Doğru Hediye Seçimi Nasıl Yapılır?

Hediye vermekten gurur duyacağınız o şanslı kişiye nasıl seçeceğinize dair sekiz eğlenceli, kolay, yaratıcı ve bilimsel olarak kanıtlanmış ipucunu blog yazımızda bulabilirsiniz 🙂

Anımsatıcı Hediyer Verebilrisiniz!

Bu sabah hangi çorapları giyeceğime karar veremedim.Bir çift, arkadaşımın annesinden bana doğum günüm için hediyeydi diğeri, kız kardeşimden bir yılbaşı hediyesiydi. İkisi de onları aldığım zamana ve bana verenlere dair mutlu anılar getirdi.

Bu çoraplar aslında bana iki güzel anı anımsatarak o güne daha iyi başlamama neden olmuşlardı.Klasik hediye olan bu çoraplar aslında harika hediyelerdi! Onları her zaman takıyorum ve ne zaman yapsam, bana veren insanlara minnettarım.

Bu farkındalık beni derin bir dalışa soktu. Hediyeleri nasıl seçeceğime dair inançlarımı yeniden inşa etmek için hediye verme ile ilgili psikolojiyi, uzman tavsiyelerini ve çevrimiçi hikayeleri okudum.

1-Problem Çözmeye Odaklanabilirsiniz

Başkalarına (ve kendimize) hediye alırken yaptığımız en büyük hatalardan biri, daha fazla şey vermenin insanları daha mutlu ettiğini düşünmektir.

Bu tamamen doğru değil.Mutlulukğu pozitif şeyleri çoğalmakla negatif şeyleri azaltarak daha kolay elde edebiliriz!

Öyleyse konu hediye seçmeye geldiğinde, alıcınızın hayatındaki bir sorunu bulun ve çözün.

2. Onlara Daha Fazla Sorun Vermeyin

İnsanlar karar vermek zorunda kalmaktan hoşlanmaz, bu yüzden onları buna zorlayan bir hediye seçmeyin.

✗ Hediye Kartı Satın Almayın
Birine bir hediye kartı satın aldığınızda, karar verme yükünü ona yükleyerek ona sorun yaşarsınız.

✗ Tarih Eklenmemiş Deneyimleri Hediye Etmeyin
Bir masaj veya yemek pişirme dersi verirseniz, onu da planlayın. Alıcı yeniden planlamaya zorlansa bile, bunu yapmak zorunda kalır. Karar vermek zorunda değiller.

3. Gösterişli Çiçekler Değil İlginizi ve Düşüncenizi Gösteren Hediyelere Odaklanın

Hediyelerdeki seçimlerimiz bencil olma eğilimindedir. Harika hediye verenler olmanın ihtişamını istiyoruz, bu yüzden maksimum göz kamaştırıcı faktörle hediyeler satın alıyoruz. Örneğin gösterişli çiçekler.

Sorun, flaşın kaybolması ve alıcının geriye kalanıyla ilgilenmesi.

Özverili olmak için, hediyeleri nasıl seçeceğiniz konusunda daha iyi bir strateji, sonuncu pratik hediyeler satın almaktır. Örneğin bitkiler. Daha az göz kamaştırıcı fayda elde edebilirsiniz, ancak bunlar sürekli olarak ödüllendirilir. Araştırmalar, gösterişli bir hediyenin tek seferlik hitinden daha ağır bastığını buldu.

4. Çok Fazla Düşünmeyin

Hediye verenler olarak birini ne kadar iyi tanıdığımızı göstermek istiyoruz. Ama alıcıyı senden daha iyi kim tanıyor biliyor musun?

Kendisi!

Bu yüzden size ne istediklerini söylediklerinde, aptalca onları alt etmeye çalışmayın.Ne istiyorlarsa onları almak en mantıklısıdır.

Biraz düşüncesizce gelebilir ama onlar için öyle değil. Şaşırtıcı araştırmalara göre, hediye alanlar en düşünceli hediyelerin istedikleri hediyeler olduğunu söylüyor.

5. “İhtiyacım Olan Her Şey Bende” Dedikleri Zaman Bunu Yapın

Annelerimiz özellikle “İhtiyacım olan her şeye sahibim. Senin doğum günümde yanımda olman yeterli. ” diye konuşur.

Bunun tam olarak anlamı aslında “Beni ne kadar sevdiğinizi göstermek için hediyemle ekstra cömert olmanıza gerek yok ancak yaratıcı bir hediye hiçte fena olmazdı” ‘dır.

Alternatif olarak;

Eğer bunu diyen biri için özel bir şey yapmak istiyorsanız ve kendinizi de para harcamaya mecbur hissediyorsanız, güzel bir akşam yemeği ya da küçük bir gezi için ya da farklı şehirleri ziyaret etmek için bilet satın alarak kaliteli zaman geçirmeyi planlayabilirsiniz..

6.Onlara Dinamik Hediyeler Verebilirsiniz

✓ Yararlı Bir Şey Verin
Araştırmalar, insanların yararlı bir eşyayı hediye olarak aldıklarında, kendileri için satın aldıklarından daha çok değer verdiğini, çünkü yenilik geçerliliğini yitiriyor ama duygusallık azalmadığını gösteriyor.

Bahsettiğim çoraplar mükemmel bir örnek. Diğerleri, en sevdiğiniz tariflerin basılı bir koleksiyonu veya yeni dairelerini dekore etmek için bir resim, baskı veya seramik çalışmadır.

✓ Anı Yakalayın
Anı yakalayarak bir deneyimin armağanını daha duygusal hale getirin.

Örneğin, aşçılık dersi veya hafta sonu gezisi gibi bir deneyim satın alırsanız, bunu bir fotoğraf albümü oluşturun.

Ekstra Duygusallık İçin;
Düğün, mezuniyet veya emeklilik (veya emeklilik?) Gibi özel bir yaşam olayını kutlayan hediyeler için duygusallığın çok önemli ve etkili olduğunu unutmayın.

Araştırmalar, fiziksel eşyaların bu tür durumlar için deneyimlerden daha iyi hediyeler verdiğini bulmuştur.

Ekstra Ekstra Duyarlılık İçin;

Hediyeyi kişiselleştirin.

Bu, yüzünüzü veya isminizi yakın bir yere koymanız anlamına gelmez. Üzerine baş harflerini koyun belki tarihte olabilir.Bu tür bir kişiselleştirme, hediyenin benzersizliğini artırır. Ayrıca, başkaları bunu sorduğunda, alıcı sizi ve birlikte kutladığınız özel günü hatırlayacaktır.

7. “Şimdi” Güzel Bir Alternatif Olabilir

Verdiğiniz şey özellikle düşünceli olmasa bile (en azından zihninizde), onu nasıl verdiğinizle onu daha da özel hale getirebilirsiniz.

Şimdiki zamanınızın özel bir sunumu duyguları ortaya çıkarır ve hediyeye ekstra değer katmak için ona bağlanan anılar oluşturur.

Örnekler
Bir mektup. Normal yaşamda bayat olan ancak özel günlerde çok takdir edilen duygularla dolu, düşünceli bir mektup yazın.

8. Daima En İyisini Satın Alın

Birine deneyim yerine fiziksel bir ürün almaya karar verirseniz, sınıfının en iyisi olduğundan emin olun.

Bunu tam olarak maddiyat ile ilgili olduğunu düşünmek yanlış olabilir.Örneğin taklit veya kolay bozulabilen kalitesiz ürünlerin zarar görmesi ona hediyeyi verdiğiniz anın negatif bir yanını yansıtır.

Veya daha küçük düşünün. Alıcılar, olağanüstü küçük bir hediyeden ortalama büyük bir hediyeden daha uzun vadeli değer elde edecekler.

Woohoobox Hediyelik Alternatifleri

Woohoobox olarak Türkiye’de hiç bir mağazada bulamayacağınız tasarım ürünleri sunmanın gururunu yaşıyoruz.Mağazamızdan çok ilginç ve kullanışlı bir çok hediye seçenekleri ile değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Özel Tasarım Hediyeler

Hediye Kutuları

Hediyelik Kırtasiye Ürünleri

 

Woohoobox Blog Sayfasının diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler