Baş Üstü ve Kulak İçi Kulaklıklar Nasıl Temizlenmeli?

Telefon, klavye ve farenizi temizlersiniz ama ya kulaklıklarınızı temizliyor musunuz? Kulaklıkta bulunan kiri temizlemek ve dezenfekte etmek sadece hijyen açısından önemli değildir, aynı zamanda kulaklığın ses kalitesini de artırabilir. Peki kulaklıklar nasıl temizlenmeli?

Kulaklıklar Neden Temizlenmeli?

Baş üstü ya da kulak için olması fark etmeksizin, kulaklıklarınızı hem hijyen hem de kalitelerini korumaları sebebiyle düzenli olarak temizliklerini yapmalısınız. Özellikle, egzersiz yapıyorken kulaklığınızı kullanıyorsanız, kesinlikle temizlik yapmalı ve bunu aksatmamalısınız.

Spor sırasında, baş üstü kulaklığınızın hoparlör kısımlarına ve dışına ter birikebilir. Bu da kulaklığın kötü kokmasına sebep olabilir. Kulaklığa biriken kir, giriş ve çıkışları tıkayıp, ses seviyesini hatta ses netliğini de azaltabilir.

Kulaklıklar Neden Temizlenmeli?

Spor salonuna girmeden önce kulaklığınızı ayarlamanız, sağlık açısından da katkı sağlayacaktır çünkü insanların olduğu bir ortam olan spor salonlarında dokunduğunuz her yere, daha önce bir başkası da dokunmuş olabilir. Bu ihtimal de günümüzde mustarip olduğumuz COVID-19 gibi hastalıkların yayılmasına olanak sağlayacaktır. SARS-Cov-2 gibi virüslerin, plastik ve diğer sert yüzeylerde yaklaşık 3 güne kadar canlı kaldığı araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Kirlenmiş bir kulaklığa dokunmak ve ardından ağız, yüz ya da gözlerinizin hastalığa davetiye çıkarması anlamına gelir.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar, kulaklığın temizlenmemesi durumunda kulak içinde bakteri üretimini artırdığı ve kulaklıkların başka bir kişi ile paylaşılması durumunda, bir kişiden diğer kişiye bakteri aktarımının gerçekleşebileceğini göstermiştir. Size ait olan kulaklığınızı başka bir kişiyle paylaşmıyor olsanız dahi, onu nereye koyduğunuzu ve oraya kimlerin dokunup dokunmadığını bir düşünün.

Stafilokoklar, kulağınızdan kulak içi kulaklığınıza geçiş yapabilecek en yaygın bakteri türlerinden biridir. Bu türdeki bakterilerin aşırı üremesi, kulak enfeksiyonuna sebep olabilir. Kulaklıklarınızı temizlemek, pek tabii enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Baş Üstü Kulaklıklar Nasıl Temizlenmeli?

Baş üstü kulaklıkların temizlenmesi, marka ve kulaklık çeşidine göre farklılık gösterebilir. Bazı markalar, temizliğin kolaylaştırılmasını düşünerek ürün tasarlamış ve her iki taraftan da çıkarılabilecek kulak kapakları ve kablolar üretmişlerdir.

Baş Üstü Kulaklıklar Nasıl Temizlenmeli?

Bazı markaların ürünlerin temizlenmesi kolay değildir. Temizlik sırasında özellikle kulaklık hoparlörüne ve kablolara zarar vermediğinize dikkat etmelisiniz. Kullanma kılavuzunda yoksa, internet üzerinden ufak bir araştırma yaparak nasıl temizlenmesi gerektiğine bakabilirsiniz. Apple, Beats ve Bose gibi markalar temizleme talimatlarını, ürünle gelen kullanma kılavuzunda belirtmiştir.

Baş üstü kulaklığınızı hijyenik bir hale getirmek istiyorsanız, aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacaktır:

 • Yumuşak nemli bez
 • %70 ya da daha fazla alkol içeren izopropil alkol
 • Pamuktan yapılmış topçuklar
 • Kağıt havlu, mendil ya da temiz bir bez

Temizlik sırasında kulaklığınızın etrafında bulunan kumaşa zarar vermekten çekiniyorsanız, ilk başta karşıdan bakınca belli olmayacak bir kısımda deneme yapmalısınız. Kullanacağınız alkolün, deriye ya da PVC’ye zarar vermesi mümkün değildir. Kulaklığınızın malzemesi plastik ya da metal ise endişe duymanıza hiç gerek yok.

Baş üstü kulaklarınızı temizlerken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Hoparlör kısmındaki ağa daha kolay erişebilmek için çıkarılabiliyorsa kulak kapaklarını çıkarın.
 2. Yumuşak nemli bez ile hem kulak kapaklarını hem de kulaklığa bulaşmış olabilecek kirleri silin.
 3. Bir kağıt havluyu ya da temiz bezi izopropil alkol ile nemlendirin ve kulak kapakları da dahil olmak üzere bütün kulaklığı silin.
 4. Bir pamuk parçasını da alkol ile nemlendirip tüm aralıkları temizleyin.
 5. Kulaklığınızı açabildiğiniz kadar açın ve alkol ile nemlendirilmiş bez ile temizleyin. Kullandığınız tüm düğmeleri ve kulaklığı takıp çıkarırken dokunduğunuz ve dokunmuş olabileceğiniz tüm alanların temizlendiğinden emin olun.
 6. Kulaklığınızda mikrofon varsa (oyuncu kulaklıklarındaki gibi), ağ ve ayarlanabilir mikrofonu da alkol yardımı ile temizlemeyi unutmayın.
 7. Son olarak tüm kabloları ve unutmuş olabileceğiniz her yeri kağıt havlu ve alkol ile silin.

Tüm bu işlemlerden sonra kulaklığınızdan çıkardığınız malzemeleri tekrar takmak için alkolün tamamen kuruduğundan emin olun. İzopropil alkol, çabuk buharlaşma özelliğine sahiptir ve kendi halinde kurumaya bırakırsanız iz ya da kalıntı bırakmayacaktır.

Kulak İçi Kulaklıklar Nasıl Temizlenmeli?

Kulak içi kulaklıklar, baş üstü kulaklıklara göre da az hijyeniktir. Bunun sebebi, kulak içi kulaklıkların kullanım şeklidir. Bazı markaların ürettiği kulaklıklar silikon uçlara sahiptir ve kulak kanalınıza tam olarak oturur. Verdiği ses kalitesi mükemmel olsa da kulak içi enfeksiyona yakalanma riskini artırır.

Kulak İçi Kulaklıklar Nasıl Temizlenmeli?

Kulak içi kulaklığınızı daha hijyenik bir hale getirmek istiyorsanız, aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacaktır:

 • Yumuşak nemli bez
 • %70 ya da daha fazla alkol içeren izopropil alkol
 • Pamuktan yapılmış topçuklar
 • Kağıt havlu, mendil ya da temiz bir bez
 • Kürdan
 • Ilık su ve sabun (çıkarılabilir silikon uçlar için)

Kulak içi kulaklığınız çıkarılabilir silikon uçlara sahipse bunlar kulaklıktan aynı olarak temizlenmelidir. Silikon uçları temizlemek için ılık su ve sabun kullanmanız yeterli olacaktır. Fakat bu temizleme işlemi sırasında silikonu yırtmamaya özen gösterin. Sudan çıkardıktan sonra hava teması ile kuruyabilecekleri bir yerde tutun.

Kulak içi kulaklığınızı temizlerken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Silikon uçları çıkardıktan sonra, kulaklıkları yumuşak nemli bir bez ile silin. Yapışmış ya da birikmiş olabilecek kiri temizleyin.
 2. Kürdan ile hoparlör ağında birikmiş kulak kiri ve diğer kirleri nazik bir şekilde temizleyin. Bu işlemi yaparken hoparlör ağına zarar vermemeye özen gösterin.
 3. Bir kağıt havlu ya da temiz bezi izopropil alkol ile nemlendirin. Kulaklıkların tamamını temizleyin.
 4. Elinizde bulunan alkol ile nemlendirilmiş bez ile tüm kabloları ve jak etrafında bulunan plastik yerleri temizleyin.
 5. Kulaklığınızı kullanmadan ya da kutusuna koymadan önce alkolün kurumuş olduğundan emin olun.

Kablosuz Kulaklık Kutusu Nasıl Temizlenmeli?

Bildiğiniz üzere bazı kablosuz kulak içi kulaklıklar, şarj kutuları ile satılıyor. Bu kutuların temizlenmesi de kulaklıkların kendisinin temizliği kadar önemlidir. Şarj kutusunu temizlemezseniz, daha önce temizlediğiniz kulak içi kulaklıklarınızı şarj etmek için kutuya koyduğunuzda artık temiz olmayacaktır.

Kablosuz Kulaklık Kutusu Nasıl Temizlenmeli?

AirPods ve ona benzer ürünlerin kapak kısmını temizlemek için yumuşak kıllı diş fırçası kullanmak bir seçenektir. Kutunun içini dezenfekte etmek için yine izopropil alkol ve kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Dezenfekte işlemini gerçekleştirmeden önce kirlerin temizlendiğinden emin olun. Kutuyu alkol ile temizlemiş olsanız bile kirleri temizlemediyseniz, bakteriler daha sonra tekrar üreyebileceklerdir. Baş üstü kulaklıkların kulak kılıflarını temizlerken alkol kullanmak yerine ılık su ve sabun kullanabilirsiniz.

Bilmekte Fayda Olacak Hijyen İpuçları

Kulaklıklarınızı ilk günkü kadar olmasa da yeniymiş gibi tutmak için düzenli olarak temizlemelisiniz. Kulak kirinin ya da diğer kirlerin birikmesine izin vermeyin. Hatta mümkünse her kullanımdan sonra alkol bazlı dezenfektan mendilleri ile temizleyin.

Kulaklığınızı paylaşmak (özellikle kulak içi olanlar), kulaklarınıza yeni bakterilerin taşınmasına olanak sağlar ve kulak içindeki doğal dengenin bozulmasına neden olabilir. Belli bir tür bakterinin fazla üremesi, kulak enfeksiyonuna neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kulaklıklarınızı başkalarıyla paylaşmamalısınız.

Daha fazla lifehack yazısına göz atmak ister misin?Kategoriye gitmek için buraya tıklayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilenler