ÇOCUKLARINIZI NEDEN UCUZ KIRTASİYE ÜRÜNLERİNDEN UZAK TUTMALISINIZ?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yardımcı Doçent Dr. Murat Dinçer velileri plastik yapılı kırtasiye malzemelerine karşı uyardı. Dinçer, aynı zamanda okullar açılmak üzereyken kırtasiye malzemelerinin önemine de dikkat çekti. Dinçer, kırtasiyede kullanılan plastiğin kalitesi, fiyatı ve kırtasiyenin tekrar kullanılabilirliği konusunda  velilerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Piyasadaki ucuz, plastik, geri dönüştürülmüş kırtasiye malzemelerinin Güney Asya ve Uzak Doğu’dan geldiğini belirten Dinçer,  buralardan gelen geri dönüştürülmeden önce ne olduğunu bilmediğimiz  malzemelerin kullanımının zararlı sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Daha sonra plastiğin kökenini bilmenin önemine vurgu yaparak, “Çocuğunuzun kullandığı ürün tıbbi atıklardan geri dönüştürülmüşse sağlığa zarar verebilir” dedi. Ayrıca, çocuğunuzun elinde tuttuğu bir kalemin veya oyuncağın önceden  tıbbi atık olduğunu düşünmenin rahatsız edici olduğuna da sözlerinde yer verdi.  Dinçer, ebeveynlerin ucuz ve kalitesiz ürünler yerine en azından AB onaylı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standartlarına uygun ürünler alması gerektiğini söyledi. Dinçer; ek olarak çocukları cezbeden çok sayıda renkli ve kokulu ürün olduğunu,  kimyasal maddeler içerdiğini  ve bu maddelerin  kansere neden olabileceğini söyledi. Bunun dışında ebeveynlerin çocuklarını yapıştırıcılardan uzak tutması gerektiğini, bazı kırtasiye ve oyuncakların “bali” (sağlığa zararlı bir yapıştırıcı türü) kullanılarak üretildiğini ve bu ürünlerin kanser riskini artırdığını belirtti.

Kısacası ebeveynleri  çocukları için kırtasiye alışverişi yaparken ürünlerin kalitesine bakması gerektiğini ve TSE onaylı, bilinen markaların tercih edilmesini söyledi.  İnsanların gösterişli ürünler yerine kaliteli ürünleri tercih etmesi gerektiğinin de altını çizdi.  Dinçer “1 adet ürün fiyatına 20 adet ürün alırsanız çocuklarınızı tehlikeye atmış olursunuz. Ucuz ve kalitesiz ürünleri tercih etmeyin.” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaliteli ve özgün tasarımlı kırtasiye ürünleri için Woohoobox’u ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler