BİR SÜSLEME SANATI: KALİGRAFİ

Yazı yazmak yalnızca duygularımızı ve düşüncelerimizi kâğıda geçirmekten ibaret değildir. Güzel bir el yazısı aynı zamanda bir süsleme sanatıdır. Güzel yazı yazma sanatı çok eski zamanlara dayanır. Günümüzde kaligrafi adını alan güzel yazı yazma sanatının geleneksel hali hat sanatıdır. Fakat hat sanatı günümüzde pek az usta tarafından icra ediliyor.

Kaligrafi sanatı sözcüklerin etkileyici bir görselle buluşmasıdır. Çoğunlukla el yazısı ile karıştırılır. Fakat aralarında teknik farklar vardır.

 El yazısında belli kurallar yokken kaligrafi sanatında basit ve pratik kurallar vardır. Ayrıca el yazısını herhangi bir kalemle yazabilirken kaligrafi için üretilmiş özel kalemler vardır. Kaligrafinin temeli, özel kalemlerle yazılan kalın ve ince yazı tiplerinin karışımıyla ortaya çıkan bir yazı yazma sanatı oluşudur.

Mürekkebin kalemle kalemin kâğıt ile dans ettiği bu sanata daha yakından bakmaya başlayalım.

Kaligrafi Kalemleri

Kaligrafi sanatı ile uğraşanlar kaligrafi için üretilmiş kalemlere ihtiyaç duyar. Kaligrafi kalemleri en karmaşık yazıları bile kâğıda aktarmayı başarı ile sonuçlandırır. Kaligrafi sanatı hakkında hiç eğitim almamış olsanız bile bu kalemlerle birbirinden güzel yazılar yazabilirsiniz.

kaligrafi kalemleri

Farklı yazı türleri için farklı kalemler bulunmaktadır. Bu kalemlerin kendilerine özgü özellikleri vardır. Kaligrafi yaparken kurşun kalemde kullanabilirsiniz fakat kaligrafide en güzel ve profesyonel sonuçlara ulaşmak için kaligrafi kalemleri kullanmak daha uygun olacaktır. Kaligrafi sanatı sadece yetenek işi değildir aynı zamanda doğru ekipmanları kullanmaya da bağlıdır. Şimdi bazı kaligrafi kalemlerine göz atalım. 

Batırmalı Metal Uçlu Kaligrafi Kalemi

Kaligrafi kalemleri içinde kullanımı en zor olan kalem türüdür. Kalemin batırmalı ucu mürekkebe batırılarak kullanılır. Bu kalem ile istediğiniz yazı fonunu uygulayarak kaligrafi sanatı yapmanız mümkündür. Bu kalem türü genellikle süsleme aşamasında kullanılır. Batırmalı metal uçlu kaligrafi kalemini kullanmak el becerisi ve koordinasyon gerektirir.

Ve bu kalemi kullanırken mürekkep uzun sürede kuruduğu için kullanıcının hızlı bir şekilde yazı yazması ve süsleme yapması zordur. Eğer kaligrafiye yeni başlıyorsanız bu kalem sizin için pek de uygun olmayabilir. Kaligrafinizi süslemek için daha kolay kullanımı olan kaligrafi dolma kalemi ve bu türe benzer kalemler de kullanabilirsiniz.

Doldurmalı Kaligrafi Kalemi

Doldurmalı Kaligrafi Kalemi

Kaligrafi sanatı için en çok tercih edilen kalem türü doldurmalı kaligrafi kalemidir. Bu kalemlerin ucunu mürekkebe batırma zorunluluğu yoktur çünkü kalemin mürekkep haznesi vardır. Ayrıca bu kalemin gövdesi daha kolay tutulma özelliklerine sahip olduğu için kaligrafide yeniyseniz sizin için de uygun bir yapıdadır. Doldurmalı kaligrafi kaleminde mürekkep daha hızlı korur.  Bu özellikte daha hızlı yazı yazma ve süslemeye olanak sağlar.

Keçeli Kalemler

Keçeli Kalemler

Kaligrafi kalemlerinde en çok tercih edilen kalemlerden bir diğeri de keçeli kalemlerdir. Bu kalemlerin de kendine ait bir mürekkep haznesi vardır ve hızlı yazı yazmaya, süslemeye olanak sağlar.  Ayrıca keçeli kalemlerin çoğunda yeniden doldurulabilme özelliği vardır. Bu özellik sayesinde diğer kaligrafi kalemlerine göre daha ekonomiktir. Keçeli kalemlerin bir diğer önemli özelliği ise düz çizgi çizmeyi ve kesintisiz yazı yazmayı daha kolay hale getirmesidir. En profesyonel kaligrafi kalemleri bile keçeli kalemler kadar kesintisiz yazmaya olanak sağlamayabilir. 

Kağıtlar 

Kağıtlar

Eğer kaligrafi yapmaya yeni başladıysanız bol bol karalama yaparak deneyim kazanmanız gerekeceği için ucuz bir defterle başlamanız daha iyi olacaktır. Özel kaligrafi defteri alabileceğiniz gibi kareli veya noktalı defter de kullanabilirsiniz. Kareli kaligrafi defteri kullanacaksanız kareleri çok belirgin olmamalıdır. Kâğıt kullanmak istiyorsanız kaligrafi sanatı mürekkep ve su kullanılarak yapıldığı için normal kâğıt yerine parşömen veya sulu boya kâğıdı kullanımı daha iyi bir tercih olacaktır. 

Mürekkep

Mürekkep

İsteğinize göre seçtiğiniz renkli özel kıvamlı kaligrafi mürekkepleri çeşitli damlalıklar yardımıyla kaligrafi kaleminize doldurarak kullanabilirsiniz. 

Kaligrafi Nasıl Yazılır?

Kaligrafi Nasıl Yazılır?

  • Kaligrafi sanatında en önemli kural tüm harfleri bir uyum içerisinde şekillendirmektir.
  • Kaligrafi sanatı kartvizit, afiş tasarımı, diploma ve benzeri ürünlere estetik bir görünüm kazandırmak için yapılabilir.
  • Kaligrafiye başlamadan önce kaligrafi alfabesini bilmek yani Latin alfabesini bilme ve iyi incelemek önemli bir noktadır.
  • Kaligrafi öğrenmenin birinci şartı çok yazı yazmak değil yazıyı veya harfleri çokça ve detaylıca incelemektir.
  • Kaligrafik, yani güzel bir yazının ortaya çıkmasını sağlayacak diğer hususları oluşturan zarafet, ahenk kaligrafi sanatını icra eden kişi tarafından bu temel üzerine uygulanmaya çalışılır.
  • Kaligrafiye yeni başlayanlar için birçok interaktif videolar vardır, bunlardan da yararlanabilirsiniz.
  • Ayrıca bu konuda yazılmış birçok kitaba ulaşmak da mümkün!

 

Sanatçı Büşra Özcan’ın diğer yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar:

Yaratıcı Olma Motivasyonunuzu Artırmak İçin 4 Hızlı İpucu

RESİM SANATI İÇİN FIRÇA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler