Noktalı Deftere Başalamak İçin 5 İpucu

Bir çok kişi noktalı defter çizimlerine başlamak istiyor ancak bir çok noktada tereddütte kalıyor.Bu yazımızda yeni başlayanlar için noktalı defter çizimlerine dair 5 ipucunu paylaşıyor olacağız.

Dışarıdan bakıldığında, noktalı defter metodolojisi korkutucu görünebilir.Bu alınan en yaygın sorudur: “nereden başlayacağım?”Ancak doğru kullanım amacı ile sizde kısa sürede kaliteli bir noktalı defter çizeri olabilirsiniz

1. 4 Dakikalık Bu İçeriği İzleyebilirsiniz

Yeniyseniz veya bir tazeleme ihtiyacınız varsa, sizi 4 dakikalık eğitim videosunu izlemeye davet ediyoruz.Bu video bazı temel araçların dokunuşlarına hızlı bir genel bakışı içeriyor. Eğer İngilizce konusunda problem yaşıyorsanız otomatik çeviri ile anlatımı Türkçe’leştirebilirsiniz.

 

2. Çizim İçin Hedeflerini Belirle!

Bir araç sadece size hizmet etme yeteneği kadar değerlidir.Noktalı defter  yöntemi temelinde  bir defter aracıdır. Bu araçlardan en iyi şekilde yararlanmak için, size en iyi nasıl hizmet edebileceklerini bulmanız gerekir. Kendinize sorarak başlayabilrisiniz:

  • “Neden bu videoyu izliyorum?”
  • “Beni buraya ne getirdi?”
  • “Ne arıyordum?”

Merakınızı kökenine kadar takip etmeye çalışın. Büyük olasılıkla, belirli bir soruna bir çözüm bulmaya çalışırken noktalı defter yöntemini keşfettiniz. Belki de daha organize, üretken, yaratıcı veya dikkatli olmak istediniz.Bunu yapmak için, sadece noktalı defterden ne almak istediğinizi yazın. Belki birkaç cümle, kısa bir görev beyanı veya madde işaretli bir listedir. Sadece yaşam deneyiminize dayandığından emin olun.İhtiyacınızı belirlemek, noktalı defter uygulamanızın en başından itibaren gerçek bir amaca hizmet etmesine izin verecektir. Bu işe yaraması için çok önemli. Endişelenmeyin, ihtiyacınız olduğunda niyetinizi değiştirebilir ve değiştirmelisiniz, bu yüzden fazla düşünmeyin.

İşte üç yaygın örnek

    • “Bullet journal’ımı daha organize olmak için kullanmayı planlıyorum”
    • “Bullet journal’ımı kendime karşı daha nazik olmak için kullanmayı planlıyorum”
    • Bullet journal’ımı kontrol edebileceğim şeylere odaklanmak için kullanmayı planlıyorum”

Sizin için mantıklı olan amaçları kullanabilirsiniz, sadece bunları yazdığınızdan emin olun. Uygulamanızın sürüklendiğini düşünüyorsanız bunları ek olarak olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, planlarınızın zaman içinde nasıl değiştiğini görmek eğlencelidir.

3. Düşüncelerinizi Kaydedin

Niyetinizi belirledikten sonra, gün boyunca odağınızla ilgili düşüncelerinizi not defterinizde yakalayarak başlayın. Depresyondan kurtulmanıza yardımcı olmak için noktalı defteri kullanıyorsanız, minnettar olduğunuz şeyleri olduğu gibi kaydedin. Travmanın üstesinden geliyorsanız, sizi tetikleyen olayları kaydedebilirsiniz.

Yeni bir şey başlatırken çabanın karmaşıklığı ile cesaretini kırmak kolaydır. Bu nedenle, çalışmaya başladığınızda, mümkün olduğunca fazla etkiyi azaltmak için işleri düzenli tutun. Başlangıçta amacınız sadece bir şeyden daha fazlasını yapmaktır.

4. İhtiyacınız Olanı Kullanın

Noktalı defter yönteminin gücü uyarlanabilirliğinden kaynaklanmaktadır. Tasarım gereği modülerdir ve bir uygulayıcının benzersiz koşullarına göre özellikler eklemesine ve kaldırmasına izin verir. Uygulamanın bir kısmı iş için doğru araçları seçmektir.

Noktalı defter yönteminde bulunan araçların sayısı, başlarken çok zor görünebilir. Neden yararlı olduklarını veya neden oldukları gibi sunulduklarını anlamak zor olabilir. Sorun değil. Hepsini bir kerede kullanmanıza gerek yok. Niyetinizi doğal olarak destekleyen araçları kullanarak başlayın.

Bir süredir düşüncelerinizi yakaladıktan sonra neyin eksik olduğunu belirlemeye başlayacaksınız. Bu duygu, bu sürtünme, gerçek bir ihtiyacın iyi bir göstergesidir. İşte o zaman noktalı defter araç kitinize başka bir araç eklemenin zamanı gelmiş demektir. Uygulamanızın bu şekilde gelişmesi gerekiyor.

Örneğin, bir şeyler yazmaya alıştıktan sonra, düşüncelerinizi kategorize etmek isteyebilirsiniz. İşte o zaman düşüncelerinizi görevlere, etkinliklere ve notlara ayırmanıza yardımcı olacak hızlı günlüğü tanıtabilirsiniz. Farklı konularla ilgili düşünceleri yakalamaya başlarsanız, düşüncelerinizi kendi konularına ayırmak için koleksiyonları kullanmaya başlayabilirsiniz. Birden fazla koleksiyon kullanmaya başladığınızda, bunları hızlı bir şekilde bulmanın bir yoluna ihtiyacınız olacaktır. Bunun için dizini ekleyebilirsiniz ve böyle devam eder.

5. Neyin Önemli Olduğuna Odaklanın

Dünya’da noktalı defter çizimlerininin inanılmaz örnekleri var. Sanatçılar sanatsal ya da minimal olsun, hiper organize yaşamların korkutucu portrelerini çizebilirler.Sizde sizin için önem ifade eden duygu ve materyallere odaklanabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Noktalı defter yöntemi sizi hayatın kaosuna karşı bağışık hale getirmeyecektir. Eğer böyle bir probleminiz varsa, bu karmaşayı biraz daha kucaklamanıza, ondan öğrenmenize yardımcı olacaktır. Noktalı defter mükemmellik ile ilgili değil, amaç ile ilgili. Önemli olan şeylerle daha fazla zaman geçirmemize yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve önemli olmayan şeylerle daha az zaman geçirmemize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.Konu ile ilgili olarak daha fazla noktalı defter metodolojisi için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak yapılan çizimler bir nevi sanatsal çalışmayı yansıtır.Bu durumda motivasyonu yüksek tutmak adına doğru noktalı defteri seçmek de önem taşır.Woohoobox eğlenceli tasarımlarıyla noktalı defter konusunda oldukça fazla sayıda çeşit sunar.Noktalı defter kategorimize göz atmak için buradaki linki takip edebilirsiniz.

Görüşlerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler