DİL ÖĞRENİRKEN YARDIMCI OLABİLECEK KIRTASİYE ÜRÜNLERİ

Yeni bir dil öğrenmek bazen zor bir uğraş gibi görünebilir. Fakat yeni bir dil öğrenmeyi kolaylaştıracak birçok farklı yol mevcuttur. Dil öğrenmenizi kolaylaştıracak teknikler varken aynı zamanda dil öğrenmenizi, kullanacağınız malzemelerle de hem eğlenceli hale getirebilir hem de kolaylaştırabilirsiniz. Dil öğrenmenin zorluklarına rağmen iki veya daha fazla dil bilmek öz geçmişiniz için faydalı bir ilave olabilir. Dil uzmanlarına göre bir dili bir haftada iletişim kuracak kadar öğrenmek mümkünken, bir ayda ise ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz mümkün. Haydi şimdi yabancı dil öğrenmenizi kolaylaştıracak bazı kırtasiye malzemelerine göz atalım!

1.Kelime Defterleri

1.Kelime Defterleri

Kelime defterini gerek ana dilinizde kelime dağarcığınızı geliştirmek için gerekse yeni bir dil öğrenirken kullanmanız mümkün. Kelime defterleri adından da anlaşılacağı üzere öğrenmek istenilen kelimelerin yazıldığı ve yazılırken kelimelerin zihinde yer edinmesini sağlayan bir kırtasiye ürünüdür. Kelime öğrenirken yazılı bir şekilde çalışmak kelimelerin zihinde daha kolay yer edinmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda çalıştığınız kelimeleri cümle içerisinde kullanmaya çalışmak da öğrenmenizi daha kalıcı hale getirebilir. Her defter yapısı kelime defteri olmak için uygun değildir. Kelime defterinin kullanıcının zevkine hitap etmesi ve uzun zamanlı kullanım için kaliteli sayfalara sahip olması gerekir. Ayrıca defterin boyu da kelime defteri seçerken oldukça önemli bir kriterdir. Kelime defteri seçerken büyük ve taşınması zor defterlerden kaçınılmalıdır. Küçük kelime defterleri her an yanınızda olabilir. Uzun bir seyahatte, molalarda ve daha bir çok yerde defterinize göz atabilir ve öğrendiğiniz kelimeleri daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Başka bir konu da kelime defterinin nasıl kullanılması gerektiğidir. Yabancı dil öğrenirken kelime defterinizi bölümlere ve günlere ayırabilirsiniz. Kaç günde kaç kelime öğrenmeniz gerektiğini belirlemek daha sistemli ilerlemenizi ve bu sistem sayesinde kelimelerin daha kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Dilerseniz kelimelerin yanına nasıl telaffuz edildiğini de yazabilirsiniz. Bunun yanı sıra kelimeleri başka bir defterde cümle içinde kullanarak akılda kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

2.Ajandalar Ve Planlayıcılar

Ajanda kullanmak hem günlük hayatta hem de iş hayatında yaşamınızı kolaylaştıracak bir seçenektir. Ajandalar ve planlayıcılar özellikle okul ve iş hayatında notlarınızın daha kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Ajandaları not tutmak için yada hatırlatıcı olarak kullanmanız mümkün. Dil öğrenirken de ajanda kullanmanız sizin için yararlı olabilecek yollardan biri. Ajandanın takvim özellikleri sayesinde dil öğrenirken dilin hangi bölümünü ne zaman öğreneceğinizi belirlemeniz ve bunları not almanız öğrenmenizi hızlandıracak bir etken olacaktır. Ajanda yerine dijital ortamlarda not almayı tercih etmek istiyor olabilirsiniz. Fakat dijital ortamlarda sürdürülebilirlik sorunları görülebilir. Bu sorunlar da plânınızın kesintiye uğramasına sebep olabilir. Ajanda tutmak kişisel gelişiminize katkıda bulunan bir yoldur. Bu yolu dil öğrenirken kullanmanız sizin için çok faydalı olacaktır.

3.Higlighter Kalemler

3.Higlighter Kalemler

Higlighter kalemler eğitim ve iş hayatında sıkça kullanılan kırtasiye ürünlerinin başında gelir. Farklı uç yapılarına ve farklı renklere sahip olan bu kalemleri çeşitli belge, evrak, not defterleri gibi birçok alanda kullanmak mümkün.

Beynimizde öğrenmeyi ve hatırlamayı düzenleyen farklı bölümler vardır. Öğrenilen bilgiler belli bir konuma göre beynimizde sıralanır. Öğrenilen bilgiler hatırlanmak istediğinde önemli olan bilgiler daha kolay hatırlanır. Yazılarla birlikte bu yazılara belli işaret ve simgelerin eklenmesi bilgilerin hatırlatma merkezini daha güçlü bir şekilde uyarır ve bilgilerin hatırlanmasını kolaylaştırır. Kısacası renkli higlighter kalemlerle yazılarınıza ekleyeceğiniz simgeler hatırlama sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir. Dil öğrenmede de hatırlama önemli bir rol oynadığı için kelime öğrenme esnasında renkli kalemler kullanmak çok yararlı olacaktır. Fosforlu kalemlerin renkleri de önemli kriterlerden biri. Farklı renkler kişiler üzerinde farklı etkiler bırakabilir. Bir kullanıcı kendisi için en önemli noktayı kırmızı renkle işaretlemek isterken bir diğer kişi mavi renkle işaretlemek isteyebilir. Dil öğrenme aşamasında fosforlu kalemleri öğrenme ve hatırlama sürecinde etkin bir şekilde yararlanmak istiyorsanız kendi görsel zevkinizi göz önünde bulundurmalısınız.

4.Bloknot Ve Post-ıt

Kullanım alanına göre farklı şekilleri olan bloknotlar dil öğrenme aşamasında da oldukça yararlı bir şekilde kullanılabilir. Dil öğrenimi için kullanacağınız bloknotların boyu her an ulaşılabilmesi açısından fazla büyük olmamalıdır. Ayrıca dil öğrenirken bazen sıkılabilirsiniz. Bu nedenle kullanacağınız diğer malzemeler gibi bloknot da zevkinize göre tasarımını seçmeniz motivasyonunuzu artırabilir. Ayrıca post-ıt de dil öğrenmeniz konusunda size yardımcı olacak kırtasiye malzemelerinin listesinde yer alıyor. Dil öğrenirken sık sık unuttuğunuz kelimeleri post-ıtlere yazıp fazla vakit geçirdiğiniz ortamlara yapıştırmanız kelimeleri unutmamanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler