Süper İddialı Olan Dünyanın En Pahalı 6 Kalemi

Günümüzde pek çok yazı işleminin dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve telefon ekranlarında yapıldığı dijitalleşmiş teknoloji çağında, kalem hala eşi benzeri olmayan bir yazı aracı olarak yerini koruyor. El yazısıyla yazılmış ufak bir notta bile hiçbir yazma uygulamasının kopyalayamayacağı çok fazla kişisel detay bulunur. Aşağıda, gerçek zarafetin sembolleri olan dünyanın en pahalı kalemlerinin bir listesini hazırladık.

  • Caran d’Ache Gothica
  • Montblanc Mystery Masterpiece
  • Caran d’Ache 1010 Diamond Edition
  • Aurora Diamante
  • Montblanc Boheme Royal
  • Tibaldi Fulgor Nocturnus

Caran d’Ache Gothica – $487,000 (Yaklaşık 4 milyon ₺)

yazı gereçleri, sabit, kalem içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Adını, Türkçe karataştan (esas olarak grafit) türeyen, Rusça kurşun kalem (karandaş) kelimesinden almış, İsviçreli şirket Caran d’Ache, yazı gereçleri tarihinde bir hakimiyete sahiptir. Sahip oldukları bu hakimiyetten doğan bilgi, Caran d’Ache 1010, La Modernista Diamonds ve çarpıcı bir etkiye sahip olan Gothica gibi güzel aletler üretmek için uzman işçilikle birleştirilir. Gotik mimariye yazılmış bir aşk mektubu olan Gothica, tasarımda kullanılan 72 yakut ve 72 zümrüt ile zambak ve rozet desenlerine sahiptir. Ayrıca kapağında ve namlusunda kullanılmış yaklaşık 900 pırlantaya sahiptir ve bu da ona ekstra lüks bir görünüm katmaktadır.

Montblanc Mystery Masterpiece – $730,000 (Yaklaşık 6 milyon ₺)

Montblanc, adına tanıtım gerektirmeyen bir markadır. Puro şeklindeki kalemleri ve karla kaplı dağ logosu ile tüm dünyada anında tanınır bir üne sahiptir. Montblanc, 100. yılını kutlamak amacıyla başka bir ünlü lüks marka olan Van Cleef & Arpels ile ortaklık kurmuştur. Kuyumcular, tasarımcılar ve zanaatkarlar tarafından yaklaşık iki yıllık özenli çalışmayı içeren bu iş birliği, adına uygun bir şekilde “Mystery Masterpiece” ile sonuçlanmıştır. 2007 yılında piyasaya sürülmüş dünyanın en pahalı dolma kalemiydi ve sadece 9 adet ile sınırlıydı. Kalemin gövdesi, 18 ayar altın uç, 800’den fazla elmas ve yakut, safir ve zümrüt içeren üç farklı tipi ile beyaz altından yapılmıştır.

Caran d’Ache 1010 Diamond Edition – $1,000,000 (Yaklaşık 8 trilyon ₺)

yazı gereçleri, sabit, kalem içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ünlü İsviçre markası, lüksün en önemli iki sembolünü yani kalemler ve saatleri birleştiren bir parça ile listeye girmeye hak kazanıyor. Bu özel kalemin adı, saat ibrelerinin kadran üzerinde estetik açıdan en hoş konumu olarak kabul edilen 10’u 10 geçeden türemiştir. Kalemin gövdesi, ince işlenmiş dişlilerle kaplıdır ve bir “iskelet” saat tasarımını taklit etmesi için şeffaf bir kasaya sarılmıştır. Saatçilik temasına bağlı kalarak, kalemin klipsi bir saat ibresini andıracak şekilde tasarlanmıştır ve en uçta bile içine işlenmiş bir dişli tasarımı bulunmaktadır. 1010 koleksiyonunun gümüş, altın ve elmas olmak üzere üç sürümü vardır. Diamond Edition, yedi figür değerindeki tek modeldir ve 800’ün üzerinde mükemmel bir şekilde kesilmiş taşlara sahiptir.

Aurora Diamante – $1,470,000 (Yaklaşık 12 trilyon ₺)

bıçak içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Herhangi bir nesneyi daha özel hale getirmenin en basit yolu, bu listede olduğu gibi tasarıma elmasın eklenmesidir. Aurora Diamante, sadece adından da anlaşılacağı gibi aynı popülerliğini sürdürüyor. Kendisi bir yazı aracı olduğu kadar aynı zamanda bir mücevher parçası. Aurora’nın kuruluş yıla ithafen, kapağında üzerinde 1.919’u bulunan 2.000’den fazla elmasla kaplanmıştır. Tüm taşlar ünlü DeBeers Kuyumcularından temin edilmiştir ve kalemin ucu, bir aile arması veya kalem sahibinin baş harfleri ile kazınabileceği bir kişiselleştirme unsuruna sahiptir. Bu, bu seride üretilen tek üründür ve bu da onu çok özel bir koleksiyon parçası yapar.

Montblanc Boheme Royal – $1,500,000 (Yaklaşık 13 trilyon ₺)

bıçak, silah içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Caran d’Ache markasında olduğu gibi, Montblanc’ı da bu listede iki kez görmek pek de şaşırtıcı değil. Boheme koleksiyonunun bir parçası olan Boheme Royal, 18 ayar beyaz altından yapılmıştır ve en yüksek kalitedeki 1.400’ün üzerinde elmasla süslenmiştir. Taşlar, kalemin estetiğine benzersiz bir kalite katan hafif bir renge sahiptir, ancak bunları renksiz bir pırlanta ile yan yana karşılaştırmadığınız sürece belirgin değildir. Montblanc logosu bile 18 ayar beyaz altın ve 19 pırlanta kullanılarak şık bir şekilde yapılmıştır. Bu aynı zamanda, geri çekilebilir bir uca sahip dünyadaki tek dolma kalemlerden biridir.

Tibaldi Fulgor Nocturnus – $8,000,000 (Yaklaşık 75 Milyon ₺)

yazı gereçleri, sabit, kalem içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Ünlü İtalyan kalem üreticisi Tibaldi tarafından hazırlanan Fulgur Nocturnus gerçekten türünün tek örneği. Bu listedeki diğer kalemlerde de olduğu gibi bu şaheser de 945 siyah elmasa sahip. Kapağı ve gövdenin çoğunu kaplayan bu muhteşem koyu renkli taşlar, kalemin ‘Gece Parıltısı’ anlamına gelen adının ilham kaynağıdır.

Ancak Nocturnus’un dünyanın en pahalı kalemi olmasının tek nedeni bu değildir. Ayrıca İlahi Oranı olarak da bilinen Altın Orana dayalı çok etkileyici bir tasarıma sahiptir. Bir nesnenin iki bileşeninin oranı yaklaşık 1.618 olduğunda, Altın Oran olarak kabul edilir ve görsel olarak da en hoş oranı sunar. Bu matematiksel ilke mimaride ve sanatta kullanılır ve hatta doğada da bulunmaktadır. Kalemin kapağının uzunluğunu ve namlusunun uzunluğunu (kalemin kapağı kapatıldığında görünen kısım) ölçerseniz, ikisi arasındaki oranın tam olarak 1.618 olduğunu göreceksiniz.

Bu kadar pahalı ve lüx olmasa da Woohoobox birbirinden özel kalem kategorisine sahiptir.Tüm kalemlere göz atmak için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler