Dünya Kırtasiye Günü Nedir?

Kırtasiye Günü, kırtasiye ile ilgili her şeyi kutlamaya odaklanır.Kırtasiye haftası her yıl 20-26 Nisan arasında kutlanır.Kutlama her yıl bir hafta sürer ve dünyanın her yerinden kırtasiye severler arasında her zaman popülerdir. Bu haftanın konsepti, kırtasiye tutkunlarını bir araya getirerek, kırtasiye bağımlısı topluluğun haftayı ve kağıt kalem sevgisini kutlamasını sağlamaktır.Sanılanın aksine kırtasiye haftası, yalnızca kalem ve kağıt gibi temel kırtasiye malzemeleriyle ilgili değildir.

YouGov araştırmasının bir parçası olarak Kırtasiye Haftası tarafından yaptırılan araştırma, kırtasiye severler hakkında bazı ilginç bilgiler ortaya çıkmıştır. Örneğin, yetişkinlerin %92’si elle yazmak için zaman ayırmanın gerekli olduğuna ve mümkün olan her yerde ciddiye alınması ve kutlanması gerektiğine inanıyor. Yetişkinlerin %97’si, çocuklara sürekli bilgisayarda yazı yazmaktansa düzgün yazmanın öğretilmesinin önemli olduğuna inanıyor.

Kırtasiye Haftası’nın harika yanı, yazılı kelimeyi ve kırtasiye ile ilgili her şeyi kutlaması gerçeğidir. Kutlanan sadece yazı değil, aynı zamanda yazmayı mümkün kılan ürünlerdir.

Kırtasiye Günü Tarihi

Kırtasiye Haftası’nın amacı her zaman dünyanın dört bir yanından insanların yazılı kelimenin önemi hakkında konuşmasını sağlamak ve toplumu gerçekten yazmaya odaklanmaya teşvik etmek olmuştur. Sürekli e-posta göndermek ve mesajlaşmak yerine bu hafta mektup yazmaya devam etme ihtiyacını vurgulamaya yardımcı oluyor.

Kırtasiye Haftası elle yazma sürecini desteklemeye ve dünyanın dört bir yanından diğer insanları dizüstü bilgisayarlarını ve tabletlerini bırakıp klavye yerine kalem ve kağıtla yazmaya teşvik etmeye odaklanır. Başkalarını, favori not defteri markalarından olmazsa olmaz kalemlerine, kurşun kalemlerine, kalem traşlarına ve kalem kutularını dolduran her şeye kadar en sevdikleri kırtasiye malzemelerinin ayrıntılarını paylaşmaya teşvik etmek. Birçok kırtasiye meraklısının Kırtasiye Haftası’nı sevdiği şey, onlara başkalarının kalem kutularında sakladığı ve olmazsa olmaz olarak gördüğü tüm öğeleri öğrenme fırsatı sunmasıdır.

İnsanların elle yazmak yerine klavyede yazmayı tercih ettiği bir dünyada, yazılı kelime sanatının kaybolacağına dair gerçek bir endişe var. İşte Kırtasiye Haftasını bu kadar önemli bir kutlama yapan, el yazısının canlılığını vurgulayan, her şeyi bir bilgisayarda yazarken poz veren şeydir.

Bildiğimiz tek şey, el yazısının lamba yakmak, şehirde ağlamak veya kapıdan kapıya satışlar kadar ölü bir ticaret haline gelebileceği, sonunda insanların bir şeyleri not etmek için sadece yazarak kullanmaları, ki bu elbette ciddi bir kayıp olurdu. Bu nedenle diğerlerinin yanı sıra yazılı kelimenin kutsallığını kutlayan herhangi bir gün, hafta veya ay çok önemlidir.

Sizde kırtasiye aşıklarındansanız Kırtasiye ile ilgili diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Kırtasiye Günü Nasıl Kutlanır?

Dünyanın dört bir yanından kırtasiye meraklıları, haftanın neyle ilgili olduğu ve nasıl kutlanması gerektiği hakkında kelime yayarak Kırtasiye Haftası’nı kutlama eğilimindedir. Geçen yılki kutlama haftasında, Twitter ve Facebook’ta 20.000’den fazla sosyal medya kullanıcısı, bir dizi ilgili hashtag kullanarak kutlamalara katıldı.

Bu yıl, her biri hafta boyunca farklı bir günle ilişkilendirilen önceden belirlenmiş bir dizi hashtag oluşturuldu. Bunlar şunları içerir:

Pazartesi – #makeanotemonday
Salı – #pencilday
Çarşamba – #worldstationeryday
Perşembe – #letsgetcreative
Cuma – #Fountainpenfriday
Cumartesi – #stationeryshopcumartesi
Pazar – #sendaletterday

Genellikle, Kırtasiye Haftası kutlandığında, dünyanın dört bir yanından okullardan, üniversitelerden ve işletmelerden, sosyal medya gönderilerini paylaşılır.Kutlamalarla bağlantılı projeler üzerinde çalışarak kutlamalara katılan çok sayıda ücretsiz basın alır. Bir dizi kırtasiye sever, ilginç ve benzersiz gerçeklere odaklanarak Kırtasiye Haftasını kutlamayı tercih ediyor. Bunlar şu gerçeği içerir:

Bir ton kağıdı geri dönüştürmeyi seçerek 17 ağaç, 26.000 litre su ve 700 galon yağ tasarrufu yapacaksınız. Bu gerçeğin gösterdiği şey, konu defter ve not defteri olduğunda geri dönüştürülmüş kağıda yatırım yapmayı seçerek kırtasiye severlerin çevreye yardımcı olabileceğidir. Bir başka eğlenceli gerçek ise, kağıdın MÖ 100 yılında Çin’de icat edilmiş olması, ilk ticari kağıt yapım sürecinin ise MS 105 yılında Han Hanedanlığı döneminde başlamış olmasıdır. Binlerce yıldır kullanılan papirüs ve parşömen yerine konuldu.

Ayrıca, ‘kalem’ kelimesinin, ‘tüy’ anlamına gelen latince bir kelime olan ‘penna’ teriminden geldiği ve tabii ki insanların eskiden tüy ve mürekkep kullanarak böyle yazdığı güzel bir gerçek. Penne makarnaya tüy ucunu andırdığı için penne denildiğini biliyor muydunuz?

İlk kurşun kalemlerin sadece bir ipe sarılmış ve bağlanmış grafit çubukları olduğunu biliyor muydunuz? Ekmek, tarihin bir noktasında geçici bir silgi olarak kullanıldı. İlk mürekkepler 5000 yıldan daha uzun bir süre önce yaratıldı ve eşek derisinden elde edilen kurum ve jelatin gibi maddeler kullanıldı. Endişelenmeyin, bugün mürekkep tamamen zulüm içermez ve sadece boyalardan yapılır.

Vahşi doğada şempanzelerin kayaları keskinleştirdiğini ve kayalara işaretler kazımak için kullandıklarını gözlemlediğini biliyor muydunuz? Birçok kırtasiye sever, şempanzelerin de pek çok insan gibi yazma tutkusu olduğuna inanır. Bu Kırtasiye Haftası, diğer kırtasiye severlerle bir araya gelin, kırtasiye topluluğuna katılın ve şık bir şekilde kutlayın.

Yazımızı sonuna kadar okuduysanız muhtemelen bir kırtasiye tutkunusuz.Woohoobox’ın hoşunuza gidebiliceğine inandığımız harika bir kırtasiye kategorisi mevcut.Buradaki kırtasiye linkine tıklayarak ilginç ve eğlenceli ürünlere göz atabilirsiniz.

Yorum ve görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar:

İnternetten Kırtasiye Alışverişi Yapmak Güvenli Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler