Defterler Nasıl Üretilir?

Muhtemelen her gün bir deftere ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Her şey için kullanışlı olan defterler; toplantı notlarınız, yapılacaklar listeleri ve gençlik yıllarınızdaki  şiirlerinizi yazmanız için vazgeçilmezdir. İşte tam da  bu yüzden tüm bu kağıtların nasıl bir araya geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bir defter yapmanın tüm adımları nelerdir? Bu kağıtlar nasıl birbirine bağlanıyor? Baştan sona defterlerin oluşma süreci hakkında merak ettiklerinizin tümüne bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Pulpa Nedir?

Kağıt hamurumu olarak da geçen çeşitli kağıt ürünleri için kullanılan ahşap bazlı yenilenebilir bir malzemedir. Sadece defterlerinizde değil, mendillerde, peçetelerde, dergilerde, etiketlerde, kartonlarda, gıda ambalajlarında ve hatta giysilerde de kullanılabilir.

Defter üretiminin nasıl ilerlediğini anlamak istiyorsak  kağıt hamuruna aşina olmak önemlidir. Çünkü  kağıt hamuru  tüm üretim sürecinde önemli bir rol oynar.

Defter Nasıl Yapılır?: Adım Adım

Defterler sadece ağaçlardan meydana gelmez. Haydi şimdi  tüm defter yapım süreci ve kağıt hamurunun nasıl kağıda dönüştürüldüğü hakkında daha fazla bilgi edelim!

İşte bir defter nasıl yapılır:

 • Birinci Adım:Ağaçlar kesilir ve hamur haline getirilir.
 • İkinci Adım:Kağıt hamuru temizlenir, suyu boşaltılır ve potansiyel olarak boya veya ağartıcı ile renklendirilir.
 • Üçüncü Adım:Tüm hamur birbirine yapışana kadar hamur sıkma ve vurma makinesinde kalır.
 • Dördüncü Adım:Yeni oluşturulan kağıt, onu düzleştiren ve daha da sıkıştıran dev silindirlere konur.
 • Beşinci Adım:Sayfalara çizgiler, delikler, logolar veya tasarımlar gibi ayrıntılar eklenir.
 • Altıncı Adım:Defter kapağı istenilen malzemeden oluşturulur ve kağıda sığacak şekilde kesilir.
 • Yedinci Adım:Ciltli bir defter bir kitapla aynı şekilde birbirine bağlanırken, spiral ciltli bir defter ince metal tel ile bir arada tutulur.
 • Sekizinci Adım:Defterler kullanıma  hazır!

1.Adım Yaşlı Ağaçları kesmek

1.Adım  Ağaçları kesmek

Yumuşak ağaçlar kesilir ve hamur haline getirilir. Bu, “pulpa sindiriciler” olarak bilinen makineler aracılığıyla yapılır.

Bu işlem sırasında kullanılan en yaygın ağaç türleri şunlardır:

 • Ladin
 • Köknar
 • karaçam
 • baldıran otu
 • Kavak
 • Beyaz çam
 • Okaliptüs

2.Adım Pulpa Püskürtme

2.Adım Pulpa Püskürtme

Hamur temizlenip arıtıldıktan sonra başka bir makine onu alır ve bir tel elek üzerine püskürtür. Makine daha sonra selüloz liflerinin birbirine yapışmasını sağlayan kağıt hamurundan suyu boşaltır. Biraz renklendirmek için bu aşamada ağartıcı veya boya da eklenebilir.

3.Adım Kağıdı dövmek

3.Adım Kağıdı dövmek

Hamur, dayak olarak adlandırılan vurma ve sıkma sürecinden geçer. Bu aşamada, kağıda opaklığını ve genel son görünümünü vermek için tebeşirler, killer veya kimyasallar gibi filtreler eklenir.

4.Adım Kağıdı Bitirmek

4.Adım Kağıdı Bitirmek

Bir sonraki adım, kağıdı yumuşatmak ve daha da sıkıştırmaktır içindir. Bu işlemde kağıt, yaklaşık 49 mil değerinde kağıt tutan dev makaraları olan takvim adı verilen metal silindirlerden geçirilir.

5. Adım Ayrıntılar Eklemek

5. Adım Ayrıntılar Eklemek

Kağıt, artık orijinal halinden çok uzakta ve  ince detaylar için hazır durumda. Bu adımda defterlerin sayfalarında gördüğünüz çizgileri, delikleri veya diğer herhangi bir ayrıntıyı oluşturmak için makineler kullanılıyor ve istenen ayrıntılar defterlere ekleniyor.

6.Adım Kapak Yapımı

6.Adım Kapak Yapımı

Şimdi nihayet  kağıtları bir deftere dönüştürmenin zamanı geldi.   Kağıtları deftere dönüştürmek için yapılacak ilk adım plastik, deri, kumaş ve karton gibi çeşitli malzemelerden yapılabilen kapağı isteğe göre tasarlamaktır.

7.Adım  Birbirine Bağlama

7.Adım  Birbirine Bağlama

Sayfaları ve kapağı birbirine bağlayarak bir defter oluşturmak için  kapak, kağıda sığacak şekilde küçültülür ve ardından dev mekanik silindirler aracılığıyla bastırılır. Kağıttaki tüm deliklerden çekilen ince metal teller kullanılarak bir spiral deftere eklenir.

8.Adım Yazmaya Hazır

8.Adım Yazmaya Hazır

Artık defter tamamlandı ve tüm sözlerinizi, düşüncelerinizi yazmanız için hazır! Kâğıt oluşturulduktan sonra bir defter yapma süreci oldukça kolaydır.

İsteğe Bağlı Son Adım: Defterlerinizi Özelleştirme

Bazı defterlerin kapağında bir tasarım veya metin bulunur. Bunlar düğünler, bağış toplama etkinlikleri, şirket ticaret fuarları ve çeşitli diğer etkinlikler için yararlı eşantiyonlar olabilir.

Kapaktaki tasarım tipik olarak serigrafi, dijital baskı veya kabartma yoluyla basılır.

Örneğin, Maryland’de kadınların güçlendirilmesini ve kardeşliği temsil eden kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Olağanüstü Genç Kadınları ele alalım. 2017 yılında, ilk okula dönüş toplantılarında dağıtmak üzere logolarıyla basılmış metalik dergiler sipariş ettiler. Böylece kızlar, yıl için hedeflerini yazmaya ve bu hedeflere ulaşmak için bir plan geliştirmeye teşvik edildi.

Bu, özelleştirilmiş not defterlerinin yalnızca bir örneğidir. Kim bilir?  Belki de harika bir mucit, bir sonraki büyük fikrini geliştirmek için özel bir not defteri kullanabilir.

Defterlerin Farklı Üretim Metodları

Yukarıdaki adımlar, kağıt hamuru ve geleneksel ciltleme yöntemleri kullanılarak ana defter üretimini anlatıyor. Bununla birlikte, daha yaratıcı, daha çevre dostu yöntemlerle de defterler oluşturulabilir.

Defterler aşağıdaki yöntemler kullanılarak yapılabilir:

Taş Kullanmak

Taş Kullanmak

Avustralya’da bir şirket olan Karst Stone Paper, 2017 yılında kırma taştan yapılmış kağıtlı defterleri piyasaya sürmesiyle çok ses getirdi. Kağıdın yırtılması zor, üzerine yazması kolay ve  tamamen su geçirmez yapıda dizayn edilmiş.

Dikiş makinesi

Dikiş makinesi

Dekoratif kart topluluğunun içine inşaat kağıdı katlayarak ve kıvrım boyunca dikerek karalama defterinden ilham alan defterler yapmayı deneyebilirsiniz.

Odun Kullanmak

Odun Kullanmak

Field Notes, American Cherry Wood’dan yapılmış bir dizi defter sunar. Her kapak, Illinois veya Wisconsin’de yetişen özenle seçilmiş bir ağaçtan yapılmıştır ve biri diğerlerinden tamamen farklı olarak tasarlanmıştır.

Teknoloji Kullanmak

Teknoloji Kullanmak

Bu dijital dünyada, bir tablet ekranını defter olarak kullanabilirsiniz. Piyasada elektronik notebook bulunduran birçok marka var.

Zanaat Malzemeleri Kullanmak

Zanaat Malzemeleri Kullanmak

Doğru malzemelerle kendi defterinizi yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan kağıt, yapıştırıcı, 3 delikli bir zımba, iplik veya tel ve belki de kapak için havalı süslemeler.Daha fazla defter içeriği için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer birbirinden güzel, orijinal tasarımlı  ve kullanışlı defterlere sahip olmak istiyorsanız Woohoobox’a göz atmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler