Dizüstü Bilgisayar vs Not Defteri: Hangisi Not Almak İçin Daha İyi?

Dizüstü bilgisayarlar günümüzde pek çok alanda daha kullanılır hale geldiler. Bu kullanım alanlarından biri de üniversite sınıfları. Peki ya klasik not defterleri? Bilgisayarda yazmak, el yazısı kullanmaktan daha mı iyi?

Araştırmacılar, dizüstü bilgisayarların sınıfta bir sorumluluğun dikkate alınmamasına ve dikkat dağıtıcı bir özelliğe sahip olduğunu söylüyor. Ancak tam tersine öğrenciler, dizüstü bilgisayarların geleneksel  olarak kullanılan defterlere not almaktan daha faydalı olduğunu söylüyor. Peki kim haklı? Dizüstü bilgisayar yerine not defteri kullanmanın artı ve eksi yönleri nelerdir?

Dizüstü Bilgisayarlar

Artı Yönler:

 • Normalde yazdığından daha hızlı yazabilirsin

Bazı insanlar hızlı konuşur. Okulunuzdaki hocalar da hızlı konuşanlardansa bir slayttaki konu hakkında not almak için acele etmek zorunda kalırsınız ve hoca bir sonraki slayta geçtiyse, onu geri döndürebilmek pek de mümkün değildir. Bilgisayar, hepsini yazabilme şansınızı artırır.

 • Daha düzenli

Bir dizüstü bilgisayarda notlarınızı, ders müfredatını, takvimi ve kaynakları tek bir yerde, düzenli bir şekilde organize edebilirsiniz. Basılmış sayfalarla dolu farklı kitaplar veya araştırmalarla dolu ciltler arasında gezinmenize gerek yok. Dizüstü bilgisayarlar oldukça kullanışlıdır.

 • E-mail özelliği

Hasta olan ve bir dersi kaçıran bir arkadaşınız varsa, not defterinizin tamamını vermek veya kolayca kaybolabilecek sayfaları yırtıp atmak yerine, notları e-mail üzerinden göndermek inanılmaz derecede kolaydır ya da derste ele alınan konularla ilgili bir sorunuz varsa, ders sorumlusuna bir e-mail gönderebilir ve yazdıklarınızdan alıntı yapabilirsiniz.

 • Kopyala + Yapıştır

Dijital bilgi kartları mı yapmak istiyorsunuz? Notlarınızdan kopyala + yapıştır yapın. Araştırma makalenizde bir şey alıntılamanız mı gerekiyor? Kopyala + yapıştır yapın. Bir sınav için notlarınızdan özet çıkarıyor ve yeniden yazmak istemiyor musunuz? Kopyala + yapıştır yapın.

Eksi Yönler:

 • Dikkat dağıtıcı olabilir

Dürüst olalım, zorunda olduğunuz için ders notları yazmaktan, Facebook veya Twitter’da gezinmeye geçmek bilgisayar üzerinde çok kolay. İnternete erişim aslında hem bir lütuf hem de bir lanettir, ancak ders sırasında daha çok ikincisidir. Dizüstü bilgisayarlar yalnızca sizin için değil, çevrenizdeki insanlar için de öğrenmeyi azaltacak cazibededir. Önünüzde oturan kişi Twitter’a giriş yaparsa veya ekranda ilginizi çekecek bir şey olursa, gözünüz ve aklınız bir an için bile olsa doğrudan ona kayacaktır.

 • Kelimesi kelimesine not alma

İster inanın ister inanmayın ama hocanın söylediklerini kelimesi kelimesine yazmak pek yardımcı olmaz. Bir kişinin size yazı yazdırmaması  ilgi çekici değil aksine ilgi dağıtıcıdır. Bundan dolayıdır ki bir ekrana yazı yazdığınızda gereken bilgiyi alamazsınız.

 • Teknik sıkıntılar

Bilgisayarlar en kötü zamanlarda arıza yapabilir. Sınıfın ortasında mavi ekran görmek hem son derece stresli hem de üzücü olabilir. Arızalar, notlarınızın kaybolmasına (kaydedilmemişse) ve zaman kaybına yol açar. İnternet bağlantıları kaliteli olmayabilir.

Not Defteri

Artı Yönler:

 • El yazısı hafızayı geliştirir

Araştırmalar el ile yazmanın, bu bilgilerin ezberlenmesini ve hatırlanmasını artıracağını gösteriyor. Bu da sınavlar için oldukça yardımcı olmaktadır.

 • Seçici not alma

Bilgisayarda yazdığınız kadar hızlı yazamayacağınız için, not defterine yazarken hangi bilgileri yazacaklarını seçmeleri gerekir. Bu aktif olarak dinlediğiniz konunun, ilgilendiğiniz ve gerçekten önemli olanı seçeceğiniz anlamına gelir. Bunun sonucunda konuyu daha iyi anlarsınız.

 • Açıklamalar

Bir cümleyi veya kelimeyi vurgulamak için bir şeyin altını çizmeniz veya yıldız eklemeniz mi gerekiyor? Etiketlemek için bir tablo veya şekil çizmeniz mi gerekiyor? Kenar boşluklarına fazladan not almanız ve ilgili bölüme bir ok çizmeniz mi gerekiyor? Bunların hepsini yapabilirsin. Not defterleri, not alma işleminiz için serbest biçimli özelleştirme sunar.

Eksi Yönler:

 • Yavaş not alma ve el krampları

Bu konudan yukarıda bahsetmiştik. Bilgisayarda yazarken, yazabileceğinden daha hızlı yazabilirsin. Aslında bazen deftere not almak iyi bir şey olsa da bazen yavaşlamanız gerekir. Baş döndürücü bir hızda yazıyor olsanız bile, eliniz çabuk ağrıyabilir ve not almak gerçekten acı verici hale gelir.

 • Kötü el yazısı

Hızlı yazmak veya bilgisayarda yazmanın daha yaygın olması nedeniyle pratiğin olmaması nedeniyle, kötü el yazısı herhangi bir notu okumayı zorlaştırabilir. Karalamanızı deşifre etmeye odaklanırken, asıl konuya odaklanmazsınız.

 • Karalama yapmak

Bir kaleminiz olsun, karalama yapabilirsiniz. Ders sıkıcıysa veya hocanın sesi monotonsa, rastgele bir resim veya tasarım çizmek, dinlemekten daha cazip gelebilir.

Hangisi Daha İyi?

Her yöntemin artıları ve eksileri olsa da çalışmalar, dizüstü bilgisayar yerine not defterinin kullanılmasını öneriyor. Mueller ve Oppenheimer, hangisinin daha iyi olduğunu test etmek için üç ayrı çalışmayı kapsamlı bir şekilde incelediler. Elde ettikleri sonuçlar, bir deftere elle not alan öğrencilerin kavramsal sınavlarda daha iyi performans sergilediklerini, akademik performanslarını artırdıklarını ve bilgileri dizüstü bilgisayar not alan arkadaşlarına göre daha derinden işlediklerini ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler