Dijital İllüstrasyon: Dijital Sanat Nasıl Oluşturulur?

Günümüz itibari ile teknoloji devrinde grafiğe olan ilgiyle birlikte artan bir popülerliğe sahip olan bu teknik, dijital araçlar kullanılarak görsellerin oluşturulmasıdır. Bu araçlar arasında Adobe Illustrator ve Photoshop gibi yazılım ve uygulamaların yanı sıra fare, çizim tableti veya dijital kalem gibi cihazlar da bulunur. Genel olarak geleneksel resim sanatını bilişimin izi doğrultusunda bu yönde uzman programlarla ve yardımcı araçları ile çizimlerinizi, projelerinizi veya görsel sanatlarla ilgili tüm hayal gücünüzü yansıtabileceğiniz alanı size sunmaktadır.

Dijital illüstrasyon yaparken kullanabileceğiniz birkaç programı şu şekilde sıralayabiliriz;

  • – Adobe Illustrator
  • – Adobe Photoshop
  • – Corel Painter
  • – My Paint
  • – ArtRage
  • – Autodesk Sketchbook

 

woohoobox dijital resim

 

 

 

 

 

 

Vektör Çizim: Adobe Illustrator Kullanımı

Kalem Aracı Nedir?

Kalem Aracı Nedir?

Kalem Aracı kullanmak bir fare kadar hassas sonuçlar sağlar. Fotoğrafları veya diğer kaynakları doğru bir şekilde oluşturmak için doğru bir seçim olacaktır. Kalem Aracı, çizgileri oluşturan çapa adı verilen birkaç noktayı birleştirerek elde edilir. Çapalar, her birine bağlı tutamaçlar sürüklenerek değiştirilebilir ve hareket ettirilebilir.

Alıştırma yapmak çalışmalarınızı mükemmelleştirir!

Alıştırma yapmak çalışmalarınızı mükemmelleştirir!

 Kalem Aracı, tamamen ustalaşana kadar biraz alışmayı gerektirir. Bu aracı yeni kullanmaya başlıyorsanız daha başarılı sonuçlar elde etmek için pratik yapmaya zaman ayırmalısınız. Kalem aracı kullanırken şekillerinizi ve yollarınızı olabildiğince az sayıda çapayla oluşturun. Birçok çapa kullanmak çizimi kolaylaştırsa da ne kadar çok çapa kullanırsanız kenarların o kadar sert olacağını unutmayın.

 

Geometrik şekillerle resimleme

Bu stil, daire ve dikdörtgenler gibi temel geometrik şekillerde harikalar yaratır. Bunlar, hem düz açılarını ve mükemmel yarıçaplarını korurken farklı şekillerde kesilebilir hem de hareket ettirilebilir. UX gösteriminden tebrik kartlarına kadar çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Bu yöntem ile şekilleri keserek ve birbirine bağlayarak en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. 

Sanatınızı uyumlu hale getirin!

 Resminiz basit geometrik şekillere indirgendiğinde, görsel uyum daha da önemli hale gelir. Bu nedenle, şekillerinizi birleştirmeden önce mükemmel bir şekilde hizalandığından emin olun. Uyumu korumanın bir başka yolu da birkaç şekil seçmek ve bunların resminiz boyunca tekrarlanmasını sağlamaktır. 

Şaşırtıcı şekil kombinasyonları oluşturun!

Hepimizin bildiği temel şekilleri yeni ve şaşırtıcı şekillerde yeniden düzenleyerek görsellerinizi daha ilginç hale getirebilirsiniz. 

Köşelerinizden uzaklaşın!

Yuvarlak Köşeler Aracı ile resminize hoş ve kıvrımlı bir his verebilirsiniz. 

Serbest Çizim

Serbest Çizim

Düz çizgiler ve mükemmel şekiller oluşturmak dijital çizimin ana avantajı olsa da Adobe Illustrator ile serbest çizim de yapabilirsiniz.

Serbest çizim yaparken çizginizin aslına uygunluğunu belirlemeli, çizgilerinizi çizerken korumaya veya Illustrator’ın onları yumuşatmasına izin verip vermeyeceğinize karar vermelisiniz. 

Piksel tabanlı bir örnek: Adobe Photoshop Kullanımı

Fırçalar ve Vuruşlar

Photoshop fırçaları, bazen görünümlerinde gerçek hayattaki kurşun kalem, guaj, mürekkep ve daha fazlasına çok yakın olan dijital çizimler için hiç bitmeyen seçenekler sunar. Bu fırçalar son derece gerçekçi bir görünüme ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her görünüme sahiptir. Bu seçenekte birçok harika fırçaya ulaşabilirsiniz, ancak bu bolluk da bunaltıcı olabilir. En çok sevdiklerinizi ve tarzınıza uyanları bulmak ve bunlara bağlı kalmak akıllıca bir seçim olacaktır. Sınırlı miktarda fırça kullanmak, çalışmalarınız ve illüstrasyon portföyünüzde birleşik bir görünüm oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Adobe Photoshop, çoğu kullanım için yeterli olan temel bir fırça setiyle birlikte gelir. Seçeneklerinizi genişletmek istiyorsanız, çevrimiçi satın alabileceğiniz veya ücretsiz olarak indirebileceğiniz bazı profesyonel fırça setlerini de keşfedebilirsiniz.

 

Dokular

Dokular resim

Dokular 2D parçalarınıza derinlik katar ve daha inandırıcı ve otantik bir his yaratır. Ancak aşırı kullanıldıklarında çok baskın hale gelebilir ve resmi belirsiz bir bulanıklıkla karartabilirler. Bu tekniği uygularken dokularınızı akıllıca kullanmalı ve birleşik bir görünüm sağlayarak çalışmak için en sevdiğiniz dokuları seçmelisiniz. 

Eskiz defterinizi dijitalleştirin

Eskiz defterinizi dijitalleştirin

Dijital illüstrasyon, kalem ve kağıdı bir arada bıraktığınız anlamına gelmez. Bu tekniklerle, her iki yerde de en iyisine sahip olabilirsiniz. Özel el yapımı çekiciliğin yanı sıra dijital sanat eserleri yaratmanın teknolojik avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Eskiz defteri çalışmanızı Photoshop’a taşımak için en iyisi, çizgi çalışmanızı ve gölgelendirmenizi ayrı ayrı oluşturmaktır. Önce çizgileri çizin, yüksek kontrastlı siyah-beyaz çalıştığınızdan emin olun, böylece bilgisayarınız tarafından kolayca okunabilir. Siyah bir kalem veya keçeli kalem kullanımı tercih edilebilir, bunun yanı sıra bir kurşun kalem de işe yarayabilir. Yüksek kontrastı koruduğunuzdan emin olarak görüntüyü tarayın. Dilerseniz yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafını çekerek eskiz defterinizi dijitalleştirebilirsiniz!

Yazımızı okuduuğunuz için teşekkür ederiz.Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler