Doğru Okul Çantası Seçimi Nasıl Yapılır?

Yeni ‌eğitim yılının başlaması ile birlikte, okul için ihtiyaç olan eşyalar reyonlarda yerini almaya başlamışken doğru okul çantası seçimi daha fazla önem kazanır. Gençlerin ve çocukların en çok kullandığı materyallerin başını çeken okul çantaları; her yaştan öğrencinin eğitimi adına gereken kırtasiye ürünleri, kişisel eşyaları ve ders kitaplarına etkili bir koruma sağlar.Okul çantaların madde kalitesi ve anotomi yapısına uygunluğu gelişme çağındaki çocukların en çok omurga sağlığı açısından ciddi önem taşır. Küçük çocuğunun okul zamanı boyunca atik ve sağlıklı olmasını arzuluyorsan okul çantası nasıl olmalı, beraber göz atalım.

En doğru okul çantası için gereki ipuçları içeriğimizde yer alan başlıklar halinde seninle paylaşmak istiyoruz.İçerik başlıca şu konuları kapsamaktadır

 • Okul Çantası Alırken Sorman Gereken Sorular
 • Doğru Okul Çantası Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?
 • Okul Çantası Nasıl Olmalı?
 • Okul Çantası Büyüklüğü Ne Olmalı?

Okul Çantası Seçerken Sorman Gereken 5 Soru

Okul çantası edinmeden önce sorulması gereken 5 temel önemli soru aşağıdaki gibidir:

 1. Çocuğun kaç yaşında?
 2. Çocuğun ne kadar ağırlık taşıyabilir?
 3. Çocuğunun hangi beden çantaya ihtiyacı var?
 4. Okul kıyafeti için hangi renk uygundur?
 5. Çocuğun için en rahat tarz hangisidir?

Okul sırt çantası seçerken değerlendirmek  gereken en önemli etken, çocuğunun yaşıdır. Bir diğer önemli konu ise okulun önerdiği bir seçenek ya da rengin olup olmadığıdır. Okul çantası satın almadan okulun şartlarını ya da prosedürlerinigözden geçirmende fayda sağlayacaktır. Ek olarak çocuğunun yaş grubuna ve kas durumuna göre taşıyabileceği maksimum kapasitesi bulunmalıdır. Çantanın küçük çocuklar için en rahat ve en doğru ebatta olduğundan emin olmak kesin bir durumdur.

Çok fazla sayıda farklı çanta modeli vardır, en yaygın olarak ise sırt çantası  olarak tasarlananlardır. Diğer seçenekler içinde tekerlekli modeller , omuz modelleri ve elde taşınabilir çantalar bulunur. Küçük çocuğun için hangi modelin en iyisi olduğuna kararlaştırmak  birkaç etkene bağlıdır. Tutacağı eşya durumu fazla ise çantanın kapasitesi ve kişinin taşıyabileceği yük durumudur. Genellikle bir sırt okul çantası veya tekerlekli bir çanta modelleri, çok fazla okul kitabı taşımak zorunda olarak biri için en iyisidir.

Yanlarında çok fazla kitap ve defter taşıması zorunda olmayanar içinse omuz modelli çantalar, enuygun bir seçenek olabilir. Fakat vücudun bir yönüne  ağırlık yüklemek narin bedenlerin gelecek yıllarda sırt ağrısı yaşamasına sebep olabilir.

Doğru Şekilde Okul Çantası Seçmek Neden Önemli?

Doğru Şekilde Okul Çantası Seçmek Neden Önemli?

 • Çocuğun ilk senelerinde öğrenme yeteneği, yanlış okul sırt çantaları kullanımından sert şekilde etkilenebilir. Okula ağır yüklü bir çanta taşımak sırt bölgesindeve vücudun diğer yanlarında ağrıya, fiziksel bozukluklara ve strese sebepolabilir. Bu da küçük çocuğun sınıfında motivasyonunu kaybetmesine sebep olabilir ve öğrenimini negatif yönde yönde etkileyebilir.
 • Okulun ilk zamanlarında gençlerde genellikle okula sadece birkaç kitap götürmeler istenir. Fakat bu kitapların yükü oldukça fazla olabilir. Küçüklik zamanlarının vücut yapısına uygun seçenekleri tercih ederek yükü ağır kitapların etkisi hafifletebilirsin.
 • Çocuğunun arzuladığı çanta onun morga kısmını ve omuzlarını iyi durumda tutmak için gerekli niceliklere sahip olmayabilir. Böyle durumlarda istediği çantayı edinebilir, ders dışı aktiviteler için kullanmasına izin sağlayabilirsin.

Okul Çantası Seçenekleri Nasıl Olmalı?

Okul çantası alma işlemi çok önemlidir ve bir aile olarak bu görevi ciddiye almamız gerekmektedir. Durum böyle olunca, küçük çocuğunun gelecek yıllarda sağlığını etkileyebilecek postür bozukluklarına ve sırt ağrılarına problemlerine sahip olmaması için en ideal okul sırt çantası nasıl olmalı?

 • Okul sırt çantası küçük çocuğunun bedenine tam olarak oturmalıdır. Uygun seçeneği çok büyük bir çanta alınmamalıdır.
 • Sırt çantası modellerinden satın almayı arzu ediyorsan sırt çantanın en ortası küçüğün bel hizasında yer almalıdır. Ek olarak çantanın köşeli ve ayarlanabilir bel pozisyonuna sahip olma durumuna da dikkat edilmelidir.Okul Sırt çantasının bel ayarı bağlantısı sırt çantanın ağırlığının eşit dağılmasına fayda sağlar. Çantanın yükü pelvis kası tarafından yüklenilmeli ve bacaklara aktarılmalıdır. Omurga ve omuz, ağırlığın en büyük kısmında taşımamalıdır.
 • Çift askısı olan okul sırt çantası seçeneklerinitercih etmelisin. Tek tarafı olan sırt çantaları yükü eşit olarak dağıtamaz. Ek olarak sırt ‌destek pedlerinin kalın ve yumuşakolması da öenm arz etmektedir. Sonuç olarak çocuğun sert nesneler ya da kitap uçlarının verebileceği rahatsızlık hissiyatı yaşatmadan çantayı yüklenebilir.
 • Belirlediğin çantanın omuz kısmının uzunluğu da çok önemlidir. Askıların destekleyici klipsleri olmalı ve sırt çantanın ortası küçüğün beline oturana kadar ayarlanabilmelidir.
 • Çanta malzemesinde kullanılan malzemeyi mutlaka kontrol etmelisin. Fitalat vs gibi veya alerjen madde içerip içermediği durumlarda bilgi sahibi olmalısın. Beğendiğin sırt çanta modelini almadan önce markanın kalite durumlarını kontrol edebilirsin.

Okul Sırt Çantası Kaç Litre Olmalı?

Okul Sırt Çantası Kaç Litre Olmalı?

Okul dönemindeki çocukların vücut ebatlarının %10-15’inden fazla yükü taşıması duruş komplikasyonları ile bel ve sırt ağrısına neden olabilir. En önemli olarak büyüme ve gelişme dönemimdeki çocukların sağlıklı kemik büyümesi için doğru okul sırt çantası alımı oldukça önemlidir. Aksi durumda çocuklar erken yaş grubunda duruş bozukluğuna bağlı öenmli problemlerle karşı karşıya kalabilir. Örnek vermek gerekirse, çocuğun 25 kilo ise 2,5 ila 4 kilodan fazla ağırlık taşımaması önerilir.

Modelin çantanın da bu yükler arasında eşyayı kaldırabilecek kapasiteye sahip özellikte olması gerekir. Ek olarak çantanın boş yükü da göz önüne almalısın. Bu sebeple hafif malzemeler kullanılarak yapılan çanta modelleri öncelik yaratmalıdır. Düz bir okul çantasının 15-20 litrelik kapasiteye sahip özellikte olması yeterlidir. Küçüğün okul kitapları, kırtasiye ürünleri, kişisel materyalleri ve beslenme çantaları için bu değer iyi bir değerdir.

Woohoobox’ta Aradığın Okul Çantalarını Bulabilirsin

Yüzde yüz  orijinal ürünleri ile okul çanta alışverişini daha keyifli ve güvenli hale getiren ‌woohoboox; tüm modellerini Türkiye’deki global yetkili şirketlerin bayilik anlaşması sonrasında üretir ve temin eder.Woohoobox okul çantalarını sürpriz dönemsel kampanyalar,ücretsiz kargo fırsatı ve kapıda ödeme seçeği ile satın alabilirsin.

İlgili Yazılar:

Tüm Kırtasiye İçerikleri

Okula Dönüş İçerikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler