıyorum. Mürekkep ne kadar akıcı olursa, bu harf formlarını kontrol etmede o kadar büyük zorluklar yaşanır.

Kaleminizi tutma şekliniz bazen yazma şeklinizi etkileyebilir

Büyükannem kalemi “boğduğumda” sık sık beni azarlardı. Bilirsiniz, parmaklarınızı o kadar sıkı sarıyorsunuz ki kurşun kalemin etrafında bükülüyorlar, sanki onu boğmaya çalışıyormuşsunuz gibi. Kalemde sıkı ve kontrollü bir kavrama, gevşek bir bilek, dayanak noktası olarak dirseğiniz ve omuzlarınızı gevşetme – bu onun el yazısı mantrasıydı. Elinizi dirseğinizle sayfanın üzerinde neredeyse bir pivot noktası gibi hareket ettirirsiniz. Bilekten hareket etmek sonunda el yorgunluğuna ve kramplara neden olur, bu nedenle bunu gevşek ve omuzlarınızı rahat tutmak hoş bir yazma deneyimi sağlayacaktır.

Temellere geri dönün

Anaokulunda harfleri öğrenirken alıştığımız gibi büyük kalın harflerle yazmaya başlayın. İsterseniz boya kalemleri veya keçeli kalemler kullanarak yazın. Büyük harf formlarına geri dönmek, daha küçük ölçekte yazmak için el yazısı kaslarınızı yeniden şekillendirmenize ve yeniden eğitmenize yardımcı olabilir. Eski yazı örneklerinizi saklayın ve tarih atın. Bu, ilerlemenizi takip etmenin harika bir yoludur. Unutmayın, mesele onu mükemmelleştirmek değil, ilerlemek ve iyileştirmektir. Kendinize karşı nazik olun, özellikle ilk başladığınızda.

Uygulama Fikirleri

El yazısının güzelliği, bir kaleminiz ve biraz kağıdınız olduğu sürece, pratik yapma yollarının sonsuz olmasıdır. Aşağıda noktalı defterler için hem de günlük yaşamınızda el yazısı alıştırması için bazı öneriler bulunmaktadır:

  • Alıntı yapın:madde işaretli günlüğünüzde favori veya ilginç alıntılardan oluşan bir koleksiyon başlatın
  • Şarkı sözlerini not alın:Bullet günlüğünüze çalma listenizdeki şarkı sözlerinin başka bir koleksiyonunu ekleyin
  • Pangramlar:”Açgözlü ve hoşnut, prestije feci bağımlıydık” Bir pangram, temelde alfabenin tüm harflerini kullanan bir cümledir.
  • Bulmacalar:Sabah bulmacanızı şimdiye kadarki en temiz hale getirmek için yukarıdaki ipuçlarını kullanıp kullanamayacağınıza bakın.
  • Formları doldurmak:Bir dahaki sefere bir yerde bir formu doldururken (örneğin doktor randevusu, ehliyet vb.), Acele etmek yerine, bunu el yazınızı geliştirmek için bir fırsat olarak kullanın.
  • Okul el yazısı çalışma kitapları:Bunlar ucuzdur ve bazı kitapçılardan satın alınabilir. Benim gibi Avustralya’daysanız, belirli bir eyaletin okul müfredatına atlayabilirsiniz ve bazıları çevrimiçi olarak ücretsiz el yazısı çalışma kitapları sunar.
  • Günlük tutma:Günlük tutma sürenizin bir oturumunu düşüncelerinizi yazarken el yazınızı yavaşlatmaya ayırın
  • To-do list:Noktalı defter günlüğünüzdeki günlük sayfalarınız veya üzerinde alışveriş listeniz olan rastgele bir kağıt parçası olabilir. Her gün olmayabilir, ancak okunaklı bir yapılacaklar listesine sahip olmanın her zaman güzel bir yanı vardır ve bazen eski bir alışveriş listesi bulmak beni belirli günlere götürür.
  • Bir el yazısı yarışmasına katılın: Yerli ve yabancı kaynakta bir çok el yazısı forumu ve yarışması mevcut ancak pratiğe bağlı kaldığınız sürece kendiniz için kolayca bir el yazısı yarışması oluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak

Analog bu dijital ortamda kesinlikle yerini aldı ve el yazısı ön plana çıktı.İnsanlık tarihinden itibaren yazı yazmak her zaman önemli bir değer olmuştur.Peki siz neden hala yazınızı geliştirmek için düşünüyorsunuz?Yorumlarını aşağıda paylaşmayı unutmayın!

 

El Yazımızı geliştirmek için noktalı veya farklı özellikteki defterlere ihtiyacımız var.Defter ve noktalı defterler için buradaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

 

İlgili İçerikler:

Noktalı Defter ile Pixel Günlüğü

10 Harika Bullet Journal Noktalı Defter Çizim Örneği

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler