Dünyanın En İyi 10 Kırtasiye Markası

Küresel kırtasiye endüstrisi, yıllar içinde muazzam bir büyümeye ulaştı ve 2020’de sektöre öncülük eden dünyanın en iyi 10 kırtasiye markası, büyük karlar elde etti. Küresel kırtasiye pazarının değeri geçen yıl 90,6 milyar ABD doları olduğu bildirildi ve bir YBBO(Yıllık bileşik büyüme oranı)’da %5.1’lik bir genişleme elde etmesi bekleniyor. Pazardaki büyümeyi etkisi altına alan en büyük faktör, talebin yüksek olduğu ve genişlemenin kazançlı olduğu, bu makalede de bahsedilecek olan en iyi kırtasiye markalarının öncülüğünde gelecek vaat eden bir küresel ithalat pazarıdır. Avrupa, Doğu Asya ve Orta Asya  bölgeleri sektörde en hızlı büyüyen pazarlarda adını duyuruyor. Avrupa ve Doğu Asya, dünyanın en büyük kırtasiye ithalat pazarı iken Çin, dünyanın 1 numaralı ofis malzemeleri ihracatçısı konumunda yer alıyor.

Bahsedeceğimiz kırtasiye adı altındaki endüstri, genel ofis malzemeleri endüstrisinin büyük bir bölümünü kapsıyor. Dünyanın en iyi 10 kırtasiye markası, bu alanda önemli ve kayda değer görüldüğü için dünya çapında da farklı pazarlaya açılma kararından vazgeçmiyor. Bu yazıda, en iyi kırtasiye markalarının başarıyı elde etmek için neler yaptığını ana hatlarıyla belirtecek ve devamında da de işinizi ilerletmek için en iyi kırtasiye markalarıyla aynı şeyi yapıp yapamayacağınızdan veya onlarla bağlantı kurup kuramayacağınızdan bahsedeceğiz. Bu bilgilendirme yazısı, 2020’de hangi pazarın daha  karlı olduğunu en iyi şekilde anlamanıza yardımcı olmak için ithalat ve ihracat pazarlarını da gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.

Pazar liderlerine  aşağıdaki konularda sorular sormak istiyorsanız, bu yazımız tam size göre:

 • Pazar nasıl gelişiyor ve genişleme fırsatları nasıl?
 • Küresel kırtasiye pazarında gelecekteki zorluklar ve fırsatlar nelerdir?
 • Farklı pazar bölümleri için elde ettiğiniz çıkarımlar nelerdir?
 • Kırtasiye ve ofis malzemeleri sektörünün gelecekteki eğilimleri nelerdir?
 • Kırtasiye ve ofis malzemeleri endüstrisinin boyutunu anlayabilmek hakkında bilgiler.

Kırtasiye Sektörüne Genel Bakış?

Aslında kırtasiye nedir? Kağıt, kalem, kurşun kalem ve zarf gibi yazı yazmak için ihtiyaç duyulan şeylerin hepsi birer kırtasiye malzemesidir. Kırtasiye ürünlerinin yüzyıllardır kullanılıyor olması, onların modern çağda  geliştirilmesine ve kullanım için daha iyi hale getirilmesine olanak sağlamıştır. Tüketim hacmi artmaya devam ederken, küresel kırtasiye endüstrisinin parlak bir geleceği olması umut verici görünüyor.

Kırtasiye endüstrisinde üreticiler, kurşun kalem ve tükenmez kalem, sanat malzemeleri, karbon kağıdı veya markalama cihazları oluşturmak için ahşap, plastik ve mürekkep gibi malzemeler satın alırlar. Ürünler daha sonra perakendecilere, toptancılara ve büyük şirketlere satılmaktadır. Bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu toptancılara ve perakendecilere satıldıktan daha sonra aracılar aracılığıyla işletmeler ve kişisel tüketicilere satılmaktadır.

Pazarda Büyümeyi Sağlayan En İyi Kırtasiye Sektörü Faktörleri

 • Yenilik: Niş ürünlere karşı olan talebin artması pazarın büyümesi demektir.
 • Pazarlama: Okul kırtasiye malzemesi alanında, etkili pazarlama kampanyaları başarının anahtarı haline gelmiştir.
 • Sosyal medya ve televizyonlara ait şirketler, küresel alanda satılan sabit ürünler pazarında ilgili ve yetkin kalmak için pazarlamaya yatırım yapmak zorunda kaldılar.

2020 Yılının Dünyanın En İyi 10 Kırtasiye Markası Sıralaması

2020 için dünyanın en iyi 10 kırtasiye markası, neredeyse yüzyıllardır pazara hakim olan markalar. Bunlar, küresel kırtasiye pazarını oluşturan ve bugün ticari olarak ve iş veya okul için kullandığımız ürünleri satan şirketlerdir.

 1. Staedtler

Staedtler Logo | evolution history and meaning, PNG

Staedtler Mars GmbH & Co. KG, bir Alman ince yazı yazmak için yazı gereçleri üreten şirkettir ve sanatçı, yazı ve mühendislik için gerekli olan çizim araçlarının üreticisi ve tedarikçisidir. Firma 184 yıl önce J.S. Staedtler tarafından 1835 yılında kurulmuştur ve çizim kalemleri, tükenmez kalemler, pastel boyalar, hareketli kurşun kalemler, profesyonel tükenmez kalemler ve standart ahşap kalemler dahil olmak üzere çeşitli yazı gereçleri üretmektedir.

Staedtler’in sahip olduğu ürün grubu grafit kalemler, mekanik kurşun kalemler, normal kurşun kalemler, işaretleyiciler, tükenmez kalemler, roller kalemler ve bazı kalemlerin ihtiyaç duyduğu yedekler gibi ürünleri içeren yazı gereçleri kategorisinden oluşur. Teknik çizim kategorisindeki ürün skalası teknik kalemler, pergeller, cetveller, kareler, çizim tahtaları ve yazı kılavuzlarını; sanat malzemeleri kategorisi renkli kalemler, pastel boyalar, tebeşirler, yağlı pasteller, boyalar, modelleme kili ve mürekkepleri; yardımcı parça kategorisi, silgi ve kalemtıraşları içerir.

Staedtler’de çalışan kişi sayısının, 3000 kişi civarında olduğu biliniyor.

 1. Faber-Castell

Faber Castell Faber-castell Econ 0.7mm Versatil Kalem(turkuaz) Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Faber-Castell, 2020 itibariyle dünyanın en büyük kırtasiye markalarından biri haline gelmiş ve tükenmez kalem, kurşun kalem, diğer ofis malzemeleri ve sanat malzemelerinin yanı sıra üst düzey yazı gereçleri ve lüks deri eşya üreticisi ve tedarikçisi olarak iş yapmaktadır. Merkezi Stein, Almanya’da bulunan Faber-Castell, dünya genelinde 14 fabrika ve 20 satış birimi işletmektedir.

Faber-Castell’de çalışan kişi sayısının, 6.500 civarında olduğu biliniyor.

Faber-Castell güncel kazancı, 887 milyon €.

Faber-Castell’in Üretim Tesisleri

Ülkeler Tesis Adı Kuruluş Yılı Ürettiği Malzemeler
Biafra Enugu 1961 Cilt tonlarına sahip ahşap kalemler
Kosta Rika Neily 1996 Ahşap kalemler ve renkli kalemler
Peru Lima 1965 Tükenmez kalemler, Marker kalemler ve fiber uçlar
Kolombiya Bogotà 1976 Mumlu boya kalemleri ve çizim aksesuarları
Brezilya Prata 1989 Çam ağaçları ve kereste fabrikası için fidanlıklar
Brezilya Manaus 1989 Plastik malzemeden silgi ve yazı gereçleri
Brezilya São Carlos 1950’ler Mumlu boya kalemleri, çizim aksesuarları, keçeli kalemler, yazı kalemleri, silgiler, fiber uçlu kalemler, kalemtıraşlar, renkli kurşun kalemler ve grafit kalemler
Hindistan Goa 1998 Mumlu boya kalemleri, keçeli kalemler, yazı kalemleri, silgiler, fiber uçlu kalemler
Avusturya Engelhartszell 1963 Mürekkep ve yazı kalemleri
Malezya Kuala Lumpur 1978 Araştırma ve Geliştirme, Satış, silgi üretimleri, tükenmez kalemler
Çin Guangzhou 2000 Plastik malzemeden kalemtıraş, silgi ve yazı gereçleri
Endonezya Bekasi 1990 Ahşap gövdeli renkli kalemler ve grafit kalemler
Almanya Stein 1761 Araştırma ve Geliştirme, Pazarlama ve Satış, Birinci sınıf yazı gereçleri üretimi

 

 • Faber Castell, 10’dan fazla ülkede 16’dan fazla üretim tesisine sahiptir ve bu da Faber Castell markasını dünyanın en iyi 10 kırtasiye markası arasında lider şirketlerden biri haline getiriyor.

Faber-Castell’in 2020 İtibariyle Sahip Olduğu Ürün Grubu

Faber-Castell’in ürün yelpazesi profesyonel sanat ve grafik kategorilerine ait kurşun kalemler (grafit ve renkli), pasteller, karakalemler, silgiler, kalemtıraşları; çocuk ve okul, sanat ve grafik kategorisi ürün yelpazesi kurşun kalemler, sulu boyalar, fırçalar, keçeli kalemler, pastel boyalar, silgiler, kalemtıraşlar, modelleme hamurları (oyun hamuru), yağlı pasteller, kağıtlar ve kapakları birbirine takılabilen keçeli kalemleri; teknik çizim kategorisi ürün yelpazesi mekanik kurşun kalemler ve bazı kalemler için gerekli olan yedekleri; kalem kategorisi ürün yelpazesi dolma kalemler, tükenmez kalemler ve yedek kalemleri; lüks kalem kategorisi ürün yelpazesi dolma kalemler ve tükenmez kalemler içermektedir.

 1. Maped

Maped | LinkedIn

Maped, 2020 itibariyle en iyi kırtasiye markası isimlerinden biridir. Merkezi Annecy, Fransa’da bulunan Maped, aile tarafından işletilen bir Fransız okul ve ofis kırtasiye ürünleri üreticisidir. Maped’in 9 ülkede 9 ortağı bulunuyor ve bu da onu 2020 itibariyle dünyanın en iyi 10 kırtasiye şirketinden biri yapıyor.

Maped’in 2020 İtibariyle Sahip Olduğu Ürün Grubu

2020 itibariyle Maped ürün grubu, yazı kategorisinde tükenmez kalemler ve mekanik kurşun kalemler içerir. Ek olarak, Maped’in okul kategorisi ürün yelpazesi pergel, silgi, kurşun kalemler için kalemtıraşlar, renkli kalemler, makas, keçeli kalemler, cetvel ve gönye; ofis kategorisi ürün yelpazesinde makas, kağıt kesiciler, zımba, delgeç ve klipsler; el işi kategorileri ürün yelpazesi kesiciler, mimar cetveli, açı şablonları, zanaat makasları ve delgeçleri içerir.

 1. Schwan-Stabilo

Schwanhäußer Industrie Holding – homepage

Schwan-STABILO yazma, renklendirme ve kozmetik kalemlerinin yanı sıra ofis kullanımı için işaretleyiciler ve fosforlu kalemler üreten bir Alman kökenli bir üreticidir. 165 yıl önce 1855 yılında kurulan Schwan-Stabilo Group, dünyanın en büyük fosforlu kalem üreticisidir ve 2020 itibariyle dünyanın en iyi kırtasiye markalarından biri haline gelmiştir.

Schwan-Stabilo’da çalışan kişi sayısının, 3.335 civarında olduğu biliniyor.

Schwan-Stabilo güncel kazancı, 373.000.000 €.

Schwan-Stabilo’nun 2020 İtibariyle Sahip Olduğu Ürün Grubu

Stabilo ürünlerinde dolma kalem, tükenmez kalem, roller ve jel kalemler, grafit kalemler, renkli kurşun kalemler, ince uçlu kalemler, fosforlu kalemler, pastel boyalar ve pastel kalemler dahil olmak üzere yazı gereçleri bölümlerini işleten dünyanın en iyi 10 kırtasiye markasından biridir.

Schwan-Stabilo Group’un diğer markaları arasında kozmetik şirketi Schwan Cosmetics ve dış mekan markaları Deuter, Ortovox, Maier Sports ve Gonso yer almaktadır.

 1. Muji

MUJI Ravintola - Home | Facebook

Muji, 1980 yılında kırtasiye alanında kalem, kurşun kalem ve defter dahil olmak üzere 40 ürün satarak başladı. Muji şu anda dünyanın en tanınmış kırtasiye markalarından biri; kendileri tarafından işletilen 328’den fazla mağaza işletiyor. Japonya’da 124 satış noktası bulunuyor ve İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Güney Kore ve Çin gibi ülkelerdeki, 505 uluslararası perakende satış mağazasına ürün tedarik ediyor. Muji’nin merkezi Toshima-ku, Tokyo, Japonya’dadır.

Muji’nin 2020 İtibariyle Sahip Olduğu Ürün Grubu

Dünyanın en iyi 10 kırtasiye markasından biri olan Muji’nin ürün yelpazesinde kırtasiye ürünlerinin yanı sıra ev eşyaları, mutfak gereçleri, moda, elektronik, ev aletleri, kozmetik, gıda ve mobilya ürünleri yer almaktadır.

 1. KOKUYO

Kokuyo Taiwan / 日本第一文具品牌- Home | Facebook

KOKUYO, kırtasiye malzemesi pazarına muhasebe defterleri tedarikçisi olarak girmiş ve bugün de ofis ve okul alanında herkes için kullanım kolaylığı sağlamak için tasarlanmış çeşitli ofis kağıdı ürünlerinin yanı sıra kırtasiye ürünleri ve PC ile ilgili ürünler üretmeye ve satmaya devam etmektedir.

KOKUYO’nun 2020 İtibariyle Sahip Olduğu Ürün Grubu

2011 yılında KOKUYO, Camlin Limited’i satın aldı ve Hindistan’a doğru genişleme fırsatı elde etti. KOKUYO Camlin Ltd. ürün yelpazesi, Tarapur, Taloja, Vasai, Jammu’daki fabrikalarda üretilen boyalar, mürekkep ve işaretleyicileri içermektedir. Ayrıca Mumbai, Pune, Delhi ve farklı üç bölgede de kendilerine ait ofisleri bulunmaktadır. Girişimlerini genişletmek, KOKUYO’yu dünyanın en iyi 10 kırtasiye firmasından biri haline getirmiştir.

KOKUYO Ortaklığına Bağlı Şirketler (2020)

 • KOKUYO Product Shiga Co., Ltd.
 • KOKUYO MVP Co., Ltd.
 • KOKUYO Supply Logistics Co., Ltd.
 • IWAMI Paper Industry Co., Ltd.
 • KOKUYO Vietnam Co., Ltd.
 • KOKUYO Vietnam Trading Co., Ltd.
 • KOKUYO Commerce (Shanghai) Co., Ltd.
 • KOKUYO-IK (Tayland) Co., Ltd.
 • KOKUYO Camlin Ltd.
 • KOKUYO RIDDHI PAPER PRODUCTS Private Ltd.
 • S&T Logistics (Shanghai) Co., Ltd.

 

 1. Sakura Color Products Corporation

Sakura of America - Home | Facebook

Merkezi Morinomiya-chuo, Chūō-ku, Osaka, Japonya’da bulunan Sakura Color Products Corporation, bir Japon kırtasiye markasıdır. Sakura başlangıçta pazara bir boya kalemi üreticisi olarak girmiş ve sonunda ilk yağlı pasteli icat etmiştir.

Sakura Color Products Corporation’da çalışan kişi sayısının, 1.200 civarında olduğu biliniyor.

Sakura Color Products Corporation’ın güncel kazancı, 90 milyon ¥.

Sakura Color Products Corporation’ın 2020 İtibariyle Sahip Olduğu Ürün Grubu

Dünyanın en iyi 10 kırtasiye markasından biri olan Sakura, ünlü kırtasiye ürünleri ile tanınmaktadır. Sakura’nın kırtasiye ürün yelpazesi tükenmez kalemler, jel mürekkepli kalemler ve kalem kategorisi altında yedekler içerir. Ek olarak, kalem kategorisi mekanik kurşun kalemler ve renkli kalemler; marker yani işaretleyici kalem kategorisi ürün yelpazesi su bazlı ve kalıcı keçeli kalemler, fosforlu kalemler ve fırça kalemler; yazı gereçleri kategorisi silgi, beyaz tahta silgisi ve kalem gibi ürünleri içermektedir. Son olarak, Sakura’nın sanat malzemeleri kategorisi boya kalemleri, pasteller, yağlı pasteller, suluboyalar, akrilik boyalar, guaj boyalar, yağlı boyalar, suda çözünen baskı boyaları, fırçalar ve paletler içermektedir.

 1. Typo

Typo (@Typoshop) | Twitter

Typo, moda giyim ve kırtasiye markalarıyla tanınan Avustralya’nın en büyük küresel perakendecisi Cotton On Group bünyesinde faaliyet gösteren dünyanın en iyi kırtasiye markalarından biridir.  Cotton On nispeten yeni olarak adlandırılan bir markadır. 1991’de kurulmuş ve  2008’de Typo ile bir kırtasiye markası olarak dünyaya açılmıştır.

Dünyanın en iyi 10 kırtasiye markasından biri olan Typo benzersiz, eğlenceli ve uygun fiyatlı kırtasiye ürünleriyle tanınmaktadır.

Cotton Group Ortaklığına Bağlı Şirketler

 • Cotton On Body
 • Cotton On Kids
 • Rubi
 • Typo
 • Supré
 • Factorie
 • Lost
 • Cotton On Foundation
 1. Canson

Canson - Agencies.Social

Canson, Fransa’da kurulmuş, güzel sanatlar için kağıt ve ilgili ürünler üreticisidir. Canson, 1557’de kurularak dünyanın en eski şirketlerinden biri olma unvanına sahiptir. Canson şu anda Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’da faaliyet göstermektedir.

Canson’da çalışan kişi sayısının, 450 civarında olduğu biliniyor.

Canson’un 2020 İtibariyle Sahip Olduğu Ürün Grubu

Canson’ın ürün yelpazesi, güzel sanatlar kategorisi altında suluboya, yağlı boya, akrilik, pastel, grafik sanatlar ve baskı resim ürünlerini içermektedir. Ek olarak, Canson’ın ürün yelpazesi, okul kategorileri altında okul ürünlerin; profesyonel tasarım kategorisinde mimari ölçekli modeller ürünleri; teknik ve dijital kategorileri altında baskı ve fotoğraf, teknik çizim ve ofis ürünleri; sanat ve zanaat kategorisi altında el sanatları ve eğlence fotoğraf kağıdı ürünleri içermektedir.

 1. Crane Currency

File:Crane-currency.jpg - Wikimedia Commons

2017 yılında Crane Company’ye satılan Crane Currency, banknot, pasaport ve diğer güvenlik sağlayan belgelerin basılmasında kullanılan pamuk bazlı kağıt ürünlerinin üreticisidir. Crane Currency, dünyanın en büyük 10 kırtasiye markasından biri olarak Crane & Co. ana şirketi altında faaliyet göstermektedir.

Crane Currency’de çalışan kişi sayısının, 1000 civarında olduğu biliniyor.

Crane Currency’nin güncel kazancı, 450 milyon ABD Doları (2018)

Yukarıda sıraladıklarımız, 2020 yılı itibariyle dünyanın en büyük 10 kırtasiye markasıdır. Bu 10 şirketin çoğu, yüzlerce yıldır iş yaparak ofis malzemeleri sektörünün önünü açmıştır ve yazı malzemeleri, kağıt, zarflar ve tüketicilerin ve işletmelerin günlük olarak kullandığı diğer tüm ofis malzemeleri üretiminde pazara öncülük etmeye devam edecektir.

Daha fazla kırtasiye içeriği için buradaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler