Bir Öğrencinin BuJo Hikayesi

Bu yazımızda bir noktalı defter hayranının başlangıç aşamalarını yazıyor olacağız.

İyi Okumalar!

Ben Silvija,Litvanya’dan 23 yaşında bir öğrenciyim. 5. sınıf yüksek lisans öğrencisi olarak, kendi üniversitemdeki başarı kodunu kırmış gibi hissettim. Bullet Journaling’e 2017 yılında 3.sınıf öğrencisiyken başladım. İlk başta sadece Notlarımı takip etmek için Bullet Journal’ımı kullandım, ancak kısa bir süre sonra çalışma ilerlememi, ödevlerimi, ödevlerimi ve son teslim tarihlerimi takip etmenin yararlı olabileceğini düşündüm.

Farklı ortamlarda nasıl performans göstereceğimi merak ediyordum, bu yüzden yurtdışında bir dönem için başvurdum. Bir şey diğerine yol açtı ve birkaç ay sonra Stockholm Üniversitesi’nde resmi bir değişim öğrencisi oldum. Programıma baktığımda, çalışmanın kolay olacağını tahmin ettim, ama Aman Tanrım, yanılmışım.

BİR ÖĞRENCİNİN BUJO

İsveç’teki çalışma sistemi Litvanya’dan tamamen farklı, bu yüzden bu keşfedilmemiş suları fethetmenin yeni yollarını bulmak zorunda kaldım. Her zamanki Bullet Journal spread’lerim bile işe yaramadı! Sahip olduğum ödev miktarı eziciydi, bu yüzden hepsini anlamlandırmanın tek yolu onu yazmaktı. Çok geçmeden, Bullet Journal’ım en iyi arkadaşım oldu çünkü kurtulmak zorunda olduğum bir felaketin haritasıydı.

En sevdiğim yöntem benim deneme kelime tracker oldu. Gün için yazmayı her bitirdiğimde, o gün kaç kelime yazdığımı yazardım. Neredeyse her gün bu sayının arttığını ve daha kolay yazdığımı fark ettim. Her gün kişisel en iyi sonucuma ulaşmaya çalışıyordum ve sihir gibi çalıştı. Bullet journalımdaki numaraları takip etmeden bunu asla yapamazdım.

Oluşturduğum sistemler, lisans tezimde ve yurtdışındaki dönemimde çok yararlı ve açıkçası hayat kurtarıcıydı. Bunlar çalışmalarımın en zor kısımlarıydı  kaygı ve çaresizlikle kaplı ezici miktarda iş ve bilgi ile doluydu. Bullet Journal’ımı düşüncelerimi yazmak, çalışma programları oluşturmak ve çok büyük görünen zorlukların üstesinden gelmek için farklı stratejiler oluşturmak için kullandım.

BİR ÖĞRENCİNİN BUJO

Bullet journal , aklımdaki her şey için bana bir yer veriyor. Kullanmaya başladığımdan beri kendimi daha sakin ve rahat hissediyorum. Yapılabilir çabayı koyarak gerçekten yapmam gereken herşeyi yazmaya çalışır net bir şekilde görmemi sağladı sanırım. Aklımı Bullet Journal’ımda düzenleyerek hayatım da daha düzenli hale geliyor.

Bullet journal’ım, devam etmek ve daha fazlası için çabalamak için bir numaralı motivasyonumdu. Kulağa ne kadar aptalca gelse de, Bujomda yazmak beni kendi kişisel motivasyonuma dönüştürdü. Benlik saygısı sorunları olan biri için, sadece bir deftere yazarak yaptığım her şeyde kendimi motive edebileceğim ve destekleyebileceğim süper güçlü bir farkındalıktı. Bullet Journaling için gerçekten minnettarım çünkü kendimi bir öğrenci ve bir insan olarak görme biçimimi değiştirdi.

BİR ÖĞRENCİNİN BUJO

BİR ÖĞRENCİNİN BUJO

 

 


Yazar hakkında
Silvija halen Vytautas Magnus Üniversitesi’nde (Kaunas, Litvanya) 2.sınıf Yüksek Lisans öğrencisidir.

@sauletas_planuoklis

Tüm bullet journal ve noktalı defter modellerini satın almak için buradaki linkten mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili İçerikler:

MUTLAKA ÇİZMENİZ GEREKEN 22 BULLET JOURNAL NOKTALI DEFTER SAYFASI

Noktalı Defter ile Günlük Tutulabilir Mi?

Noktalı Defterler İle Basit Zaman Yönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler