Ders Çalışırken Etkili Not Alma Yöntemleri

Okulların açılmasıyla birlikte birçok öğrenci verimli ders çalışma teknikleri konusunda araştırmalar yapmaya başladı. Verimli ders çalışma tekniklerinden olan ders çalışırken not alma alışkanlığı sayesinde başarı kaçınılmaz olarak sizi bulacaktır. Sınavlara çalışırken, derslerinizi tekrar ederken notlar almanız, konuyu pekiştirmenize olanak sağladığından oldukça avantajlıdır. Bunun yanı sıra ders çalıştığınız ortamda dikkatinizi dağıtacak şeyleri bulundurmamanız da etkili olan bir diğer faktördür. ‘Ders çalışırken etkili not alma yöntemleri, ders çalışma teknikleri’ gibi konularda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Not tutma alışkanlığını ders çalışmanın yanı sıra hayatınızın farklı alanlarında da kullanabilirsiniz. Bu alışkanlık, zihninizde yer açılmasına olanak sağladığından oldukça yararlıdır. Bu sebeple iş hayatınızda, akademik hayatınızda ya da kariyerinizde not alma alışkanlığı sayesinde başarıyı elde edebilirsiniz. Öte yandan sınav dönemlerinin yaklaşması, pek çok öğrencinin telaşlanmasına sebep oluyor. Sınavlarınızda başarı elde etmek için derslerinizi günlük olarak tekrar etmeniz, oldukça önemlidir. Peki verimli bir şekilde ders çalışmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Derse başlamadan önce aldığınız notları okumanız, derse hazırlanmanızı sağlayacak. Bunun yanında derse başlamadan önce bir bardak kahve içerek dikkatinizi toplayabilirsiniz. Ardından zihinsel olarak kendinizi hazırlamanız da oldukça önemlidir. Ders çalışırken dikkatinizi dağıtacak şeyleri, masanızdan kaldırmanız gerekiyor. Bu sayede zihinsel olarak derse tam anlamıyla adapte olabilirsiniz. Kimi öğrenciler, ders çalışırken müzik dinlemenin yararlı olduğunu savunur. Siz de öyle düşünüyorsanız ders çalışırken kısık seste klasik müzik dinleyebilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise daha önce bahsettiğimiz gibi ders çalışırken not alma alışkanlığını edinmenizdir. Ders çalışırken etkili not alma yöntemlerini, içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Ders Çalışırken Etkili Not Alma Yöntemleri Nelerdir?

Etkili not alma becerisi, dersin anlamanızı kolaylaştıracak temel faktörlerden biridir. Etkili not alma yöntemleri ile sınavlardaki başarınızı artırabileceğiniz gibi ezber yapmanızın da önüne geçeceksiniz. İlerleyen dönemlerde bu konular, tekrar karşınıza çıkacağı için derslerinize notlar alarak çalışmanız, yararlı olacaktır. Ders çalışırken etkili not alma teknikleri konusunu birlikte inceleyelim:

1. Cornell Not Alma Yöntemi

Ders çalışırken aldığınız notlardan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız Cornell Not Alma yöntemi iyi bir alternatiftir. Bu yöntem sayesinde aldığınız notlar, özet biçiminde olacağından ders çalışırken kolaylıkla anlayacaksınız. Gereksiz ayrıntılar bulunmadığından konuların pratik bir bir biçimde sindirilmesini sağlıyor. Aynı zamanda bu teknik, önemli fikirleri ve kavramları ortaya çıkarmanıza da yardımcı olur. Şimdi bu tekniği nasıl kullanacağımıza göz atalım:

 • Öncelikle defterin sayfasını 3 bölüme ayırmalısınız. Bu bölümleri; solda 6 cm genişliğinde anahtar sözcükler/kavramlar, sağda 15 cm’lik açıklama bölümü, alt kısımda ise 5 cm özet olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Ders sırasında önemli gördüğünüz noktaları, açıklama bölümüne yazmalısınız.
 • Aldığınız notları gözden geçirmek için anahtar sözcükler/ kavramlar bölümünü kullanabilirsiniz. Bu bölüme ders notlarında önemli gördüğünüz kavramları, kısa açıklamalar halinde yazmalısınız.
 • Özet bölümüne ise ders sonrasında konunun özetini yazabilirsiniz.

2. Haritalama Not Alma Yöntemi

Pratik ders çalışma teknikleri arasında yer alan haritalama tekniği, konuları daha iyi anlamanızı sağlayan bir tekniktir. Konular arasındaki ilişkileri, öğrenmenizi sağlayan bir teniktir. Görsel hafızanız güçlüyse bu yöntem tam size göre!

Haritalama tekniği, kısa biçimde ayrıntılı notlar elde etmenize olanak sağlar. Notlarınızı kolay düzenlemenize de imkân sağlayan bu yöntem, görsel olarak ilgi çekicidir. Haritalama not alma yöntemini kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Haritaya ana konu ile başlamalısınız.
 • Haritanın altına çizeceğiniz dallarda alt konu başlıkları yer almalıdır.
 • Daha sonra alt konu başlıklarını ise anahtar kelimeler, kavramlar veya açıklamalar olarak alt dallara ayırabilirsiniz.

3. Taslak Not Alma Yöntemi

Bu yöntemde, konuları başlıklar veya madde işaretlerinden yararlanarak düzenlemelisiniz. Taslak not alma yöntemini, ayrıntılı konuların anlatıldığı derslerinize çalışırken gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Notların düzenli bir biçimde organize edilmesini sağlayan bu teknik, konuları ayrıntılı bir biçimde görmenize olanak sağlıyor. Aynı zamanda konular ile alt başlıklar arasındaki ilişkiyi görmenizi kolaylaştırıyor. Bunların yanı sıra bu yöntem sayesinde önemli noktaları, mantıklı bir şekilde vurgulamanızı sağlıyor. Ders çalışırken bu yöntemi şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • Ders esnasında notlarınıza tek bir madde işaretiyle başlayın ve ana konuyu yazın.
 • Ardından tüm konuyu kapsayan bir anahtar başlık seçin.
 • İlk alt konuyu hafif bir biçimde sağa girinti yaparak başlığın altına yazın.
 • Madde işaretlerini kullanarak alt konunun altına ayrıntıları not edin.
 • Ardından yeni bir alt başlığa geçebilirsiniz.

4. Grafik Not Alma Yöntemi

Bu yöntemde açıklamaları düzenlemek amacıyla sütunlar kullanılıyor. Bu yönüyle Cornell yöntemine oldukça benzer ve sayfayı 3 bölüme ayırır. Ancak bu yöntemdeki sütunlar yan yanadır. Alt kısımda ekstra bir sütun kullanmamalısınız. Grafik yöntemi, konular arasındaki gerçek kavram veya ilişkiyi kapsayan dersler için yararlıdır. Bu yöntemi kullanmak için:

 • İlk olarak sayfayı 3 eşit sütuna ayırın ve sütunların başına konuları yazın.
 • Konu ile ilgili önemli noktaları, konu başlığının altına maddeler halinde not alın.
 • Bu yöntemde konu ile ilgili anahtar kelimeleri ve ayrıntıları kullanabilirsiniz.
 • Ayrıntıların karışmaması için madde işareti veya sayıları kullanın.

5. Cümle Not Alma Yöntemi

İsminden de anlaşılacağı üzere bu yöntemde konu ile ilgili ayrıntılar cümleler halinde yazılır. Çok fazla bilginin bulunduğu derslerde bu yöntemi kullanarak kafanızın karışmasının önüne geçebilirsiniz. Bu yöntemin esas amacı önemli konuları not etmek olduğundan bilgi kirliliğinin önüne geçersiniz. Bu yöntem ders çalışırken söz konusu ders ile ilgili birçok ayrıntıyı hızlı bir biçimde öğrenmenize olanak sağlar. Ders çalışırken not alma yöntemi olarak bu tekniği kullanmayı düşünüyorsanız aşağıda anlatıldığı gibi hazırlayabilirsiniz:

 • Ders sırasında öğretmeninizin üzerinde durduğu konuları, cümleler halinde not edin.
 • Her yeni kavram veya ayrıntı için madde işaretleri ile yeni bir cümle oluşturun.
 • Ana konuları düzenlemek için başlıklar kullanın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler