Doğal Taş Nedir, Ne İşe Yarar?

Doğal taş, titreşim ve frekanslarının olduğuna inanılan, çeşitli durumlar için kullanılan, fiziksel veya enerjisel olarak olumlu etkileri olan minerallerdir. Doğal taşlar çeşitli formlarda olabilir. Aksesuar, takı, dekor, cilt bakım ürünleri ya da ham şekilde kullanım şekilleri vardır. Her doğal taşın kendine has şifacı özellikleri bulunmakla birlikte, doğal taşların etkisi burçlara göre değişkenlik gösterebilir.

En Çok Kullanılan Doğal Taşlar Hangileridir? Özellikleri Nelerdir?

Her doğal taşın spesifik özellikleri vardır. En çok kullanılan doğal taşlar ve özellikleri aşağıdaki gibidir;

Ametist:

Ametist, Antik Mısır, Yunanistan ve Roma dönemlerinde değerli bir taş olarak kabul edilmiştir. Yunanca “amethystos” kelimesinden gelir ve “uykuya geçmeyen” anlamını taşır. Ametist , bir çok kültür için kutsal taş olarak kabul edilir.

Ametist, bir mineral olarak kristal şeklinde kireçtaşı grubunda yer alır. Renkleri mor, lila ve mavi arasındadır. Ametist, meditasyon ve düşüncelerin netleştirilmesi için kullanır. Ayrıca, stresi azaltmak, uyku düzenini düzeltmek ve enerjiyi dengelemek amacıyla kullanılabilir. Birçok insan için ise güzellik, zarafet ve zenginlik anlamlarını taşıyan bir semboldür.

Kaynak Pexels

Kuvars: 

Kuvars taşının kökeni antik dönemlere dayanır. O dönemde değerli bir taş olarak kabul edilmiştir. Örneğin, Mısır, Eski Çin ve Eski Hindistan gibi birçok kültürde kuvars taşına tapınılmıştır. Kuvars, silikat mineral grubunda yer alır. Adı, Latince  “quartz” kelimesinden gelir. Beyaz, siyah, kahverengi, kırmızı, mavi ve yeşil renkleri mevcuttur.

Kuvars, çeşitli amaçlar için kullanılır. Örneğin, kristal kuvars, enerji dengelerinin sağlanmasına ve meditasyon pratiklerinin desteklenmesine, odaklanmaya yardımcı olur. Ayrıca, kristal kuvars, stresi azaltmak ve kişinin kendini ifade yeteneğini güçlendirmeye de yardımcı olur. Bir başka kullanım alanı ise cilt bakımıdır. Kuvars taşı, cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Kaynak: Pinterest 

Turkuaz Taşı: 

Turkuaz taşı, mineral olarak kireçtaşı grubunda yer alır. Antik Mısır ve Eski Meksika gibi birçok kültürde değerli bir taş olarak kabul edilmiştir. Turkuaz taşının kişiye uğur ve şans getirdiğine inanılmaktadır. Aynı zamanda başarı getirmesi özelliği ile bilinir. Turkuaz taşı aksesuar olarak kullanıldığı takdirde etkisi daha da artmaktadır.

(Bknz: Turkuaz taşı yüzük) Kaynak: Pinterest

Sitrin Taşı:

Sitrin taşı, yüzyıllardır takı olarak kullanılmıştır ve hala popüler bir seçenektir. Sitrin taşı güzelliği ve renkleri ile öne çıkar. Sarı ve turuncu renkleri genellikle insanlar üzerinde pozitif enerji ve neşe uyandırır. Sitrin taşı aynı zamanda hayat enerjisini arttırmak ve kişiyi pozitif düşünceler yönlendirmek için kullanılabilir. Sitrin taşının bolluk ve bereketi arttırdığına inanıldığından halk dilinde “para taşı” şeklinde nitelendirilir

Kaynak: Unsplash

Doğal Taşları Nasıl Kullanabilirsiniz?

Doğal Taşların Yaşam Alanında Kullanılması

Doğal taşlar, pozitif etkilerinden dolayı yaşam alanlarında  tercih edilebiliyor. Ofiste, evde ya da sürekli olarak bulunduğunuz her yerde enerji dengeleyeci doğal taşlar bulundurmak, üzerinizdeki negatif etkiyi azaltacaktır. Kullandığınız taşın özelliklerine bağlı odaklanmanızı artırabilir, stresi azaltabilir.

Sürekli olarak kullanılan doğal taşların enerjisini dengelemek çok önemlidir. Doğal taşlarınızı düzenli olarak temizlemek, taşın enerjisini koruyacaktır. Ilık bir suyun içerisine deniz tuzu dökerek ve sonrasında üzerinde tütsü gezdirerek negatif enerjiyi arındırabilirsiniz.

(Bknz: Ham Kuvars Taşı) Kaynak: Pinterest

Takı-Aksesuar Olarak Kullanmak

İhtiyacınız olan durum için ona en uygun taşı üzerinizde taşımak sizi her zaman iyi hissettirecektir. Fakat kullandığınız doğal taş takıya sizden başkası temas etmemeli, ettiği takdirde yukarıda bahsettiğimiz gibi doğal taşınızı arındırmalısınız. Eğer sizden başkası temas ederse negatif enerjisi taşa yansıyabilir. Peki üzerinizde bir doğal taş taşımak ne gibi durumları engeller? Örneğin; çok çabuk sinirlenen bir yapınız varsa takılarınızı ametist taşından yapılan takılarla değiştirebilirsiniz. Ametist, öfkenizi kontrol etmenizi ve stresinizi azaltmanızı sağlayacaktır. Bir başka örnek ise eğer nazarı ve kötü enerjiyi çektiğinizi düşünüyorsanız amazonit taşından yapılmış aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Amazonit taşı, negatif enerjiyi üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

(Bknz: Ametist taşından yapılmış yüzük) Kaynak: Pinterest

Bebeklerde Doğal Taş Kullanmak

Bebeklerin belli dönemleri zorlu ve sancılı geçer. Örneğin, bir bebeğin diş çıkarma dönemi son derece ağrılıdır. Bu dönemlerde kehribar taşı (amber taşı) kolye kullanmak, bebeğin huysuzluğunu ve ağrılarını minimuma indirecektir ve stresini azaltacaktır.

(Bknz: Kehribar Bebek Kolyesi) Kaynak: Pinterest

Cilt Bakımında Kullanılması

Doğal taşlar cilt bakımında da oldukça fazla tercih edilmektedir. Rutin cilt bakımı sonrası doğal taşlar ile yüz masajı yapabilirsiniz. Bu, yüzünüzün daha canlı, genç ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır. Azurit, selenit, akik gibi doğal taşlar yüzünüzdeki gerginliği almanızı sağlayacaktır.

 Kaynak: Pinterest

Cüzdanda Taşınması

Bazı doğal taşların bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Sitrin taşı bolluk ve bereket getirdiğine inanılan taşlardan biridir. Sitrin taşını cüzdanınızın ya da çantanızın bir köşesinde bulundurmanız bolluk ve bereket getirdiği inancı vardır.

(Bknz: İşlenmiş küçük sitrin taşları) Kaynak: Pinterest

Kişiselleştirilebilir Doğal Taş Ürünlerine Şimdi Göz Atın

Sonuç olarak, doğal taşların hayatın pek çok noktasında kullanıldığı söylenebilir. “Peki, ben bu doğal taşları nereden satın alabilirim?” Diye soruyorsanız, gelin beraber Woohoobox’ta satılan doğal taşlara göz atalım.

Nazardan koruyan, boynunuzdan hiç çıkarmayacağınız havlit taşı kolye;
Nazardan Koruyan Doğal Taş Kolye- Woohoobox
  • Doğal taşların sadece insanlar üzerinde etkisi var sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Evcil hayvanlarınız için de doğal taş tasma kullanabilirsiniz. Onlarında stresten arınmaya ihtiyacı olabilir 🙂
Woohoobox -Doğal Taş Tasma
Woohoobox -Doğal Taş Tasma Modelleri

Çok daha fazlası için Woohoobox’ta Doğal Taşlar kategorisine göz atabilir ve size en uygun olan doğal taşı seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler